BULDOG ANGIELSKI w pigułce

BULDOG ANGIELSKI w pigułce

Pomarszczony pysk, wyraziste spojrzenie – buldog angielski robi wrażenie! Jego przodkowie brali niegdyś udział w okrutnych walkach z bykami – dziś ten mocarny pies stał się symbolem i pupilkiem Anglików. Krótki nos, zmarszczki, krępy tułów – to angielska gwiazda wagi ciężkiej.

OPIS:

* Przysadzisty, mocny i zwarty pies
* Mocna i potężna głowa
* Krótki tułów
* Muskularne, potężne kończyny
* Pofałdowana, luźna skóra
* Wysokość w kłębie: 30 do 40 cm
* Waga: psy około 25 kg, suki około 22,5 kg
* Przeciętna długość życia: 8 do 10 lat

Wesoły sportowiec
Choć sylwetka buldoga angielskiego nie przypomina sportowca, to na rysunkach czy zdjęciach widać, że jest to pies bardzo skoczny i żwawy, skaczący przez przeszkody czy aportujący przedmioty… Znana amerykańska hodowczyni chcąc zmienić opinię o nieruchawości buldogów nakręciła film, w którym widać, że jej championy zadowolone z siebie skaczą i bawią się jak małe dzieci.

Potomek molosów
Buldog angielski pochodzi w prostej linii od starożytnych psów bojowych, od molosów zatem. Niektórzy historycy twierdzą, że psy te zostały przywiezione na Wyspy Brytyjskie przez Rzymian lub – jeszcze wcześniej – Fenicjan. Inni naukowcy wskazują na podobne do molosów potężne psy bojowe Celtów i Germanów, widząc w nich przodków buldoga. Jak u większości psów tego typu, bezpośrednimi przodkami buldoga były tak zwane ‘Bullenbeissery’ – psy, które na arenie walczyły z bykami. Ta prostacka rozrywka, zakazana dopiero w XIX wieku, była ówczesnym odpowiednikiem totalizatora… W 1632 pada po raz pierwszy nazwa ‘buldog’ – niejaki Preston Eaton, mieszkający w Hiszpanii, prosił swego londyńskiego przyjaciela w liście o przysłanie mu mastifa i dwóch dobrych buldogów. Ówczesne psy bojowe miały z dzisiejszym buldogiem, psem dość przyjacielskim i o raczej flegmatycznym usposobieniu, stosunkowo niewiele wspólnego.

Regres
Gdy w 1835 roku parlament brytyjski zakazał organizowania owych ‘Bull Baiting’, wątpliwej rozrywki niższych warstw społeczeństwa, hodowla buldogów utraciła podstawy ekonomiczne. Po kilkudziesięciu latach ta jedna ze starszych brytyjskich ras znalazła się prawie na krawędzi wymarcia. Na szczęście rozpoczęto hodowlę psów innego, ‘lepszego’ typu, psów które nadawały się nie tylko do walk z innymi zwierzętami. Hodowla tej narodowej brytyjskiej rasy psów dostała nowy impuls.

Odrodzenie
Już w 1860 roku pokazano zwierzęta nowego typu na wystawie psów w Birmingham – i od razu z sukcesami. W 1865 roku opracowano nowy wzorzec rasy. Hodowcy nastawili się na utworzenie bardzo krótkonożnego, zwartego psa o potężnej głowie i skróconym nosie – i narazili się na zmasowaną krytykę: zarzucano im stworzenie potwora. Czy rzeczywiście potwornie brzydki, czy tak brzydki że aż ładny – trudno się spierać – dziś buldog angielski jest jedną z ulubionych ras w Wielkiej Brytanii i USA, a i w Polsce jest ich coraz więcej…

Co prawda wyraz jego pyska nie robi wrażenia przyjaznego, ale w głębi ducha to istny anioł

CHARAKTER

Plusy
* Bardzo związany ze swym panem
* Niezwykle spokojny
* Pełen radości życia
* Niezwykle czuły
* Czujny
* Komiczny
* Odważny
* Dobry jako pies stróżujący

Minusy
* Nie lubi samotności

W ciele jak z horroru skrywa się dusza pełna romantycznych uniesień
Buldog angielski wygląda niczym potwór z bajek o orkach i gremlinach. Ale pozory mylą. Jego przyjacielski, pogodny i serdeczny charakter podbije bez kłopotów serce każdego człowieka. Buldog angielski ma silny instynkt obrończy, jest wierny i uwielbia pieszczoty.
Przechodnie na ulicy często spoglądają na buldoga z niedowierzaniem i lekką niechęcią. Naśmiewają się z jego brzydoty, wykpiwają go i natrząsają się nad nim, a dzieci boją się go i omijają go dużym łukiem. Mylić się jest rzeczą ludzką! Na szczęście właściciele buldogów znają ich wielorakie zalety, i dlatego rozumieją i kochają swe psy.

Tysiąc procent oddania
Stosunki między buldogiem angielskim a jego panem trudno nazwać tylko miłością – to raczej szaleństwo! Pies cały dzień stara się zwrócić na siebie uwagę, by zasłużyć na pochwałę i pieszczotę (‘Troszkę drapanka, o tu, za uchem, bardzo proszę, o tak, tak!’). Buldog wierci się tu i tam, robi fikołki na ziemi, przewraca się z lubością na plecach, kręci się pod nogami, sapie z ukontentowania, by tylko wykazać ogrom swej miłości do pana. Próby uspokojenia go przynoszą wprost odwrotny skutek – jeszcze bardziej doprasza się o pieszczotę. Odtrącanie tego psa i jego miłości wpędza go w głęboką depresję. Na dodatek – rzecz prawie niewiarygodna jak na potomka psów bojowych: buldog angielski nie znosi przemocy!

Obcy
Buldog angielski jest przyjacielski, ale nie bywa ślepo posłuszny. Ma twardy charakter i wielkie poczucie godności. Gdy zbliża się jakaś obca osoba, buldog okaże jej swe zainteresowanie, zauważy ją, będzie czujny ale nie agresywny. Jeśli pan czy pani zaproszą gościa do domu, pies będzie zdecydowanie przyjazny, choć gość nie zawsze będzie się mógł od razu zorientować w zmianie postawy psa – ‘przecież mruczy i wpatruje się we mnie tak samo podejrzliwie’. Wobec innych psów buldog jest dość tolerancyjny, zwłaszcza jeśli będą zachowywać się przyjacielsko – jeśli nie, to buldog jest w każdej chwili gotów przejść do aktywnej samoobrony.

Urodzony clown
Mówi się, że buldogi angielskie maja dość swoiste, ale znaczne poczucie humoru. Ich mimika, ich żarty i wygibasy nie zostawią obojętnym żadnego chyba człowieka. Przecież już sama sylwetka buldoga wygląda niczym karykatura z cyrku: uniesiony zad, łapy przypominające nogi clowna w zbyt dużych butach i do tego ta niezmiennie skrzywiona i zdegustowana mina…
Kiedy pan się wreszcie roześmieje i wyrazi podziw dla umiejętności swego pupila, nagradzając go pieszczotą, buldog wpadnie w szał radości, wykonując najdziwniejsze skoki w prawdziwym ekstatycznym tańcu. Kto powiedział, że buldog nie jest skoczny i zwinny, ten powinien choć raz zobaczyć takie występy! A gdy pies uzna że spełnił swe zadanie, zwija się na posłaniu i momentalnie zasypia.

Pies i dziecko
Dobrotliwy, niezmiernie cierpliwy buldog angielski przy dzieciach zapomina o swej olbrzymiej sile. Trzeba tylko pilnować, by w zabawie nie zapamiętał się zbytnio i nie rozszalał do kompletnego wyczerpania. Suki są zazwyczaj delikatniejsze niż samce.

Podatny na stres
W towarzystwie swego pana i jego przyjaciół buldog czuje się naprawdę szczęśliwy. Natomiast zupełnie nie umie sobie poradzić z samotnością. Jeśli czuje się porzucony i opuszczony, od razu zaczyna tracić swa równowagę ducha i radość życia, zaczyna być lękliwy. Oprócz tego buldog nie cierpi zamieszania i hałasu wokół siebie. Ciągle kłócące się małżeństwo będzie dla niego niewyobrażalnym źródłem cierpienia. By pozwolić ujawnić się wszystkim zaletom jego charakteru należy zapewnić mu przyjazne i serdeczne otoczenie oraz łagodne, ale konsekwentne wychowanie.

Idealny właściciel
* Buldog angielski nie stawia swemu panu szczególnych wymagań. Potrzebuje tylko, by była to osoba raczej spokojna i serdeczna, która dużo przebywa w domu lub może zabierać psa do pracy.
* Właściciel buldoga angielskiego nie musi w żadnym wypadku być sportowcem, ale musi mieć duże poczucie humoru. Buldog nie nadaje się na partnera do joggingu ani przejażdżek rowerowych… nawet jeśli jego odwaga, wytrzymałość i chęć dotrzymania kroku panu skłaniały by go do takich ćwiczeń, to jego budowa na to nie pozwala.
* Zrównoważony, spokojny człowiek o ustalonym rytmie dnia to idealny właściciel dla buldoga. Jeśli poświęci psu wystarczająco dużo czasu i uwagi, może być pewny, że zdobędzie serce buldoga na zawsze.
* Wielu hodowców jest przekonanych, że buldog ze swą wrodzona inteligencją pojmuje wszystko, co się do niego mówi.
* Mruczy, sapie i patrzy spod nastroszonych brwi… można się przestraszyć, ale w ten sposób demonstruje swe pozytywne uczucia.

Należy:
* Często go głaskać.
* Traktować go poważnie.
* Pokazywać mu, ze jesteście Państwo z nim szczęśliwi.
* Postępować z nim spokojnie i łagodnie.

Nie wolno:
* Często zostawiać go samego.
* Być wobec niego brutalnym czy niesprawiedliwym.
* Załamywać się – wychowanie buldoga nie jest sprawą łatwą, ale trzeba go nauczyć posłuszeństwa.

ŻYCIE CODZIENNE

Co należy wiedzieć:
* Buldog angielski szczeka tylko w stanach najwyższego zagrożenia
* W upalne dni może mieć problemy oddechowe
* Bardzo rzadko korzysta ze swej olbrzymiej siły
* Przy porodzie można spodziewać się kłopotów z powodu ogromnych głów szczeniąt
* Miska dla buldoga musi być dopasowana do nie do wielkości porcji, a do rozmiarów pyska
* Szyja buldoga jest szersza od głowy – stąd problemy z dobraniem odpowiedniej obroży.
* Trzeba mieć zawsze chusteczkę w pogotowiu – bardzo się ślini.

Trzeba go chronić przed letnimi upałami!
Życie codzienne z buldogiem angielskim jest dość proste. Potrzebuje stosunkowo mało ruchu, nie niszczy niczego w domu i rzadko linieje. Ale chrapie niczym piła mechaniczna. Buldoga angielskiego nie można w żadnym wypadku przemęczać wysiłkiem fizycznym.

Ruch dla zdrowia
Choć buldog angielski z pewnością nie jest typem sportowca, to mimo to potrzebuje codziennej porcji ruchu. Codzienny spacerek (nie tylko na siusiu!) jest konieczny, dla utrzymania formy. Najlepiej niezbyt forsownym marszem i nie w samo upalne południe.

Warunki życia
Buldog angielski może bez najmniejszych problemów mieszkać w mieście. To, co dla niego najważniejsze, to bliskość ‘jego’ ludzi. Spacerki do parku wystarczą zarówno dla utrzymania kondycji fizycznej, jak i kontaktów z innymi psami. Pies tej rasy niezmiernie ceni sobie swój własny, możliwie jak najwygodniejszy cichy kącik. Wobec kotów – no cóż, nie jest może szczególnie przyjazny, ale może nawet zaprzyjaźnić się z domowym kotem, jeśli pan tak sobie życzy. Natomiast drugi buldog – o, to doskonały pomysł! Dwa psy w zabawie utrzymują w należytej kondycji zarówno ciało, jak i psychikę – żaden nie jest sam!

Żywienie
Licząc po 15 gramów mięsa na kilogram masy ciała 25-kilogramowy buldog potrzebuje dziennie 375 gramów mięsa, do tego dochodzi po około 200 gramów ryżu i warzyw i konieczny dodatek witamin i substancji mineralnych. Pamiętajmy, że buldog jest żarłokiem i wobec zaprzyjaźnionych gości z prawdziwym talentem odegra scenkę „od trzech dni nic nie jadłem”.

Zdrowie
Upał i silne pobudzenie mogą wywołać u buldoga angielskiego kłopoty z systemem oddechowym, szczenięta ze względu na swe olbrzymie głowy rodzą się w zasadzie wyłącznie przez cesarskie cięcia, rasa trapiona jest przez choroby prawie wszystkich organów: oczu, stawów, serca, kośćca, wątroby, skóry… To wprost niewiarygodne, ale są mimo wszystko hodowcy, od których można kupić zdrowe i wesołe szczenięta… Kupując buldoga trzeba zatem sprawdzić kilka hodowli, obejrzeć rodziców, a przede wszystkim popatrzeć na stosunek buldogów do właścicieli: zdrowie psychiczne, wynikające z warunków hodowli, bardzo rzutuje na warunki fizyczne, a hodowanie psów zdrowych to najważniejsza zasada dobrych hodowli.

Pielęgnacja
Krótka, gęsta i gładka sierść buldoga nie wymaga wiele pielęgnacji: jedyne trzeba go od czasu do czasu przetrzeć szczotką. Na szczęście włosa buldoga nie czepia się błoto, tak wiec i częste kąpiele też nie są niezbędne. Wysoko osadzone uszy nie sprawiają najmniejszych kłopotów przy czyszczeniu, od czasu do czasu trzeba przetrzeć wilgotną szmatką fałdy na pysku i przyciąć trudno ścierające się pazury w przednich łapach.

Skóra
Skóra psów tej rasy tworzy liczne fałdy i zmarszczki. By nie zaparzała się trzeba starannie przecierać je wilgotna szmatką, a od czasu do czasu nawet użyć zasypki dla niemowląt. Trzeba także uważać, bo w fałdach skórnych potrafią rozwijać się pasożyty.

Czy to prawda, że…
…buldogi angielskie bywają szczególnie zazdrosne o dzieci?

Nieprawda. Psy te kochają dzieci, ale trzeba je z nimi wpierw zapoznać.
…chętnie straszą gości?
Nieprawda. Wygląd buldoga potrafi rzeczywiście napędzić stracha, a jego przyjacielskie mruczenie łatwo wziąć za grożące warczenie. Pies nie chce nikogo straszyć.
…chętnie szarpią za nogawki przechodniów?
Nieprawda. Buldog nie jest agresywny pod żadnym względem.
…niektóre buldogi chorują na astmę?
Prawda. Są psy, które nie mogą przejść nawet trzech kroków bez ataku kaszlu.