CAVALIER KING CHARLES SPANIEL w pigułce

CAVALIER KING CHARLES SPANIEL w pigułce

King Charles Spaniel zawdzięcza swą nazwę angielskiemu monarsze, Karolowi II, który wolał zajmować się tymi psiakami niż sprawami państwa! Cavalier KIng Charles także odwołuje sie do tego króla, i do wspólnych z ‘kingiem’ przodków. Nie można jednak pomylić King Charles Spaniela i Cavalier King Charles Spaniela – dziś to dwie, zupełnie odmienne rasy!

OPIS

* Elegancka sylwetka
* Czoło płaskie między uszami
* Długie uszy z długim włosem
* Ciemne, okrągłe oko
* Tułów zwarty i dość mocny
* Długi, jedwabisty włos
* Wysokość w kłębie: 34 do 36 cm psy, 32 do 34 cm suki
* Waga: 5,4 do 8 kg
* Przeciętna długość życia: 10 do 14 lat

Królewski faworyt
Cavalier King Charles Spaniel i King Charles Spaniel należą do licznej rodziny spanieli. Już w XVI wieku psy zwane spanielami były niezmiernie cenione we Francji i w Anglii. Jeśli wierzyć ówczesnemu poeci „miały w sobie tak wiele delikatności jak kobieta szukająca męża”. Jedna z szczególnie zachwycających odmian, spanieli, King Charles Spaniel, był ulubieńcem wielu głów koronowanych: Karola I, Karola II, Marii Stuart, Elżbiety I… We Francji z kolei szczególnie cenili je Henryk III i Ludwik XIV. Najbardziej zafascynowany tymi psiakami był Karol II (1630 – 1685), który miał całą sforę tych piesków, które swobodnie poruszały się po wszystkich pałacach królewskich, zwłaszcza zaś po Whitehall. Można je spostrzec także na portrecie koronacyjnym władcy. Wedle przekazów Karol II znacznie bardziej interesował się swymi spanielami niż sprawami państwa. Pamiętnikarz Samuel Pepys (1633-1703) pisał oskarżająco: „Wszystko, co widzę, potwierdza mi tylko dziecięcy charakter króla, który stale bawi się ze swoimi psami i prawie ani jednej myśli nie poświęca swoim obowiązkom jako króla Anglii”.

Rywal i krewny
King Charles Spaniel, po którym w spadku nasz cavalier ma taką różnorodność maści, panował niepodzielnie na salonach angielskiej arystokracji, aż do czasu, kiedy pojawił się nowy przybysz o krótkim nosie i okrągłej głowie – mops. Poprzez krzyżówki z nim właśnie, a także z pekińczykiem całkowicie zmienił się wygląd King Charles Spaniela. Znany kynolog Stonehenge tak pisał o tym w 1879 roku: „King Charles Spaniel ma dziś znacznie krótszą głowę z guzikowatym nosem wciśniętym, między policzki i z okragłym czołem, co jest jak najdalsze od wzorca spaniela”.

Powrót do korzeni
W latach dwudziestych ubiegłego stulecia postanowiono hodować psy takie, jakimi były dawniej. Amerykański hodowca, R. Eldridge, wyprawił się do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu dawnych miniaturowych spanieli i wezwał hodowców do odtworzenia pierwotnego typu rasy, o dłuższej kufie, mniej wyrazistym przełomie czołowo-nosowym i płaskim czole, bez wypukłości miedzy uszami. Niektórzy z angielskich hodowców usłuchali go i zabrali się do pracy. W 1928 roku powstał klub, stawiajacy sobe za zadanie odtworzenie dawnego spaniela i opracowano pierwszy wzorzec ‘nowej-starej’ rasy. Wtedy tez postanowiono nazwać odtworzoną rasę Cavalier King Charles Spanielem.

Tragiczna legenda
King Charles Spaniel był ulubieńcem brytyjskiej szlachty. Damy dworu używały go jako swoistej grzałki do łóżka, a zimą nosiły go pod grubymi sukniami. Dało to powód do powstania smętnej legendy, wedle której kat, który ścinał głowę Marii Stuart, odkrył w fałdach jej sukni spryskanego krwią królowej małego spaniela…

CHARAKTER
Łagodny pies o zdecydowanym charakterze. Sportowy, zrównoważony psiak, który nie lubi samotności.

Plusy:
* Zawsze w dobrym humorze
* Skory do zabaw
* Towarzyski
* Przyjacielski
* Nieskomplikowany
* Ze sportowym zacięciem
* Łagodny
* Przywiązany
Minusy:
* Źle wychowany bywa samowolny
* Zostawiany zbyt często sam bywa hałaśliwy

Nieduży psiak o długich, jedwabistych uszach podbija serca z marszu. Nawet w dość późnym wieku jest zawsze skory do zabawy!

Ten słodki mały piesek czuje się najlepiej w ciepłym domku albo na rękach swego pana czy pani, ale nie jest ani szczególnie wymagający, ani też zbytnio afektowany. W głębi duszy jest przecież spanielem i nie zapomniał, ze niegdyś był poważnym psem myśliwskim. Aż do późnego wieku zachowuje swój nieokiełznany temperament.
Cavalier King Charles Spaniel, który w Wielkiej Brytanii nazywany bywa ‘spanielem dywanowym’ (carpert spaniel) w rzeczywistości jest jak najdalszy od spędzania całego żywota na kanapie czy przed łóżkiem. Nie jest to prześliczny przedmiot zbytku, tylko zdecydowany, niewielki piesek, który zawsze ma ochotę na zabawę. Oczywiście, ma w sobie wiele z przymiotów brytyjskich piesków salonowych, ale nic nie jest mu bardziej obce niż zarozumiałość i odpychająco wyniosłe maniery.

Przede wszystkim sport
Jak wszystkie spaniele, tak i Cavalier King Charles spaniel był niegdyś myśliwym, i choć od wieków rezyduje na salonach angielskiej arystokracji, gdzie ogrzewał szlachetnie urodzone damy ciepłem własnego ciała, to jednak do dziś nie zapomniał o swych korzeniach. Jego instynkt psa wystawiającego ptactwo żywy jest do dziś, wsparty bardzo dobrym węchem i wyjątkowo dobrym wzrokiem, co jest wielka zaletą psów myśliwskich. Co prawda ceni sobie wygody, ale najbardziej lubi je, gdy zdąży sie zmęczyć i wyhasać. Kocha wszelkie zabawy ruchowe i potrafi niewiarygodnie wysoko skakać (zwłaszcza gdy chce dosięgnąć jakiegoś smakołyku…). Obserwując go w biegu, z rozwianymi długimi uszami, wyglądającymi trochę jak skrzydła motyle, naprawdę można sądzić, że nie biegnie, a frunie! Uwielbia długie spacery i prawdziwą przyjemność sprawiają mu wędrówki po lasach i łąkach. Wobec innych psów jest bardzo przyjacielski i potrafi rozbroić swym niewinnym spojrzeniem nawet najbardziej agresywnych pobratymców. W stosunku do ludzi Cavalier King Charles spaniel bywa nieco wycofany, ale jeśli uda się zdobyć jego przyjaźń, to będzie ona trwała i serdeczna.

Sympatyczny charakter
Ten nieduży pies jest niewiarygodnie wrażliwy psychicznie, delikatny i bardzo przywiązany do człowieka, a przez to każdemu zda się natychmiast bardzo sympatyczny. Cavalier King Charles spaniel nie bywa zazdrosny ani nie ma much w nosie i ma bardzo miły, zrównoważony charakter. Daje się łatwo wychować i nie jest w żadnym wypadku tak uparty jak inne spaniele, szybko pojmuje, czego od niego oczekujemy i może poszczycić się doskonałym rozumkiem.

Nie zostawiaj mnie samego!
Psy te kochają towarzystwo i są najszczęśliwsze, gdy mogą przebywać razem z całą rodziną. Samotność znoszą źle – i choć są dość zrównoważone, to dłuższa samotność wyzwala w nich lękliwość, i pies zaczyna szczekać, wzywając pana na pomoc.

Pies i dziecko
Wspaniała radość życia tego miłego psiaka objawia się najlepiej w kontaktach z dziećmi. Nawet w nieco starszym wieku, Cavalier King Charles spaniel pozostaje serdecznym i wesołym kompanem zabaw, i nie do rzadkości należy widok dwunastoletniego cavalierka, uganiającego się wesoło za piłką czy aportem. Nigdy nie zmienia się w zgrzybiałego staruszka, mającego wszystkim wszystko za złe ( a zwłaszcza gdy palec pociągnie go za ucho…) Dlatego też szczególnie ważne jest nauczenie dziecka, by obchodziło się z psem delikatnie i serdecznie, tak jak pies z nim.

Lubię wygody!
Nawet jeśli trafi się nam pies bardzo sportowej i myśliwskiej natury, to jednak nie można zapominać, że Cavalier King Charles spaniel był ulubieńcem królów i królowych, który wiele lat spędził w komforcie i wygodach dworów panujących całej Europy. Nic dziwnego, ze ciągle szuka jak najwygodniejszych poduszek, jak najmiększych kanap i lubi cieplutkie szale jako posłania… Dokłada wielu starań dla zapewnienia sobie komfortu – i choć nie jest snobem, to trudno powiedzieć, by zupełnie nie miał wymagań…

Idealny właściciel
* Proszę uważać, by ten piękny mały zwierzak o ujmująco łagodnym spojrzeniu nie okręcił sobie państwa wokół palca. Gdy chodzi o kawałek pieczeni z talerza, cavalier potrafi sięgnąć do swego przebogatego repertuaru min i gestów, którym człowiek wprost nie umie się oprzeć. Cavalier King Charles Spaniel jest doskonałym aktorem i trzeba dużej odporności psychicznej, by się, nie dać nabrać.

* Jeśli rozpieścimy go zbytnio, to stanie się samowolny i nie zaakceptuje jakichkolwiek zakazów czy ograniczeń. Idealny właściciel psa tej rasy powinien być zrównoważony, spokojny, zdecydowany i dynamiczny zarazem. Oprócz tego powinien mieć dostatecznie dużo czasu, który mógłby poświęcić swemu zwierzakowi i – co bardzo ważne – mieć odrobinę zmysłu estetycznego. Czy nie są to cechy wyraźnie kobiece? Niekoniecznie – wielu mężczyzn (by wspomnieć choćby Karola II) całkowicie straciło głowę dla tych małych spanieli.

* Zamiast jak dawniej chować psa w fałdach sukni, trzeba mu zapewnić pewną dawkę komfortu, tak by czuł się zadowolony. Jeśli jednak przeszkadzają Państwu włosy na kanapie czy dywanie, to lepiej zdecydujcie się państwo na psa innej rasy. Nasz mały spaniel wymaga odrobiny komfortu i nie da się trzymać w służbówce!

Należy:
* Zapewnić mu zdrowe życie w miłym, serdecznym otoczeniu.
* Zadbać o to, by miał wiele ruchu.
* Bawić się z nim jak najczęściej, także wtedy, gdy już się podstarzeje.
* Rozpocząć wychowanie psa najwcześniej, jak to możliwe, będąc cały czas niezmiernie konsekwentnym.

Nie wolno:
* Zbyt mało spacerować z psem, uważając go jedynie za pieska kanapowego.
* Zbyt często zostawiać go samego.
* Poddawać się jego humorom.
* Zbytnio go rozpieszczać.
* Nie zajmować się nim.
* Postępować z nim brutalnie czy zbyt ostro.

ŻYCIE CODZIENNE
Co należy wiedzieć:

* Jest przyjacielski zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt i akceptuje koty
* Może mieszkać zarówno w mieście, jak i na wsi
* Łatwy w wychowaniu
* Nie wymaga dużo miejsca
* Je niewiele
* Ma wrażliwe oczy i uszy
* Nie wymaga wielkiej pielęgnacji
* Nie jest tani jako szczenię
* Niezbyt drogi w utrzymaniu

Nawet jeśli będziemy pamiętać, że Cavalier King Charles spaniel wychował się na pokojach pałaców, to mimo to będzie się czuł doskonale zarówno w domu, jak i nawet w niewielkim mieszkaniu. By wyglądał zadbanie i elegancko wymaga nieco pielęgnacji, ale nie trzeba zajmować się nią codziennie. Jest śliczny, przyjacielski i serdeczny, co czyni zeń idealnego towarzysza dla całej rodziny!

Przygotowanie do wystawy
Bez mała nie wie co to fryzjer – wystarczają mu domowe recepty na urodę. Zgodnie ze wzorcem, Cavalier King Charles spaniel może występować w jednej z czterech maści.

Jeśli wybieracie się państwo na wystawę psów, to przygotowania do niej nie zajmą państwu wiele czasu. Włos nie wymaga skomplikowanego przystrzygania – wystarczy usunąć zbyt długie włosy na głowie i tułowiu (wyraźnie dłuższy włos okrywowy jest z reguły martwy i można go usunąć palcami). Nie używamy nożyczek, nawet degażówek, gdyż przystrzygany włos ma tendencje do zwijania się i falowania, co w rasie tej jest absolutnie niewskazane. Nożyczkami można jedynie przyciąć włosy rosnące miedzy poduszkami łap – ale nie próbujmy przycinać włosów na stopach, bo zgodnie z wzorcem łapy mają być mocno owłosione!

Warunki życia
Cavalier King Charles spaniel może z powodzeniem mieszkać w mieszkaniu – nocą będzie spal, rzecz jasna, w swoim posłanku, ale za dnia będzie wolał raczej wygodny kącik na kanapie. Na spacer musi wychodzić co najmniej cztery razy dziennie. Jest to dość żywy i ciekawski pies miejski, który za pomocą słupów i krawężników obwieszcza całemu światu, iż jest królem swej dzielnicy – tak wiec będzie podnosił nogę zawsze przy tej samej latarni, a stałe trasy spacerów będą dlań bardzo ważne. Psom tym zupełnie nie przeszkadza, że przez 10 lat chodzą codziennie tymi samymi uliczkami – pod warunkiem wszakże, że co najmniej raz w tygodniu będą mogły wyhasać się do woli na spacerze poza miasto lub przynajmniej do dużego parku. Co prawda pies ten doskonale dopasowuje się do życia w mieście, ale bliższe jego naturze jest mieszkanie na wsi. Pies tak ciekawski i obdarzony tak doskonałym węchem jak cavalierek, w każdym ogrodzie będzie miał ‘pełne ręce roboty’.

Żywienie
Dawniej jadał na srebrnych półmiskach, obsługiwany przez lokai. Dziś zadowoli się zwykła plastikową czy metalową miską , byle tylko była dość wąska i wysoka (chodzi o to, by jedząc nie brudził sobie swych wspaniałych uszu). Cavalier King Charles spaniel nie jest bardziej wybredny w jedzeniu niż inne psy i doskonale zadowala się gotowa karmą wysokiej jakości. Przy karmieniu naturalnym ważący około 7 kilogramów pies potrzebuje dziennie około 100 gramów mięsa, a do tego około 70 gramów warzyw i tyle samo gotowanego ryżu lub makaronu (Nie zapominajmy o niezbędnym dodatku witamin i minerałów, dzięki którym jego sierść będzie pięknie błyszczeć!)

Zdrowie
Choć Cavalier King Charles spaniel jest generalnie psem bardzo zdrowym i odpornym, to jednak nie znosi chłodu i wilgoci. Po spacerze w deszczu trzeba go opłukać ciepła woda i starannie wysuszyć, a zimą w żadnym wypadku nie powinien spędzać całego dnia na dworze! Regularnie kontrolować trzeba stan wrażliwych oczu i uszu, a także usuwać długie włosy, wyrastające ze środka ucha. Także jego duże, okrągłe oczy wymagają specjalnej troski, zwłaszcza że maja skłonność do obfitego i zostawiającego ślady na pyszczku łzawienia.

Pielęgnacja
Cavalier King Charles spaniel nie wymaga żadnej szczególnej pielęgnacji, choć trzeba pamiętać o kilku zasadach piękności. Co tydzień trzeba starannie przeszczotkować swego ulubieńca, używając do uszu, kończyn i ogona specjalnej, bardzo miękkiej szczotki (często trzeba się wspomóc delikatnym, gęstym grzebieniem). Oczywiście, można psa także szczotkować częściej, ale pamiętajmy o delikatnej granicy miedzy szczotkowaniem, które wspomaga porost włosa i szczotkowaniem, które wyrywa włos… Wszelka kąpiel w dobrym szamponie i odżywki do włosa są bardzo pomocne.

Czy można krzyżować psy różnych maści?
Zazwyczaj wewnątrz jednej rasy łączenie psów rozmaitej maści jest całkowicie dozwolone, ale u Cavalier King Charles spanieli spraw wygląda nieco inaczej. Z jednej strony mamy psy o umaszczeniu jednokolorowy, (bez białych łat), z drugiej psy wielobarwne, zazwyczaj z dużym procentem bieli na skórze. Gdyby krzyżować ze sobą psy tych odmiennych typów to otrzymalibyśmy określony procent szczeniąt o umaszczeniu nie akceptowanym przez wzorzec.

Czy to prawda, że…
… Cavalier King Charles spaniel nie jest już używany myśliwsko?

Nieprawda. Hodowcy brytyjscy z dumą podkreślają, że ich cavalierki potrafią polować na ptactwo w płaskim terenie.

…Amerykanin R. Eldridge przeznaczył całe 25 funtów na podtrzymanie hodowli spanieli miniaturowych dawnego typu?
Prawda. Kwota ta była w Wielkiej Brytanii każdorazowo dzielona na słynnej wystawie Crufta na nagrody dla trzech zwycięzców w poszczególnych maściach.

… z roku na rok jego popularność w Europie rośnie?
Prawda. Już dziś należy w Wielkiej Brytanii do jednych z popularniejszych ras, we Francji i Niemczech liczba psów w ostatnich latach potroiła się, w Polsce jest ich coraz więcej. Natomiast w USA rasa ta jakoś nie może znaleźć należytego uznania, jak widać sam mister Eldridge nie był w stanie zapewnić swym pupilom sukcesu…