COCKER SPANIEL AMERYKAŃSKI w pigułce

COCKER SPANIEL AMERYKAŃSKI w pigułce

Cocker spaniel amerykański powstał w XIX wieku i błyskawicznie podbił cały Nowy Świat, zwłaszcza Kanadę. Jego charakter, elegancja i gracja ruchów oraz piękny jedwabisty włos sprawiły, że jest ulubieńcem wszystkich Amerykanów. Do dziś jest tam jednym z najpopularniejszych psów – od lat nie wypadł poza pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych ras za Oceanem, jest maskotką i ulubieńcem całej pólnocnej Ameryki.

OPIS
* Mocny, zwarty tułów
* Bardzo wesoły i serdeczny charakter
* Lekko zaokrąglone czoło
* Szeroka kufa
* Obwisłe uszy, pokryte długim włosem
* Inteligentne, żywe i błyszczące spojrzenie
* Długi, błyszczący włos
* Waga: 10 do 12 kg
* Wysokość w kłębie: 38 cm psy, 35 cm suki
* Przeciętna długość życia: 12 lat.

Spaniel w mini rozmiarze
Pierwszy cocker spaniel amerykański pojawił się dopiero w 1880 roku w Kanadzie, a w dwa lata później w USA. Celem ówczesnych hodowców było osiągnięcie psa o niewielkich rozmiarach, stosunkowo długich nogach i typowej głowie spaniela. Rzeczywiście, ówczesne psy były daleko mniejsze niż dzisiejsi reprezentanci rasy. Praca nad zmiana, a później utrwaleniem typu nie ustawała w zasadzie aż do połowy XX wieku, kiedy to ostatecznie ukształtował się wygląd tego niebywale eleganckiego psa, który oprócz urody ma jeszcze kilka niepowtarzalnych cech: jest bardzo wytrzymały, szybko biega a na dodatek nie zatracił żadnej z myśliwskich zalet swych europejskich kuzynów – cocker spanieli angielskich.

Amerykański elegant
Cocker spaniel amerykański swój niecodzienny, elegancki wygląd zawdzięcza przede wszystkim długiej, jedwabistej sierści. Poprawiony w w1957 roku wzorzec zrezygnował z długości włosa (choć i tak trudno na jego brak narzekać) na rzecz jego struktury, połysku i sprężystości. Od tej pory firanka włosa miała nie ukrywać smukłej (w porównaniu z innymi spanielami) sylwetki amerykańskiego eleganta. I choć w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nadal są hodowle użytkowych – czyli polujących – psów tej rasy, to w Europie amerykański cocker spaniel już dawno zapomniał o swych łowieckich przewagach i stał się jedynie cenionym i pięknym psem do towarzystwa.

Typowa mała głowa
Niewielka w porównaniu z tułowiem, kształtna i pełna wyrazu głowa ze swymi pięknymi, brązowymi, pełnymi wyrazu oczyma potrafi oczarować od pierwszego wejrzenia. Amerykańscy hodowcy za wszelką cenę starają się zachować i utrwalić nietypową urodę tej w sumie dość młodej rasy. Ich działania przynoszą owoce – to dzięki ich pracy amerykański cocker spaniel jest wciąż jedną z najpopularniejszych ras w USA, a i w Europie zdobył opinię wspaniałego psa do wygrywania wystaw.

Ulubione maści
Amerykanie, szczególnie dumni z wyhodowania tej rasy, przywiązują ogromne znaczenie do maści swych cocker spanieli. Najpopularniejszą maścią jest czerń, ale z roku na rok coraz bardziej poszukiwane są osobniki o sierści kremowej, platynowej i rudej, zaś najrzadszym i najbardziej bodaj poszukiwanym kolorem wśród psów jednomaścistych jest barwa czekoladowa. Wielu hodowców ceni sobie psy łaciate czy cętkowane, zaś za najbardziej klasyczne uchodzą psy czarne podpalane ciemnym złotem.

CHARAKTER
Przywiązany i miły towarzysz, który chce iść wszędzie ze swym panem. Jeśli damy mu się wyszaleć, będzie radosnym, zrównoważonym psem. Szczodrość w pochwałach i nagrodach, żelazna konsekwencja w respektowaniu poleceń i to wszystko – sami zobaczycie, jak szybko między Wami a waszym psem powstanie serdeczna więź wprost nie do zerwania.

Plusy:
* Spokojny
* Inteligentny
* Miły i przywiązany do człowieka
* Zadowolony z życia i w dobrym humorze
* Zrównoważony
* Nie pamiętliwy
* Pojętny
* Rzadko ucieka

Minusy:
* Samowolny
* Bywa podstępny
* Zdarzają się osobniki kapryśne
* Chętnie działa na pokaz

Uparciuch – jak każdy cocker
Początkowo cocker spaniel amerykański miał być przede wszystkim psem myśliwskim, ale jego uroda sprawiła, ze z biegiem czasu coraz częściej występował wyłącznie w roli psa do towarzystwa. Psy te naprawdę lubią być piękne i wypielęgnowane, ale od czasu do czasu budzi się w nich myśliwska żyłka, a wtedy nie zatrzyma ich ani głos pana, ani chaszcze nie do przebycia…
Często mówi się o cockerach amerykańskich, że są to psy trudne w ułożeniu, wrażliwe i o skomplikowanej psychice. Ale gdyby psy umiały mówić, to szybko by się okazało, że amerykański cocker spaniel jest w istocie psem zrównoważonym, nieskomplikowanym i miłym. Chętnie się bawi, jest zazwyczaj bardzo wesoły i w żadnym wypadku nie jest zarozumiały.

Miły członek rodziny
Cocker spaniel amerykański potrzebuje harmonijnej, spokojnej i kochającej rodziny, w której poświęca mu się wiele uwagi i czasu. Kocha towarzystwo, jest dumny, kiedy może zaprezentować swoje umiejętności i nowe sztuczki i cieszy się, kiedy uda mu się spłatać komuś psikusa… Kocha spacery po przestronnych polach czy łąkach, a i w podróży nie sprawi Państwu najmniejszego kłopotu.

Nic na siłę
Inteligencja, przyjacielskość, wiecznie dobry humor i cierpliwość właściwe tej rasie ułatwiają wychowanie psa, jeśli tylko zaczniemy je stosunkowo wcześnie. Wobec amerykańskiego cockera unikać trzeba zbyt stanowczych zachowań, znacznie więcej osiągnąć można smakołykami i pochwałami, bardzo skutecznymi u tego wrażliwego psa.

Konsekwencja bardzo wskazana
Jedno umiejętne spojrzenie ciemnobrązowych oczu wystarczy, by zmiękczyć najbardziej zatwardziałego właściciela – amerykański cocker spaniel doskonale o tym wie i … wykorzystuje to bez żenady. Natychmiast wykryje wszystkie słabe punkty opiekuna i obróci je na swa korzyść! Dlatego też od szczenięcia trzeba wychowywać go łagodnie, ale z żelazną konsekwencją, nie załamując się tym, że „Amerykanin”: jak wszystkie cockery bywa, delikatnie mówiąc, uparciuchem.

Pies i dziecko
Zarówno małe jak i nieco większe dzieci w towarzystwie cocker spaniela amerykańskiego będą czuły się spokojnie i bezpiecznie; bo psy te są bardzo delikatne w obcowaniu z dziećmi, będąc wspaniałymi kolegami, którzy nie obrażają się bez powodu. Dzieciakom podoba się długi, błyszczący włos i wesoła buzia psa z zadartym nosem. Trzeba tylko uważać, by dzieci nie wyrywały psu – choćby niechcący – włosów, bo choć zwierzę zniesie to bezgłośnie, ale będzie pamiętało o zadanym mu bólu i w przyszłości może unikać zabaw z dziećmi.

Nie ma dwóch takich samych
Chociaż w większości wypadków cocker spaniele mają podobne cechy charakteru, to jednak psy tej rasy maja stosunkowo zróżnicowane temperamenty i niepowtarzalne osobowości. Większość psów, wychowanych w licznych i spokojnych rodzinach, uwielbia zabawy i ciągły ruch, ale trafiają się też osobniki spokojne, a nawet flegmatyczne.

Idealny właściciel

* Cocker spaniel amerykański jest wesoły, przyjacielski, cierpliwy i ma wspaniały, miły charakter. Wszystko to sprawia, że jest idealnym psem dla większości ludzi, choć najlepiej będzie się czuł w dość dużej i prowadzącej aktywny tryb życia rodzinie.
* Nie można mu pozwalać na wszystko, a raczej trzeba narzucić mu sztywne ramy „co wolno, a czego nie”. Jeśli tego nie zrobimy, to pies zacznie wchodzić nam na głowę…

Należy:
* Nie szczędzić mu zabaw.
* Przeznaczyć wiele czasu na jego toaletę – to niezła szkoła nauki cierpliwości dla psa.
* Stosunkowo często wychodzić na spacery i pozwalać mu się wyhasać.
* Dobrym rozwiązaniem jest kupno drugiego psa – będzie miął towarzysza zabaw.

Nie wolno:
* Rozpieszczać go, zmieniając zakres jego praw i obowiązków.
* Traktować go jak eksponat wystawowy – pies musi móc się pobrudzić!
* Postępować z nim brutalnie czy niesprawiedliwie – pis tego nie zrozumie.
* Odtrącać jego uczuć – pies ten potrzebuje wiele sympatii i kontaktu z człowiekiem.

ŻYCIE CODZIENNE
Ceni sobie spokojny żywot domatora, ale od czasu do czasu musi mieć coś do zrobienia. I uwaga: ten zdawałoby się odporny spaniel często cierpi z powodu przytkania kanalików łzowych – bez lekarza ani rusz!

Co należy wiedzieć:
* Regularny wysiłek fizyczny zmniejsza jego pobudliwość
* Jego wspaniały włos wymaga troskliwej i intensywnej pielęgnacji
* Przez swą gęstą i bujną szatę kiepsko znosi letnie upały
* Oczy są jego słabym punktem
* Kosztowny w utrzymaniu
* Wysoka cena szczenięcia

Raz na dwa miesiące do fryzjera – albo częściej!
Jesteście Państwo dumnymi właścicielami amerykańskiego cocker spaniela? Można Wam tylko pozazdrościć dobrego wyboru – to śliczny pies średniej wielkości o bardzo miłym charakterze. Jeśli tylko będziecie Państwo pamiętać o częstych i długich spacerach oraz o intensywnych zabawach z psem, możecie być pewni, że przebywanie z nim da Państwu wiele chwil prawdziwej radości.

Uwaga na upały!
W czasie letnich upałów nigdy nie zostawiajcie Państwo psa w samochodzie, w nagrzanym namiocie czy przyczepie kempingowej! Latem należy zapewnić psu możliwość swobodnego poruszania się i samodzielnego skrycia przed słońcem. Kąpiel w chłodnym strumyku czy jeziorze to także dobry pomysł – cocker doskonale pływa, ale… nie wolno go wrzucać do wody, musi sam chcieć wejść! I uważajmy, by go nie przeziębić zimną wodą…

Warunki życia
Cocker spaniel amerykański potrzebuje dużo ruchu i sporo wybiegu, bo przecież wciąż drzemią w nim instynkty myśliwskich przodków! Najbardziej lubi buszować w leśnych zaroślach, ale pamiętajmy, że kolce i chaszcze mogą solidnie nadwerężyć jego wspaniały włos! Ogród, otwarta łąka czy najlepiej olbrzymie pole powodują żywsze bicie serca cockera. Psy tej rasy doskonale czują się w mieszkaniu, nawet niewielkim, jeśli tylko mają zapewnioną codzienną porcję swobodnego wyhasania się.

Wyżywienie
Amerykański cocker spaniel najchętniej żywiłby się samym mięsem i smakołykami, ale odpowiedniejsza będzie tu sucha karma, około 25 dag dziennie. Trzeba tylko pamiętać, że ilość pokarmu musi być dostosowana do trybu życia zwierzęcia – w okresie częstszych spacerów czy nawet wyjazdów na polowania trzeba wyraźnie zwiększyć dawki pożywienia. I nie można zapomnieć, ze sucha karma zwiększa wyraźnie pragnienie, tak więc pies musi mieć ciągły i nieograniczony dostęp do wody.

Pielęgnacja
Pies o tak bujnej, jedwabistej szacie potrzebuje starannej pielęgnacji, co pochłania wiele czasu i pieniędzy…. Najmniej kłopotliwe są kąpiele – najdalej co dwa do trzech tygodni – wymagające zawsze najlepszego psiego szamponu, dla psów długowłosych. Przy kąpieli pamiętajmy, by piana do dostała się do oczu, pyska czy nosa psa. Po wyjściu z wanny niezbędne jest bardzo staranne wysuszenie (suszarką!) i rozczesanie całej sierści, póki jeszcze jest nieco wilgotna. (Więcej o zasadach kąpieli przeczytasz TUTAJ ). Znacznie wiecej kłopotu jest z podstrzyżeniem i wymodelowaniem fryzury – tu już nie obędzie się bez specjalisty – groomera (psiego fryzjera) Szykujmy się na 4-5 kosztownych wizyt w roku!

Salon piękności
Fryzura amerykańskiego cocker spaniela wymaga sporej wiedzy i umiejętności w posługiwaniu się nożyczkami i maszynką, stąd lepiej skorzystać z talentu i wyposażenia psiego fryzjera. Dotyczy to nie tylko zwierząt wystawowych – każdy „amerykanin” lubi zwracać uwagę swym zadbanym wyglądem.

Zdrowie
Jedyny słaby punkt cockera to oczy, często łzawiące i z nieprzyjemnymi zaciekami na nosie. W lżejszych stanach wystarcza przemywanie oczu specjalnymi płynami (do kupienia w dobrych sklepach zoologicznych), w cięższych, związanych ze stanami zapalnymi – konieczna będzie pomoc lekarza weterynarii. Poza tą słabością, związaną z przytkaniem kanalików łzowych, amerykański cocker spaniel jest psem dość odpornym i zdrowym.

Czy to prawda, że…
…cocker spaniel amerykański wyhodowany został jako pies domowy, przez co nie wymaga tak wielu spacerów?

Nieprawda. Pozbawiony możliwości ruchu i wyżycia się – dziwaczeje. Trzeba mu zapewnić stosunkowo dużo ruchu, także i swobodnego, bez smyczy – jest wtedy szczęśliwy i promieniuje radością.
…mało szczeka?
Prawda. Zazwyczaj jest dość cichy.
…amerykański wzorzec rasy nie wymaga przesadnie bujnego włosa?
Prawda. Jedwabisty włos powinien okrywać łapy i brzuch, ale na bokach nie powinien sięgać ziemi.

——————-

Copyright for photo © by Rachel Neumeier

ZOBACZ TEŻ :
album