CHART AFGAŃSKI w pigułce

CHART AFGAŃSKI w pigułce

Wedle legendy był to jedyny pies, który znalazł się w arce Noego. Piękny, bujny włos tego charta ukształtował się podczas długiego przebywania tych psów w górach Afganistanu. Jego potomkowie szczycą się nim do dziś.

OPIS

* Wspaniały biegacz, mile widziany na torach wyścigowych
* Duży i smukły
* Długa głowa z dużymi, opadającymi i pokrytymi włosem uszami
* Odporny, naturalny
* Delikatny, jedwabisty, bardzo długi włos
* Wysokość w kłębie: 68 do 74 cm, psy, 63 do 69 cm suki
* Waga: 25 do 30 kg
* Przeciętna długość życia: 12 lat

50 kilometrów na godzinę
Chart afgański może osiągnąć prędkość do 50 km/h, podczas gdy greyhound osiąga i 60 km/h. Gdyby afgan miał mniej włosa, biegałby jeszcze szybciej.

Łowca wilków
Wedle legendy chart afgański był jedynym psem, jaki dostąpił zaszczytu miejsca na arce Noego. W rzeczywistości prawdopodobnie wraz z perskimi kupcami przybył do Afganistanu, od którego wziął swą nazwę. Ten elegancki, łatwo przystosowujący się do okoliczności i silny pies jest jakby tworzony do polowania. Odważny, pędzący z rozwianym włosem może ścigać bez wysiłku gazele, antylopy, lisy, wilki, pantery… Surowy klimat górski rozwinął w nim odporność i wytrzymałość.

Znamię luksusu
W XIX wieku ‘afgan’ przybył do Europy, gdzie dzięki swej wyniosłej i dumnej postawie natychmiast zwrócił na siebie uwagę. W 1907 roku angielska księżniczka Alexandra, małżonka króla Edwarda VII, sprawiła sobie charta afgańskiego imieniem Zardin. Jego szlachetna głowa a zwłaszcza jedwabista sierść sprawiły, że zwrócił na siebie uwagę kynologów i na jego podstawie Brytyjczycy opracowali wzorzec rasy. Na kontynent psy przybyły nieco później – w 1931 roku do Niemiec, w 1936 do Francji, w 1939 – do Polski. Szczególnie zasłynęły w Europie wówczas dwa psy – suka Nalini von Orialic i pies Azura Talib, które dały wiele przepięknego potomstwa. W drugiej połowie lat 80. ubiegłego stulecia chart afgański był psem niezwykle modnym w Niemczech i Holandii, a do dziś jest jednym z popularniejszych i bardziej podziwianych chartów.

CHARAKTER
Jest wrażliwy i pełen czaru tajemniczego Orientu. Szybko popada w nerwowość, jeśli będzie mógł biegać wyłącznie na smyczy lub chodzić przy nodze

Plusy:
* Dumny
* Odważny
* Uczuciowy
* Czuły i delikatny
* Pełen intuicji
Minusy
* Nieposłuszny
* Humorzasty

Dumny, ale nie zarozumiały
Charty afgańskie określane są wieloma, mniej lub bardziej mistycznymi, orientalnymi mianami, ale najczęściej mówi się o nich po prostu ‘afgan‘.
Nawet jeśli uznać, że wygląd zewnętrzny charta afgańskiego rodzi wrażenie, że należy on bez reszty do psiej arystokracji, to jednak pies ten z pewnością nie jest wyniosły. W jego ciemnych trójkątnych oczach dojrzeć można dumę i głęboką inteligencję. Ma wyjątkowo dobry charakter i nie ukrywa swych uczuć ani sympatii.

Miły kompan
Chart afgański nie potrafi zachować dystansu i przypatrywać się z boku, gdy tylko dzieje się coś ciekawego. Wesoły, ciekawski i chętny do zabawy zawsze chce wziąć udział we wszystkich zajęciach swego pana i nie da się traktować jak lalka, którą można odłożyć na półkę… Wymaga przewodnika pełnego sympatii i uczucia, który nie będzie się starał zdominować psa, który uszanuje jego niezależność – a jednocześnie nie da się okręcić wokół palca i nie będzie psu ustępował we wszystkim.

… a nawet stróż
Chart afgański jest bardzo związany ze swym właścicielem, tak że bywa nawet zaborczy i zawsze uważa się za pełnoprawnego członka rodziny. Doskonale sprawdza się w roli stróża domu i domowników – jeśli zoczy, usłyszy lub choćby zwęszy obcego, natychmiast podniesie alarm pełnym wyrazu szczekaniem.

Koci charakter
Ten królewski w postawie i manierach, niezależny pies ma w sobie coś z temperamentu kota. Jest pełen intuicji, nigdy nie będzie podporządkowany bez końca człowiekowi i jest trudny w układaniu. Dlatego też edukację należy rozpoczynać w stosunkowo młodym wieku psa.

Pies i dziecko
Kocha dzieci, a te lubią jego łagodny temperament i jedwabisty, bujny włos. Ale uwaga – niech dzieci nie próbują zań ciągnąć, bo pies może uszczypnąć! Przyjęło się uważać, że w kontaktach z dziećmi lepiej sprawdzają się suki niż psy.

Spragniony uczucia
Chart agański jest bardzo uczuciowy i spragniony miłości. Jeśli nie okażecie mu Państwo odpowiedniego uczucia, to łatwo popaść może w depresję i może godzinami leżeć na posłaniu, cierpiąc w milczeniu.

Idealny właściciel
* Afgan wymaga zrównoważonego właściciela, który zajmie się jego wychowaniem od szczeniaka.
* Jeśli nie będzie konsekwentnie wychowywany, może stać się twardy i nieprzyjemny. Takie błędy wychowawcze można zniwelować jedynie cierpliwością i tolerancją.
* Trzeba koniecznie dbać o stan jego włosa. Afgan kocha czystość. Z drugiej strony należy zawsze widzieć w nim wspaniałego psa, a nie jedynie obiekt wystawowy czy cenny bibelot.

ŻYCIE CODZIENNE
By mógł się dobrze czuć musi móc wybiegać się do ostatnich sił. Pielęgnacja afgana jest pracochłonna i długotrwała.

Co należy wiedzieć:
* Szczotkowanie zajmuje codziennie od 15 do 20 minut
* Codzienne minimum spacerów to dwa razy po pół godziny – biegiem!
* Jeśli jesteście Państwo na ogrodzonym terenie, to spuście go ze smyczy – ale tak, by nigdy nie stracić go z oczu!
* Drogi w utrzymaniu

Pielęgnacja i spacery wymagają wiele czasu.
Chart afgański jest bardzo miłym kompanem, który rzadko sprawia kłopoty. Ten zapalony sprinter wymaga jednak wiele przestrzeni i dużo ruchu.

Szczotkowanie to sztuka
U psów w wieku mniej więcej pół roku dwa razy w miesiącu niezbędne jest bardzo staranne wyszczotkowanie, by pies juz za młodu przywykł do zabiegów pielęgnacyjnych. W tym celu trzeba na pewnym, stabilnym stole o blacie, na którym pies nie będzie się ślizgał postawić psa (postawić, a nie położyć!), a potem starannie wyszczotkować psa poczynając od kończyn aż do grzbietu – najpierw pod włos, a następnie z włosem. Głowa, szyja i uszy powinny być czesane zawsze z włosem!

Warunki życia
Chart afgański może bez problemu mieszkać w mieście, ale trzeba mieć możliwość zapewnienia temu bądź co bądź chartowi należytej porcji wybiegu (idealne są tu wyścigi!). Najlepszy jednak byłby dom z dużym ogrodem, w którym mógłby wyładować swą energię kiedy tylko dusza zapragnie.

Żywienie
Ze względu na swe rozmiary i swą ogromną potrzebę ruchu, chart afgański wymaga dziennie około kilograma mięsa i jedynie pól kilograma wypełniacza – warzyw i gotowanego ryżu czy makaronu. Afgan z natury nie ma zbytniej skłonności do tycia, a nadmiary energii wyładowuje w bieganiu, zachowując stale szczupła figurę.

Zdrowie
Zdarza się, że pies traci włos na grzbiecie – trudno tu z reguły ustalić przyczynę i niełatwo zwalczyć wypadanie włosów. Często wini się za to niewłaściwe żywienie, stąd dobrze jest dodać do każdego posiłku odrobinę oleju roślinnego i zwiększyć dawkę witamin. W każdym wypadku należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Charty afgańskie dość często cierpią na kataraktę – choroba ta atakuje soczewki oczu i prowadzi do częściowej lub całkowitej utraty wzroku.

Pielęgnacja
Długi i charakterystyczny dla rasy włos wymaga intensywnej pielęgnacji. Martwy, a nie wypadły włos wymaga usunięcia za pomocą starannego i długotrwałego szczotkowania. Ze względów higienicznych i dla zwalczenia ewentualnych pasożytów skórnych warto co miesiąc starannie wykąpać psa w odpowiednich kosmetykach i połączyć to z wyczesaniem całego psa (grzebienia używamy wyłącznie na wilgotny włos psa)!

Spacery
Ponieważ od czasu do czasu charta afgańskiego potrafi ponieść temperament, lepiej w mieście trzymać go stale na smyczy. Na ogrodzonym i znanym terenie trzeba go jednak koniecznie spuszczać ze smyczy i pozwolić mu biegać swobodnie. Jako partner do porannego joggingu afgan stawia wysokie wymagania biegaczom – trudno dotrzymać mu kroku.

Czy to prawda, że…
… zbyt mało ruchu wywołuje u afgana agresywność?

Prawda. Nie wybiegany afgan złośliwieje i staje się agresywny.
… pochłania jedzenie niczym odkurzacz?
Prawda. Je łapczywie, jak większość dużych psów. Dużo ruchu sprawia, że jest często głodny.
… pielęgnacja sierści afgana potrafi zająć i godzinę dziennie?
Prawda. Szczególnie po spacerze w deszczu i błocie…

ZOBACZ TEŻ
wzorzec
album