10 reguł właściciela NORWICH TERIERA

10 reguł właściciela NORWICH TERIERA

Każdy z właścicieli norwich teriera przyzna, że owe 10 twierdzeń o ich psie jest, niestety, bezwzględnie prawdziwe i zna je z własnej bolesnej praktyki.

1. Nie, to nie jest Toto z „Czarodzieja z krainy Oz”, bardzo dziękuję za uznanie, ale to proszę pana, jest norwich, a tamten to zwykły cairn terier!

2. Pomimo nikczemnego wzrostu lubi się wspinać, a to oznacza że zawsze uparcie będzie się wspinał wyżej, aż cel osiągnie. Śpi się najlepiej na stole lub na parapecie okna (może być także kredens, regał na książki lub ostatecznie łóżko).

3. Zadziwiające, jak w tak małym ciele mieści się taki wielki charakter. Dusza norwich teriera to niewątpliwie dusza bardzo dużego psa. Ale to nie jest problem norwicha, to problem jego właściciela.

4. Tak, norwich ma czujne, stojące, żywo reagujące uszy, a jego bliski krewny – norfolk terier – opadające. Z charakterem jest zresztą tak samo.

5. Za pytanie „Czy to prawdziwy pies, czy nakręcana zabawka?” norwich MUSI skarcić autora pytania, a właściciel powinien w inny sposób zamanifestować odrazę do pytającego. Olanie pytania nie wchodzi w rachubę, olanie moczem pytającego – jako wyraz pogardy i substytut ugryzienia – jak najbardziej.

6. Norwich terier to pies na rzepy albo na klej – zawsze stara się dotknąć właściciela. Jeśli nie czujesz go dotykiem i nie słyszysz, to najwyraźniej ma kłopoty i musisz pilnie ruszyć mu na pomoc.

7. Norwich terier nie jest w stanie należycie schować nóg pod pupą, gdy siada, zatem trudno – niech się już garbi, gdy siedzi. Ogon może wystawać.

8. Norwich NIGDY się nie tarza w czymś śmierdzącym, on tylko zwykł nosić wojenne wonie maskujące.

9. Norwich nie bywa złośliwy, ani uparty, ani nieposłuszny, ani tym bardziej destrukcyjny. W swoim pojęciu jest po prostu sprawiedliwy, wie co to żelazna konsekwencja, jest samodzielny i aktywny, aktywnością penetrującą i zazwyczaj umie do tego przekonać właściciela.

10. Norwich terier zna swą wartość i sprawność, przeto nie musi udowadniać innym psom swej wyższości. Co nie zmienia, że MOŻE to czynić. Zazwyczaj przyjacielski wobec innych psów, miewa wrogów od pierwszego spojrzenia.

Na podstawie publikacji American Kennel Club ułożyła Zuzanna Berger

Copyright © for photo by Agnieszka Doner

ZOBACZ TEŻ
wzorzecpigułka