Choroby macicy

Choroby macicy

*** Jeśli suka zaczyna gwałtownie pić, znacznie więcej niż zwykle, to być może chodzi o zapalenie wewnętrzne. Należy jak najprędzej zasięgnąć opinii lekarza weterynarii. ***

* Zapalenia macicy zwane są w języku fachowym Metritis
* Pyometra to ropne zapalenie macicy, w skrócie ropomacicze.
* Kiedy z pochwy suki wypływa ropa, mówimy o ropomaciczu otwartym, które nie JEst tak niebezpieczne jak ropomacicze zamknięte.
* Zdarzają się także krwawe plamienia z pochwy pomiędzy cieczkami – to krwotoczne zapalenie macicy, znane pod łacińska nazwą Metrorrhagia.
* Jeśli suka zaczyna pić znacznie więcej niż zwykle, należy ja bardzo starannie obserwować.

Usuniecie chorej macicy często bywa jedynym ratunkiem dla suki
Państwa suka jest wyraźnie nie w formie, nie ma apetytu, wiele pije i nie chce się bawić. Jej kiepski stan ogólny połączony jest z wypływem z pochwy, ropnym czy krwawym… Bardzo prawdopodobne jest tu ropne lub krwotoczne zapalenie macicy. W takim wypadku często jedyną skuteczną terapią bywa operacyjne usunięcie objętego chorobą organu.
Macica suki składa się z dwóch długich, rurkowatych rogów i łączącego je bardzo krótkiego trzonu macicy. Rogi macicy, mające zazwyczaj średnicę o 1 do 2 cm mieszczą się począwszy od okolicy lędźwiowej i sięgają w jamie brzusznej prawie aż do nerek. W czasie ciąży rogi macicy wielokrotnie zwiększają swą średnicę, do wielkości płodu, i wypełniają większą część jamy brzusznej.

Ropomacicze
W początkowym stadium choroby dochodzi do podrażnienia błon śluzowych macicy, a w świetle macicy zbiera się płyn. Narażone są tu przede wszystkim suki w średnim wieku, przy czym nieprawdą jest, że przebyta ciąża zmniejsza ryzyko ropomacicza. Prawdziwymi czynnikami zwiększenia ryzyka zachorowania jest przebyta aborcja albo też komplikacje po użyciu preparatów hormonalnych (gestagenowych lub progestagenowych), mających na celu przerwanie ciąży po niepożądanym kryciu lub przesunięcie cieczki. Jeśli dochodzi do ropnego wypływu z pochwy, to nie ma już wątpliwości – ropomacicze przy otwartej szyjce macicy. Brak jakiegokolwiek wycieku z pochwy jest wskazówką sugerującą rozwój zamkniętego ropomacicza, generalnie znacznie groźniejszej postaci zapalenia macicy.

Objawy
Suka, która zapadła na ropomacicze, traci radość życia i jest z reguły bardzo osowiała, apatyczna. Nie ma ochoty na spacery, zabawy w ogrodzie i unika chodzenia po schodach. Niechętnie je, godzinami leży na swym posłaniu patrząc smętnie i wstaje tylko po to, by się napić lub wysiusiać. Pije znacznie więcej niż zwykle i oddaje dużo więcej moczu. Często rozwija się także polyuria, wielomocz, wymagający znacznie częstszych wyjść niż zwykle. Pomimo rozwoju ostrego zapalenia wewnętrznego nie zawsze pojawia się podwyższona temperatura! Jeśli suka stale wylizuje okolice genitaliów, jeśli pojawia się choćby skąpy brązowy wypływ, to z pewnością mamy do czynienia z otwartym ropomaciczem.

Powikłania
Powikłania przy ropomaciczu są bardzo częste – jeśli przy zamkniętym ropomaciczu ropa zbiera się w jednym z rogów macicy, to może w efekcie dojść do jej pęknięcia. Zdarzają się także zaburzenia pracy nerek lub wątroby – pomocne przy postawieniu diagnozy będzie tu badanie krwi.

Leczenie
Jeśli szybko nie dojdzie do właściwego leczenia, to choroba może stać się nieuleczalna. Jeśli jednak zauważyliśmy chorobę wcześnie i nie ma ona formy bardzo ostrej, to z reguły wystarcza kuracja antybiotykowa (pomocne bywa także leczenie homeopatyczne, choć zdania o jego skuteczności są co najmniej podzielone). Jeśli jednak dojdzie do nawrotów zapalenia, to lekarz z pewnością zaproponuje operacyjne usunięcie całej macicy wraz z jajnikami. W niektórych przypadkach powikłań nerkowych czy wątrobowych niezbędne być musi wyrównanie poziomu płynów w organizmie i podjecie intensywnej terapii (kroplówki).

Krwotoczne zapalenie macicy
Mówimy o nim, gdy suka krwawi pomiędzy cieczkami. Najczęstszymi przyczynami zapalenia (Metrorrhagii) są zaburzenia w funkcjonowaniu jajników albo zaburzenia równowagi hormonalnej, choć należy także wziąć pod uwagę możliwość guza macicy o podłożu nowotworowym. Skuteczną metodą jest tu z reguły usuniecie całej macicy wraz z jajnikami. Sterylizacja suki z reguły nie ma wpływu na jej zachowanie, co najwyżej ma większą skłonność do tycia.

A może uniknąć operacji?
W przypadku ropomacicza lub krwotocznego zapalenia macicy lekarz z reguły rozważa możliwość operacyjnego usunięcia macicy wraz z jajnikami, gdyż oznacza to najpewniejszą metodę przerwania choroby. Są jednak przypadki, w których traktowane jest to jak ostateczność i lekarz próbuje za wszelką cenę kuracji farmakologicznej – chodzi tu przede wszystkim o szczególnie cenne suki hodowlane, mające w przyszłości być matkami kolejnych championów…

Wciąż taka sama…
Przeprowadzona sterylizacja suki (usuniecie macicy i jajników) z reguły nie wpływa na jej zachowanie się. Ponieważ jej organizm nie wydziela juz wielu hormonów, przeto spada zapotrzebowanie energetyczne i poprawia się stopnień wykorzystania karmy, więc suka może mieć większą skłonność do zaokrąglenia kształtów… Psychicznie jednak prawie się nie zmienia, jest tak samo ruchliwa, wesoła, przyjemna, radosna, przyjacielska i przywiązana do właściciela jak przed zabiegiem.