Alleluja!

Nie, nie pomyliły mi się święta!
Nowy rok zaczął się od naprawdę bardzo dobrej wiadomości – otóż jeden z oddziałów ZKwP otrzymał OFICJALNE PISMO od fiskusa, że działalność związkowa jest zwolniona z podatku VAT! Dobrze to rokuje całemu Związkowi, a całkiem bezpośrednio także wszystkim wystawcom i hodowcom psów: otóż wszystko wskazuje na to, że koszty naszego sportu spadną! W każdym zgłoszeniu psa na wystawy był dotychczas zawarty niebagatelny (23%) podatek, który organizatorzy obowiązani byli odprowadzić na konto Urzędu Skarbowego. Teraz tego obowiązku nie ma, zatem realny koszt wystawy spadł tą jedną decyzją o prawie jedną piątą! Pierwsze efekty już są: zgłoszenie psa na wystawę specjalistyczną buldożków francuskich w Lublinie POTANIAŁO!!!
To niebywałe, prawda? Coś w ZKwP potaniało dla członków, i wedle wszelkich znaków na niebie i Ziemi powinno tanieć dalej, i to błyskawicznie! Patrząc na koszty zgłoszeń, dochodzące do 150 pln za jednego psa, spadek kosztów o jedną piątą powinien być powszechny i wszystkich ucieszyć. Powinien, bo dam sobie rękę uciąć, i to pewno nawet prawą, że tak nie będzie.
Po pierwsze – oficjalne stanowisko jednej regionalnej Izby Skarbowej nie jest wiążące dla fiskusa w innych regionach kraju, i dopóki nie będzie to oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów, dopóty możemy liczyć się ze spadkiem cen jedynie w części Małopolski.
Po drugie – jak znam politykę oddziałów regionalnych, dla których praktycznie jedynym źródłem utrzymania są dochody z organizowanych wystaw, to żaden z nich nie będzie zainteresowany obniżaniem wpływów i większość z nich taką decyzje fiskusa potraktowało by jako niespodziewany prezent pod choinkę. Jednym ruchem dochód z wystawy rośnie zasadniczo, a wystawcy tego nie odczują! Dlatego nie podejrzewam szczególnego zapału do upubliczniania tej wiadomości.
Po trzecie – dla tej istotnie elektryzującej wiadomości nie znalazło się miejsce ani na stronie Zarządu Głównego, ani nawet na stronie oddziału, który tak radosną decyzję otrzymał. Dlaczego? Nie chcę zbytnio szukać jakiegoś spisku czy zmowy – mam nadzieję, że zawinił tu jedynie okres świateczno-noworoczno-feryjny, kiedy życie kynologiczne lekko przymiera.
W tej sytuacji wołam ALLELUJA, i mam nadzieję, że wkrótce wszyscy będziemy się mogli z obniżki opłat za wystawianie cieszyć oficjalnie…
Postscriptum: okazuje sie, ze jest stanowisko nie regionalnej Izby Skarbowej, ale oficjalna wykładnia Ministerstwa Finansów! Interpretacja indywidualna Ministerstwa Finansów z dn. 18.11.2015 (sygn. IPPP2/443-445/11/15-14/S/IZ, określa zwolnienie od podatku VAT (…) organizacji hodowli, szkolenia i doskonalenia umiejetnosci psow rasowych, popularyzacja rasy) wykonywanych przez ZKwP na rzecz swoich członków, na podst. art 43, ust. pkt 21.
Znaczy – UWAGA, obowiązuje w całej Polsce!!!

Adam-JanowskiAdam Janowski