Czy hound to pies dla Ciebie?

Czy hound to pies dla Ciebie?

Psy gończe i charty to najstarsze na świecie wyspecjalizowane psy myśliwskie, o pochodzeniu liczącym udokumentowane tysiące lat. Ich wdzięk, uroda i wspaniale umiejętności łowieckie inspirowały już egipskich malarzy-pisarzy hieroglifów i starożytnych greckich dramatopisarzy. Psy może rzeczywiście nie są wszechstronnie użyteczne, ale są niewiarygodnie utalentowane w dziedzinach, do których były stworzone. Jeszcze w czasach Średniowiecza posiadanie dobrego psa gończego lub charta często decydowało o tym, czy człowiek przeżyje czy zginie z głodu. Dziś psy te wykorzystywane są do polowania, rozumianego jako rozrywka, konkurencji sportowych (takich jak wyścigi), do pracy w charakterze psów-opiekunów, do dogoterapii, do pracy w policji i służbach celnych i – rzecz jasna – jako zwierzęta domowe.

Grupa ras psów gończych i chartów (w podziale AKC, w FCI to 4 różne grupy psów) jest niezwykle zróżnicowane w swej wielkości, proporcjach i kształcie, od krótkowłosych i krótkonożnych jamników po ogromne, pokryte szorstką sierścią wilczarze irlandzkie. Generalnie grupa ta (hounds) dzieli się na dwa rodzaje psów – węchowce (scenthounds) i wzrokowce (sighthounds), zwane tak przede wszystkim od podstawowego zmysłu, jakim się kierują w swej pracy. Przykładem wzrokowców – chartów mogą być borzoje, charty afgańskie, greyhoundy czy whippety. Niektóre charty są zdecydowanie krótkowłose, niektóre długo- lub nawet szorstkowłose, ale wszystkie mają doskonały wzrok i ich budowa świadczy niezbicie, że zostały doskonale przystosowane do celu swego życia: wypatrzenia, ścigania i dopadnięcia zwierzyny. To najszybsze z wszystkich ras, skoncentrowane przede wszystkim na jednej czynności, jaką opanowały do perfekcji: pościgu. Biegną w milczeniu, nie marnując oddechu na niepotrzebne głoszenie zwierzyny.

Przykładem węchowców natomiast być mogą bloodhound, basset houndy, beagle, foxhoundy, ale także coonhoundy: Black&Tan coonhound, american english coonhound czy redbone coonhound. Ścigają swe ofiary kierując się przede wszystkim doskonałym węchem, a nie wzrokiem. Ich długie nozdrza I długie uszy, które pomagają im zagarniać z ziemi zapachy, to przykład dostosowania budowy do podstawowego celu – węszenia. Wszystkie psy gończe (hounds) są znane ze swej ogromnej wytrzymałości i wytrwałości.

W przeciwieństwie do chartów, które polują w milczeniu, psy gończe instynktownie szczekają lub ujadają, kiedy poczują woń tropionej zwierzyny. Wprawni myśliwi potrafią po sposobie szczekania (głoszenia) określić, w jakiej odległości psy są od ściganego zwierza. Podczas polowania psy gończe poruszają się wolniej niż robią to charty. Niektóre z nich są krótkonożne – to te, które polowały z myśliwym podążającym pieszo, a nie na koniu. Prawdopodobnie najbardziej znanym węchowcem jest bloodhound, ceniony od wieków za swe możliwości tropienia i rozpoznawania zapachów. Praca – a dokładniej mówiąc nos – bloodhoundów jest niezastąpiona dla służb policyjnych i zespołów ratowniczych na całym świecie. Żaden sprzęt nie jest w stanie dorównać czujności nosa bloodhounda!

Niezależnie od swych wąsko specjalizowanych umiejętności, wszystkie psy gończe są psychicznie i fizycznie ukształtowane tak, aby znaleźć i złapać zdobycz. Czy to polując pojedynczo czy w sforze, ich praca opiera się przede wszystkim na psich instynktach i wyczulonych zmysłach, a nie na podporządkowaniu się wskazówkom czy poleceniom ludzi. Przez długie wieki były selektywnie hodowane do pracy samodzielnej i szkolone w wytrwałości, cech bardzo pożądanych u psa myśliwskiego. Jednak te cechy mogą bardzo utrudnić szkolenie i układanie psów myśliwskich do życia jako psy rodzinne, dlatego też hounds opisywane są czasami jako krnąbrne lub nieposłuszne. Ich głębokie przywiązanie i oddanie wobec właścicieli mogą być jednocześnie zrównoważone przez rezerwę lub nawet niechęć wobec obcych.

Czy któryś z hounds to pies dla Ciebie? Spójrz na te 13 opinii na ich temat, aby zdecydować, czy to na pewno jest pies odpowiadający Twej sytuacji i Twemu podejściu do życia.

• Hounds są silne, odporne i wytrzymałe.

• Hounds są wrażliwe w kontaktach z człowiekiem, nawet silne i mocne fizycznie są wewnątrz bardzo delikatne i czułe.

• Rasy krótko- i szorstkowłose ras wymagają bardzo mało pielęgnacji sierści.

• Wiele chartów jest dość nieaktywnych w domu, dzięki czemu są dobrymi psami domowymi.

• Ich silne instynkt łowiecki sprawia, że są bardzo skore do zabaw.

• Niektóre hounds są wyjątkowo ciche (charty), inne raczej nie (gończe).

• Ich silny instynkt łowiecki sprawia, że trudno się tym psom skupić na szkoleniu i są raczej trudne do układania do celów innych niż te, do jakich zostały stworzone – łatwo rozprasza ją się podczas nauki.

• Ze względu na swe silne instynkty łowieckie, hounds nie są zbytnio godne zaufania małych dzikich zwierząt (wiewiórki, zające, króliki, szopy) i nawet innych zwierząt domowych, chyba że są dobrze socjalizowane z nimi już w młodości.

• Ich silny instynkt pogoni sprawia, że hounds (także jamniki) są niewiarygodne przy spuszczeniu ze smyczy.

• To rasy kopiące doły i podkopujące się pod ogrodzeniami, mistrzowie ucieczek z domu

• Często powtarzane szkolenia w chodzeniu na smyczy, szkolenia posłuszeństwa i bezpiecznie ogrodzone podwórko są obowiązkowe.

• Delikatniejsze i krótkowłose rasy mogą wymagać dodatkowej ochrony – kubraczków – podczas niepogody.

• Rasy długowlose i szorstkowłose mogą intensywnie gubić włos, nawet dwa razy do roku.

Opracowano na podstawie poradnika “Meet the Breeds” wydanego przez American Kennel Club.