10 reguł właściciela OWCZARKA AUSTRALIJSKIEGO

10 reguł właściciela OWCZARKA AUSTRALIJSKIEGO

Każdy z właścicieli owczarka australijskiego przyzna, że owe 10 twierdzeń o ich psie jest, niestety, bezwzględnie prawdziwe i zna je z własnej bolesnej praktyki.

1. Wszystkie zabawki są moje. Jeśli Ty masz zabawkę, to tym bardziej jest moja. Jeśli zgubię zabawkę, i Ty ją znajdziesz, to wciąż jest moja. Jeśli zgubię zabawkę masz mi ją natychmiast odkupić lub wymienić na nową.

2. Włosy pozostawione przez australijczyka są niezbędnym wyposażeniem każdego lokalu zamieszkałego przez człowieka inteligentnego. Owczarek australijski gubi włos tylko dwa razy w roku, wiosną i jesienią, za każdym razem przez dokładnie 6 miesięcy.

3. Właściciel owczarka australijskiego nie jest w stanie poruszać się we właściwym kierunku i we właściwym tempie, jeśli nie jest pasiony przez aussika.

4. Każde pluszowe zwierzątko, wchodzące do domu, musi być, ze względów bezpieczeństwa, poddane DOGŁĘBNEJ kontroli przeprowadzonej przez owczarka australijskiego. To samo, w zasadzie, tyczy się także gumowych, lateksowych i kauczukowych zabawek, choć tu kontrola może być mniej wnikliwa.

5. Owczarki australijskie jako zwierzęta niezmiernie inteligentne mają skłonność do nauki przez obserwację. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem będziesz kopał cokolwiek w ogródku!

6. Owczarek australijski ma wrodzone wyczucie upływu czasu, co sprawdzić można zwłaszcza w porze posiłku. Jednocześnie ausssie ma (obserwowane dotychczas wyłącznie u pasących border collies) „oko”, którym wymusza posłuch – co sprawdzić można zwłaszcza w porze posiłku.

7. Bezogoniasty owczarek australijski musi brak możliwości machania ogonem rekompensować wywijaniem całym zadem. Owczarki ogoniaste czynią tak także, dla podkreślenia silnych więzi z bezogoniastymi.

8. Tłumaczenie ludziom, że jedno błękitne oko aussika nie oznacza, że jest on niewidomy lub skrzyżowany z husky należy do podstawowych codziennych obowiązków właściciela.

9. Owczarek australijski jako typowy pracoholik wymaga nieustannego organizowania mu zajęcia. Jeśli właściciel się będzie ociągał w tej kwestii, aussik ochoczo i bez wyrzekania go zastąpi, ale nie oczekujmy że będzie partycypował w pokryciu kosztów tego zastępstwa.

10. Owczarek australijski ma najwięcej wspólnego z chipsami ziemniaczanymi lub solonymi orzeszkami w puszce – w naturze trwale nie występuje w liczbie pojedynczej. Zbliżony jest tu w odbiorze społecznym do chartów angielskich whippetów.

Na podstawie publikacji American Kennel Club ułożyła Zuzanna Berger

Copyright for photo (C) by Agnieszka Doner

ZOBACZ TEŻ
wzorzec
album