Co powinniśmy wiedzieć przed czesaniem psa?

Co powinniśmy wiedzieć przed czesaniem psa?

Zanim przystąpimy do czesania psa zastanówmy się czemu ma służyć ten zabieg i o czym powinniśmy pomyśleć zanim zaczniemy.

Czemu służy czesanie psa?
Ponieważ psy wymieniają okresowo podszerstek, należy usuwać martwe włosy by odświeżyć skórę i pozwolić swobodnie rosnąć nowym włosom.
Wymiana włosa związana jest z naturalnym procesem stopniowego odnawiania się wszystkich komórek ciała, oraz z potrzebą przystosowania organizmu do aktualnych warunków środowiskowych i temperatury otoczenia.
W warunkach naturalnych psy i psowate liniały zwykle dwa razy do roku, wraz ze zmianą pory roku, jednak dzisiejsze psy żyjące w ogrzewanych mieszkaniach niestety zmieniają włos znacznie częściej. W warunkach bardziej naturalnych psy mają też swoje sposoby na pozbywanie się martwego podszerstka, a w warunkach miejskich mają raczej ograniczone możliwości. Poza tym psy żyjące w warunkach naturalnych zazwyczaj nie osiągają tak imponujących szat włosowych, jak dzisiejsze psy rasowe, i nierzadko mieszańce.
Usuwanie martwego włosa pozwala utrzymać skórę w dobrej kondycji, i umożliwia swobodny wzrost „świeżego” włosa. Dlatego powinniśmy czesać psy regularnie i dbać o to, by czesanie było dla nich przyjemnym zabiegiem.

Jakich zasad powinniśmy przestrzegać czesząc psa?
Po pierwsze powinniśmy używać odpowiedniego sprzętu w zależności od rodzaju włosa naszego psa. Po drugie powinniśmy przestrzegać kilku zasad.
– przyzwyczajamy psa do czesania w sposób łagodny, ale stanowczy. Nie pozwalajmy na ucieczki i warczenie, a dobre zachowanie nagradzajmy,
– pamiętajmy, że pies musi nam ufać, by spokojnie zachowywał się podczas czesania, więc nie walczmy z nim o każdy wyczesany centymetr,
-używajmy sprzętu przeznaczonego dla rodzaju włosa, jaki ma nasz pies
-przygotujmy zawczasu miejsce i sprzęt do czesania tak, aby mieć wszystko, co może być potrzebne pod ręką, gdy zabieg już zaczniemy.
-zorganizujmy naszą pracę tak, aby zabieg nie trwał dla psa w nieskończoność. Czasem lepiej czesanie rozłożyć na kilka krótszych sesji, niż „zamęczyć” psa, za jednym podejściem.
– nie róbmy niczego na siłę.

Psy krótkowłose, gładkowłose i z włosem półdługim
Jeśli nasz pies jest krótkowłosy z grubym podszerstkiem (np. owczarek niemiecki) powinniśmy używać szczotek raczej twardszych lub metalowego zgrzebła. Jeśli jednak włos naszego pupila jest gładki, krótki i przylegający bez dużej ilości podszerstka, powinniśmy użyć miększej szczotki (np. ze sztywnego włosia), lub tylko rękawicy gumowej, która dobrze ściąga martwy włos.
Szczotki druciane i wzmacniane metalowymi drucikami nadają się tylko dla psów o gęstszej i/lub dłuższej szacie.
Dla psów z mniejszą ilością dłuższego włosa, oraz dla psów o włosie gęstym, ale krótkim końcówki drucików szczotki powinny być zaokrąglone na końcach, jak główka od szpilki.
Uważajmy, by nie podrapać skóry psa zbyt twardą lub ostrą szczotka, szczególnie w miejscach, w których skóra jest delikatna i słabo osłonięta włosem, takich jak głowa, uszy, pachy, pachwiny i brzuch.
Jeśli nasz pies ma półdługi włos z tzw. piórem (np. spaniel, seter) na kończynach, uszach, piersi i ogonie, potrzebny nam będzie także grzebień metalowy do rozczesania dłuższych włosów.

Psy długowłose
Psy długowłose wymagają więcej pracy i większego zasobu narzędzi. Podstawowym sprzętem są dopasowane do rodzaju i długości włosa oraz wielkości psa szczotki oraz grzebienie – jeden z szeroko rozstawionymi długimi zębami (sięga głębiej we włosy, ale pomija ich część), drugi drobniejszy (zwykle czesze tylko wierzchnią warstwę, ale za to dokładniej).
Bardzo przydatne są też dostępne na rynku preparaty ułatwiające rozplątywanie skołtunionej sierści dla psów. Ich stosowanie zmniejsza nasz wysiłek i udrękę psa, który ma kołtuny. Wszystkie miejsca ze zwęźlonym wlosem powinniśmy wstępnie rozplątywać palcami, po uprzednim zaaplikowaniu preparatu do rozplątywania na to miejsce, a dopiero później ostrożnie, po kawałku, grzebieniem. Nie powinniśmy dopuszczać do powstawania większej liczby kołtunów na psie ponieważ – pomijając kwestię estetyczną – rozplątanie ich to męka, zarówno dla nas, jak i dla psa, a stąd prosta droga do tego, by nasz pies uciekał na widok grzebienia czy szczotki. To nie ułatwi nam utrzymania jego włosa w dobrym stanie. Na dodatek większe brudne, sklejone kołtuny nie pozwalają skórze oddychać i mogą doprowadzić do powstania odparzeń.

Psy szorstkowłose
Gdy nasz pies ma szorstki włos (np. terier, sznaucer, jamnik lub wyżeł szorstkowłosy) powinniśmy używać twardszych szczotek, ale samo czesanie to zabieg tylko dodatkowy. Aby utrzymać we właściwej kondycji włos i skórę psa szorstkowłosego powinniśmy regularnie go trymować, czyli mechanicznie usuwać obumarłe włosy. Oprócz regularnych „gruntownych” trymowań, do codziennej pielęgnacji warto zakupić specjalny kamień trymerski, którym „głaszcząc” psa możemy stopniowo usuwać martwe włosy.

Oprócz wielu rodzajów szczotek i grzebieni, na rynku dostępne są także furminatory, umożliwiające łatwe usuwanie nadmiaru podszerstka. Występują w różnych rodzajach i należy je dobierać w zależności od tego, do jakiego dokładnie rodzaju sierści/włosa mają być zastosowane. Im drobniejsze mają ząbki, tym cieńszą warstwę podszerstka usuwają.

Copyright for text © by Anna Jasińska
Copyright for photo © by Adam Janowski

——————————-
anna_jasinska_smallAnna Jasińska – wystawca i hodowca terierów tybetańskich z przydomkiem ‘Gu-Lu’, instruktor szkolenia psow, zawodnik sportów kynologicznych, asystent kynologiczny ZKwP