Bóle brzucha u psa i ich przyczyny

Nigdy nie wolno lekceważyć boleści brzucha u psa!
Boleści brzucha mogą się objawiać na wiele rozmaitych sposobów i wywoływać różnorodne zmiany w zachowaniu psa: może spinać grzbiet i uzyskiwać w ten sposób pewną ulgę, może starać się wypróżnić, może wyraźnie oszczędzać brzuch podczas ruchu, może wymiotować, mieć wyraźnie zwiększone pragnienie, powłoki brzuszne mogą być napięte i bolesne przy dotyku, może mieć ślinotok… By odkryć przyczynę zmienionego zachowania się psa i postawić właściwe rozpoznanie, lekarz weterynarii przede wszystkim starannie obmaca brzuch chorego psa, a potem zaleci przeprowadzenie niektórych dodatkowych badań.

Jako odpowiedzialny właściciel czworonoga powinniście państwo zawsze bardzo poważnie traktować wszelkie boleści brzucha psa. Najlepiej jest przy wystąpieniu pierwszych objawów pójść do lekarza weterynarii, który przebada starannie czworonoga i dopiero potem będzie mógł postawić rozpoznanie i zalecić odpowiednie leczenie.

* Przy najmniejszych objawach idźmy szybko do weterynarza
* Bóle brzucha mogą mieć najróżniejsze przyczyny
* Szczególnie groźne jest zapalenie otrzewnej
* Szczególnie bolesne jest zapalenie trzustki
* Ostra niedrożność przewodu pokarmowego w wielu wypadkach wymaga interwencji chirurgicznej
* Zwykła zmiana diety lub sposobu żywienia może wywołać biegunkę

Rozpoznanie
Pierwszą rzeczą, jaką uczyni weterynarz, to zada nam kilka pytań, od odpowiedzi na które zależeć może dalsze postępowanie: w jakim wieku jest pies? Kiedy i jak zaczęły się pierwsze objawy choroby? Czy zdarzyło się to po – czy może przed jedzeniem? Wszystko, co tylko państwo sobie przypomnicie, może być niezmiernie ważne. Następnie lekarz będzie się starał zlokalizować obszary bólu, starannie obmacując, miejsce po miejscu, cały brzuch psa, jednocześnie bardzo uważnie obserwując zmiany reakcje i zmiany zachowania się psa. By móc z cała pewnością potwierdzić wstępne rozpoznanie, prawdopodobnie zaleci także przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak badanie krwi czy ewentualnie zdjęcie rtg.

Zatwardzenie, biegunka
Karma uboga w błonnik, niedostatek płynów, ograniczenie ruchu czy osłabienie lub wstrzymanie akcji mięśniowych w jamie brzusznej i podbrzuszu a także wchłonięcie ciała obcego mogą łatwo prowadzić do ostrego zaparcia czyli niedrożności przewodu pokarmowego. Pies nie jest w stanie samodzielnie się wypróżnić i usiłuje poprawić swój stan przez odmowę przyjmowania pokarmów, bezskuteczne próby wypróżnienia się lub wymioty. W ustaleniu przyczyn zaczopowania przewodu pokarmowego często potrafi pomóc badanie ultrasonograficzne (USG).

W większości mniej groźnych wypadków podanie doustnie pewnej porcji oleju parafinowego może przywrócić drożność przewodu pokarmowego, ale terapie taką podejmować można tylko na wyraźne zalecenie lekarza, gdyż w niektórych przypadkach podanie ciekłej parafiny może jeszcze pogorszyć stan zwierzęcia. Równie często zalecane są wlewki doodbytnicze (lewatywy), które także mogą pomóc.

Uporczywa biegunka może być objawem chorób wewnętrznych, ale także zatrucia zarówno pokarmowego, jak i związanego z wchłonięciem niespożywczych substancji trujących, ale nie są to jedyne przyczyny ostrego rozwolnienia.

Robaczyca
Bytowanie pasożytów w przewodzie pokarmowym psa (glisty psiej, tęgoryjców, włosogłowki czy tasiemca) może objawiać się zarówno zatwardzenie, biegunką, czasami krwistą, jak i ostrymi wymiotami. Mogą to być objawy zarówno zaczopowania przewodu pokarmowego, jak i podrażnienia ścianek żołądka, ścianek jelita czy nawet perforacji jelita. Z reguły połączone jest to także z bolesnością jakiegoś fragmentu przewodu pokarmowego, co lekarz stwierdzi przy badaniu psa. Najczęstszym badaniem potwierdzającym robaczycę jest badanie kału zwierzęcia, a leczenie polega na podaniu psu dopasowanej do wielkości zwierzęcia dawki środka przeciwko pasożytom wewnętrznym.

Nieżyt żołądka
Jeśli pies cierpi na niezyt przewodu pokarmowego, to z reguły – oprócz bolesności w całej jamie brzusznej, zwłaszcza w części dogłowowej – ma także wymioty i silnie wzmożone pragnienie, związane zazwyczaj z wysoką gorączką. Powłoki brzuszne sa napięte i bolesne w dotyku. Nieżyt żołądka (gastritis) wywołany jest najczęściej przez błędy żywieniowe, ale może być także efektem źle przeprowadzonej injekcji albo zatrucia. Podstawowym sposobem postępowania terapeutycznego będzie tu przede wszystkim jeden dzień ścisłej głodówki w połączeniu z preparatami przeciwzapalnymi i osłonowymi. W wielu przypadkach ostrych niezbędne będzie wyrównanie poziomu płynów w organizmie, przez podanie roztworu elektrolitów, a przypadku ostrego zatrucia lekarz może przeprowadzić płukanie żołądka.

Zapalenie trzustki
Zapalenie trzustki występuje przede wszystkim u psów o wyraźnej nadwadze lub u psów źle żywionych, przyjmujących zbyt duże ilości tłuszczy (choć najnowsze badania wykazują, że zaburzenia w pracy trzustki związane z nietolerancją tłuszczy mogą być uwarunkowane genetycznie lub nawet z związane z rasą psa – szczególnie narażone są na nie m.in. owczarki niemieckie). Chory pies wymiotuje, cierp na biegunkę, jego włos traci połysk a sam pies zatrważająco chudnie. Standardowym postępowaniem jest tu terapia kortyzonowa, połączona z środkami rozkurczowymi i przeciwbólowymi lub kuracja antybiotykowa.

Zapalenie otrzewnej
Zapalenie otrzewnej uchodzi za jedną z niebezpieczniejszych dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym. Lekarz weterynarii łatwo rozpozna podstawowe objawy zapalenia otrzewnej (peritonitis) – powłoki brzuszne są napięta, aż do niebezpieczeństwa pęknięcia, pies wymiotuje i oddaje czasami nawet bezwiednie wodnisty, często krwisty stolec, czasami ból uniemożliwia psu jakiekolwiek poruszanie się, a gorączka rośnie błyskawicznie i przekracza nawet 40,5° C. Nie ma ani chwili do stracenia – psa trzeba błyskawicznie operować!
Równie niebezpieczny jest skręt żołądka – uraz dający początkowo objawy podobne do zapalenia otrzewnej, lecz przebiegający błyskawicznie i wymagający natychmiastowej interwencji chirurgicznej.