FLAT COATED RETRIEVER w pigułce

FLAT COATED RETRIEVER w pigułce

Historia flat-coated retrievera – podobnie jak nowofundlanda czy labrador retrievera – sięga prawdopodobnie XVI wieku. W spadku po swych przodkach odziedziczył talenty niezmordowanego psa użytkowego – to doskonały rybak i aporter. Ten utalentowany pies jest mocny i harmonijnie zbudowany, a robi wrażenie lżejszego niż jest naprawdę.

OPIS
* Mocny, ale nie ociężały
* Szeroka, mocna kufa
* Zwisające uszy
* Gładki włos, dłuższy na łapach i na ogonie
* Czarny lub ciemno brązowy
* Wysokość w kłębie: 58 do 61 cm u psów, 56 do 59 cm u suk
* Waga: 27 do 36 kg u psów, 25 do 32 kg u suk
* Przeciętna długość życia – 12 do 14 lat

W lodowatej wodzie
W poszukiwaniu korzeni tego wysoce utalentowanego psa trzeba udać się na północne wybrzeża kontynentu amerykańskiego. Żyjący w tym regionie od XVI wieku rybacy łowiący łososie potrzebowali pomocy psa, który potrafiłby wyłowić ryby uciekające z sieci i który pomógł by ludziom wyciągać sieci na brzeg. Poszukiwano psów, które mogłyby z pasją spełniać te zadania w lodowatej wodzie, która nie powinna im zbytnio szkodzić. Liczba psów na wyspach Nowej Fundlandii rosła nieuchronnie, aż w 1780 roku gubernator wyspy poczuł się zmuszony do ograniczenia liczby psów. Wkrótce wiele z nich wylądowało w Poole, angielskim porcie, łączącym Wielką Brytanię z Nowa Fundlandią.

Od łowienia ryb po polowania
W początkach XIX wieku najpopularniejszym ‘sportem’ w Wielkiej Brytanii było myślistwo. Brytyjczycy poszukiwali wówczas psa o możliwie wszechstronnym zastosowaniu w różnorodnym łowisku. Myśliwi wkrótce poznali się na talentach trafiających na Wyspy brytyjskie z Nowej Fundlandii labradorów, landseerów i flat-coated retrieverów. Co prawda, Brytyjczycy mieli już wówczas pointera i setery, które spełniały wiele z ich myśliwskich oczekiwań, jednak brakowało im jednej z najbardziej pożądanych cech – umiejętności pilnego aportowania strzelonego ptactwa lub postrzałków. Flat-coated retriever był już wówczas doskonałym aporterem z wody, ale nie nadawał się do łowów na lądzie! Hodowcy postanowili drogą rozmaitych krzyżówek udoskonalić rasę, także i pod tym względem.

Zły wybór
Początkowo skutecznie skrzyżowano flat-coated retrievera z labrador retrieverem i uzyskano w ten sposób psa pracującego także na lądzie. W początkach XX wieku próbowano jeszcze kilku innych krzyżówek – m.in. z chartem rosyjskim borzojem, w celu wzmocnienia długości i siły szczęk, tak by flat mógł łacniej aportować nawet większe zwierzęta. Skutki tej krzyżówki okazały się fatalne i wiele dziesiątków lat tępiono później ślady rosyjskiego charta w charakterze i wyglądzie flat-coated retrievera (działania te miały także przeciwdziałać narastającemu spadkowi popularności rasy). Dopiero w 1932 roku flat wynurzył się z niebytu na dorocznej wystawie Crufta w Londynie. Od mniej więcej lat 60. ubiegłego wieku liczba flat-coated retrieverów powoli, acz systematycznie rośnie – do Polski pierwsze flaty trafiły w 1999 roku.

Ojciec goldena?
W połowie XIX wieku Sir Dudley Marjoribank, lord Tweedmouth, zapalony szkocki miłośnik psów, zajął się na serio tworzeniem nowych ras. Ze skrzyżowania flat-coated retrievera z wymarłym już dziś Tweed-water spanielem wyhodował psy, będące bezpośrednimi przodkami dzisiejszych golden retrieverów.

CHARAKTER
Przyjacielski, atletycznie zbudowany kłębek energii jest głęboko oddany człowiekowi. Jest doskonałym aporterem nie tylko na lądzie, ale i z wody: pływa niczym ryba.

Plusy
* Posłuszny
* Przyjacielski
* Pełen radości życia
* Energiczny
* Szybki
* Wierny
* Lubi dzieci
* Zrównoważony
* Cierpliwy
* Opanowany
Minusy
* Wścibski
* Nie wybiegany potrafi niszczyć w domu

Przyjaciel całego świata: dzieci, rodziców, psów, kotów a nawet złotych rybek!
Ten pełen radości życia pies aportujący czuje równie dobrze w wodzie jak i na lądzie i niczym cień kroczy nieodłącznie ze swym panem. Potrzebuje sportowego, aktywnego i jeśli to możliwe – polującego właściciela.
Łagodny i uczuciowy flat-coated retriever po osiągnięciu dorosłości jest serdeczny i spokojny. Zachowuje się miło wobec dorosłych, a jeszcze bardziej cieszy się z towarzystwa dzieci. Rozsadza go energia, stąd najlepiej zaoferować mu radosny żywot poza miastem.

Wyśmienity pies myśliwski
Nie jest to pies domowy w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale w gronie sportowo nastawionej rodziny może się takim stać. Jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu to podstawa dobrego samopoczucia tego krzepkiego psa. W odróżnieniu od wielu innych psów myśliwskich flat-coated retriever ma jeszcze jedną wielce cenioną umiejętność: aportuje błyskawicznie i chętnie nie tylko strzelonego, ale i postrzelonego zwierza. Ma wrodzoną skłonność do wyszukiwania, podnoszenia i aportowania. Dlatego niejeden myśliwy marzy o posiadaniu tak pojętnego i pracowitego psa!

Wspaniały rybak
Jego przodkowie zajmowali się rybami pływającymi w lodowatych wodach północnego Atlantyku. Stad pewno wzięła się jego ogromna miłość do zabaw w wodzie. Patrząc z jaką radością ten pies skacze do rzeki czy jeziora nie ma się najmniejszych wątpliwości – woda to jego żywioł. Skacze, tapla się, rzuca się za wszystkim, co tylko się rusza… i aportuje zdobycz. W wodzie czuje się równie dobrze jak na lądzie. Jeśli wybieramy się na ryby, pies ten będzie równie niezastąpionym pomocnikiem. Pomoże złowić szczupaka, a najszczęśliwszy będzie, jeśli ryba podejmie niewczesną próbę ucieczki z podbieraka… Nie należy zapominać, że flat-coated retriever jest doskonale przystosowany do pracy w wodzie – ma sierść chroniącą go przed wilgocią i błony pławne miedzy palcami…

Ulubiony pies całej rodziny
Pomimo całej rozsadzającej go energii, flat-coated retriever jest psem posłusznym i opanowanym. Jego pogodny charakter i jego wesołe zrównoważenie czynią zeń doskonałego psa rodzinnego. Jest łatwy w wychowaniu i bardzo pojętny, chętnie uczy się przynoszenia czy noszenia rozmaitych przedmiotów. Spacery po lesie sprawiają mu tyle samo radości co zabawy bez końca. Potrzebuje wiele zróżnicowanego ruchu, by utrzymać się w należytej kondycji, i będzie idealnym wprost psem dla lubiącego przyrodę i prowadzącego aktywny tryb życia właściciela.

Pies i dziecko
Flat-coated retriever jest w kontaktach z dziećmi psem ze wszech miar godnym najwyższego zaufania. Będzie się bawił z nimi godzinami bez najmniejszego zmęczenia. Jego największe przyjemności? Pluskać się wraz dziećmi w rzece czy jeziorze, pływać i chlapać. Pamiętajcie jednak państwo, by uprzedzić dzieci, że nawet on może nie pozwolić na złośliwe żarty.

Rozrywkowa natura
Retrievery i inne psy myśliwskie są bardziej skłonne do zabaw niż większość psów. Flat-coated retriever nie jest tu wyjątkiem. Godzinami może bawić się w przynoszenie rzucanej mu piłeczki, chętnie nosi patyki i nawet duże gałęzie, zajrzy akurat do tej siatki, do której mu nie wolno… Jako młody pies flat chętnie gryzie i żuje wszystko, co wpadnie mu w pysk, zwłaszcza buty, i robi mnóstwo zabawnych psikusów.

Idealny właściciel

* Flat-coated retriever, podobnie jak i inne retrievery jest psem łatwym do wychowania. Unikać należy jakiejkolwiek brutalności, a traktować go łagodnie, ale zdecydowanie i konsekwentnie. Nieuzasadnionych autorytarnych poleceń flat-coated retriever po prostu nie zrozumie. Należy zawsze dostrzegać w nim inteligentnego, chętnego i żywiołowego przyjaciela.

* Ten uczuciowy pies łaknie ścisłego kontaktu ze swym panem czy panią. Pozwólmy mu uczestniczyć we wszystkich elementach naszego życia rodzinnego, bawmy się z nim i koniecznie zabierajmy na codzienny długi spacer. Warto wykorzystać okazję, i podczas spaceru nauczyć go drobnych sztuczek, które będzie wykonywał z radością i dumą – wszystko można z nim osiągnąć po dobroci!

* Jeśli pies będzie siedział sam i domu i nudził się, to wkrótce zniszczy wszystkie przedmioty i sprzęty w mieszkaniu. On po prostu musi biegać, pływać, węszyć czy po prostu wyszaleć się – innymi słowy musi robić wszystko, do czego pcha młodego psa instynkt. W trosce o całość mieszkania musimy zadbać, by pies mógł wyszaleć się do woli na dworze.

* Nigdy nie bagatelizujmy wspaniałej umiejętności aportowania, wrodzonej flat-coated retrieverowi. Kupmy zabawkę, którą będziemy mogli wykorzystać do nauki aportowania. By uniknąć ewentualnych nieporozumień i szkód musimy wytłumaczyć retrieverowi, że może on przynosić nam tylko określone rzeczy!

Należy:
* Wykorzystywać jego pojętność
* Wychowywać go wedle ścisłe określonych zasad
* Włączać go życie całej rodziny
* Okazywać mu sympatię
* Proponować mu wiele aktywności fizycznej
* Uwzględniać w planach spacerów psią miłość do wody
* Obdarzać go zaufaniem
Nie wolno:
* Traktować go zbyt surowo
* Zamykać go w czterech ścianach
* Karcić go niesprawiedliwie

ŻYCIE CODZIENNE

Wesoły rozrabiaka o energicznym charakterze i silnym instynkcie myśliwskim. Zdecydować się na psa tej rasy powinna jedynie osoba lubiąca długie spacery i wiele przebywająca w domu.

Co należy wiedzieć:
* Najlepiej czuje się na wsi
* Niezbędna jest duża działka
* Potrafi uciekać
* Lubi się kąpać
* Jego sierść chroni go przed zimnem i wilgocią
* Łatwy w pielęgnacji
* Rzadko choruje
* Niezbyt drogi
* Umiarkowane koszty utrzymania

Sportowiec do szpiku kości musi mieć własny ogród!
Jego naturalny charakter czyni go urodzonym mieszkańcem wsi, a najlepiej czuł się będzie na świeżym powietrzu, najchętniej w pobliżu jakiejś rzeczki a nie w domku na mikroskopijnej działce. Flat-coated retriever wymaga wiele ruchu. W spokojnym i sportowym otoczeniu flat-coated retriever ma możliwość wyrośnięcia na psa zrównoważonego psychicznie i fizycznie. Uwaga! To powsinoga, który lubi uciekać z domu!

Kombinezon płetwonurka
Dzięki swej silnej budowie ciała i średniej wielkości flat-coated retriever żyjąc na wsi może spełniać tam najrozmaitsze funkcje. Ale ten odporny pies jest także doskonale przystosowany do pracy w wodzie – jego łapy wyposażone są w błonę pławną, a jego natłuszczona sierść, odziedziczona po przodkach pracujących w lodowatych wodach północnego Atlantyku, nawet w najniższych temperaturach chroni ciepło niczym piankowy kombinezon płetwonurka.

Warunki życia
Długie godziny oczekiwania w czterech ścianach to nie jest stan, który będzie odpowiadał flat-coated retrieverowi. Równie źle jak zamknięcie będzie znosił długie godziny samotności, tak wiec jedynym wyjściem jest spory ogród. Flat-coated retreiver czuje się wolny niczym wiatr, ale równie ceni sobie towarzystwo ‘swoich’ ludzi. Jeśli przyjdzie mu żyć w mieszkaniu, to będzie marzył tylko o łonie natury i długich, szalonych wyprawach za miasto!

Żywienie
Jak większość psów myśliwskich, flat-coated retriever jest w zasadzie żarłokiem. Nie należy poddawać się jego natarczywej żebraninie, a jego miskę trzeba napełniać wedle swojego uznania a nie jego marzeń. Dzienna porcja dla takiego obżartucha powinna składać się z mniej więcej 700 gramowej porcji, z czego 350 do 400 gramów powinno stanowić mięso, a resztę warzywa, ryż lub makaron. W dniach szczególnego wysiłku fizycznego lub podczas sezonu łowieckiego warto wzbogacić jego jadłospis o kilkanaście psich sucharków (najlepiej wzbogaconych o witaminy) albo o nieco sera i mięsa.

Zdrowie
Flat-coated retriever jest w zasadzie psem bardzo odpornym, generalnie zdrowym i rzadko chorującym. Trzeba jednak wiedzieć, że pies, który nie uczestniczy ani w polowaniach, ani w wyprawach na ryby i na dodatek ma zbyt mało aktywności fizycznej, skłonny bywa do depresji, utraty chęci do życia a nawet agresji. Z chorób zdarzających się tej rasie wymienić trzeba wrodzoną dysplazję stawów – biodrowych i łokciowych – oraz dość częste chorobliwe wywinięcie dolnej powieki na zewnątrz (entropium), prowadzące do chronicznego zapalenia spojówek.

Pielęgnacja
Flat-coated retriever ma stosunkowo krótką, gładką sierść (flat-coated oznacza dosłownie ‘gładkowłosy’) o ochronnej warstwie tłuszczu, która chroni psa przed zimnem, woda, błotem i najróżniejszym brudem. Z tego to względu pielęgnacja jego sierści jest nadzwyczaj łatwa i ogranicza się do przejechania szczotką raz czy dwa razy w tygodniu, a włos będzie idealnie lśnił. Od czasu do czasu można psa wykąpać w ciepłej wodzie z użyciem delikatnego szamponu – ale nie można tego czynić zbyt często by nie zniszczyć całkowicie ochronnej warstwy tłuszczu na psiej sierści. Po każdym spacerze trzeba koniecznie przejrzeć psa pod kątem kleszczy, a w sezonie największego ich występowania (kwiecień – październik) warto zabezpieczyć psa specjalnymi preparatami.

Podejrzane zaokrąglenia
Nie dajcie się państwo zwieść pewnym widocznym na flat-coated retrieverze zaokrągleniom – jest on bardziej ‘puszysty’ niż inne psy, także i retrievery, gdyż matka natura wyposażyła go w podręczne magazyny energii, która pozwala mu sięgnąć do rezerw także i w skrajnie niesprzyjających warunkach życiowych. Póki pies jest wesół i energiczny, nie ma powodów do niepokoju. W żadnym wypadku ‘flat’ nie powinien być jednak gruby!!!

Czy to prawda, że…

…flat-coated retriever może nawet godzinami pływać bez większego wysiłku?
Nieprawda. Nawet uwzględniwszy fakt, ze jest to pies bardzo wytrzymały, to jednak od czasu do czasu i on musi poczuć kawałek twardego gruntu pod łapami.

…w spadku po nowofundlandach otrzymał pewność siebie i pewną żywiołowość?

Prawda. Odziedziczył po nich także pewną serdeczną radość życia – jest radosny i bezkonfliktowy.

…flat-coated powinien być strzyżony podczas upalnego lata?
Nieprawda. Dłuższy włos działa trochę jak termostat – zimą grzeje, latem chroni przed upałem. Flat nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a chłodzi się doskonale w dowolnej rzeczce czy jeziorze.