Flyball – sport dla miłośników piłki i szybkiego biegania

Flyball – sport dla miłośników piłki i szybkiego biegania

Wśród psich sportów znajdziemy coś niemal dla każdego. Dla zwariowanych miłośników piłki, prędkości i adrenaliny, oraz niezmordowanych biegaczy świetną zabawą jest Flyball.
Psy trenujące i startujące w zawodach Flyball są bardzo różnych ras, i choć jak to w psich sportach bywa, wiele z nich to słynne border collie, możemy spotkać na zawodach także przedstawicieli innych ras.
Ale uwaga, Flyball to dyscyplina tylko dla zdrowych, w pełni sprawnych fizycznie psów.

Co to jest Flyball?
Flyball to psia drużynowa dyscyplina sportowa polegająca na pokonaniu przez psa szeregu niedużych przeszkód ustawionych w linii prostej, do maszyny uwalniającej piłki (do tzw. boksu). Dawne modele maszyn uwalniały piłkę wysoko w powietrze, z którego pies ją łapał (stąd nazwa Flyball – „latająca piłka”), dziś zabawa jest znacznie szybsza, a łapanie piłki przez psa niemal wprost z otworu maszyny.
Pies po dobiegnięciu dotyka łapami maszynę i w ten sposób uwalnia piłkę, która wyskakuje mu „wprost do pyska”, a następnie wraca z piłką przez szereg tych samych przeszkód do przewodnika. Cała zabawa polega na tym, by pies przebiegł szereg przeszkód tam i z powrotem jak najszybciej, nie omijając żadnej przeszkody i przynosząc piłkę, zaraz po nim biegnie kolejny pies. W czasie zawodów Flyball ma formę sztafety, gdy jednocześnie startują dwie drużyny w ustawionych równolegle dwóch szeregach przeszkód z maszynami na końcu, robi się gorąco. Każda drużyna złożona jest z czterech psów. W dodatku psy biegną same, przewodnicy wypuszczają je tylko na starcie i czekają tam, dopingując ich jak najszybszy powrót… Jeśli pies zgubi po drodze piłkę musi powtórzyć cały bieg, co oczywiście skutkuje utratą cennego czasu całej drużyny. Zabawa przeradza się w fascynujący wyścig zarówno startujących kolejno psów jak i całych drużyn.

Od pierwszych zawodów w Polsce, które miały miejsce w 1998 roku, pozmieniało się wiele zarówno pod względem używanego sprzętu, jak i regulaminów zawodów. Dziś wszystko jest nowocześniejsze, zarówno boksy wyrzucające piłki, pomiar czasu przez fotokomórki, jak i sygnalizacja świetlna na torach. Dyscyplina ta rozwija się bardzo dynamicznie, polskie drużyny flyball’owe odnoszą sukcesy na dużej rangi międzynarodowych zawodach.

Jak wygląda tor Flyball?
Jeden tor złożony jest z czterech przeszkód. Minimalna wysokość przeszkód to 17,5 cm, maksymalna to 35 cm z możliwością zmian co 2,5 cm. Wysokość ustalana jest na podstawie wzrostu najmniejszego startującego psa w drużynie. Pierwsza przeszkoda znajduje się 183 cm od linii startu, odległość pomiędzy kolejnymi przeszkodami to 305 cm. Między ostatnią przeszkodą a maszyną z piłkami jest 457 cm.
Pomiędzy dwoma torami wymagana odległość to 3,6 do 6,7 metrów mierzone od środka przeszkód obu torów. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że trzy metry to nie tak wiele, konkurencja może być trudna dla biegnących równolegle psów. Jednak psy trenujące Flyball kochają piłkę ponad wszystko, więc biegnąc zazwyczaj nie zwracają na siebie wzajemnie uwagi.
Przed linią startu obowiązkowo musi być dodatkowo minimum 20 metrów wolnej przestrzeni, tzw. strefy rozbiegu, dla drużyny.

Jak wygląda drużyna Flyball?
Flyball to konkurencja drużynowa, i nie ma mowy o sukcesach jednostki, lecz wszystkich jej członków. A drużyna flyballowa jest liczniejsza, niż się spodziewamy… W skład drużyny wchodzą przewodnicy z psami – 4 psy startujące i 2 rezerwowe, ich przewodnicy, osoba obsługująca maszynę (także uczestnicząca w treningach, bo ustawianie maszyny to bardzo odpowiedzialne zadanie!) i oczywiście trener. Dozwoleni są także „pomocnicy” w drużynie do zbierania piłek, poprawiania przeszkód, itp.

Treningi Flyball
Jeśli chcemy trenować Flyball będziemy musieli zgłosić się do klubu organizującego treningi Flyball. Sport ten wymaga zarówno specjalnego sprzętu, jakim są maszyny wyrzucające piłki, oczywiście profesjonalnego trenera, jak i co najmniej kilku zaangażowanych osób dzięki których wspólnym wysiłkom powstaje drużyna. Flyball wymaga też od nas chęci bycia częścią drużyny. Jeśli tak jest to zabawa gwarantowana, a pies usatysfakcjonowany i wybiegany do upadłego!
Trenowanie pod okiem doświadczonej kadry jest w tym sporcie szczególnie ważne, ponieważ podczas szalonych biegów przez przeszkody za piłką najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie psa.

W 2014 roku powstał w Polsce Związek Sportu Flyball, zainteresowani tym sportem znajdą na jego stronie (dariuszra.wix.com/zwiazeksportuflyball) zarejestrowane kluby na terenie Polski, oraz wskazówki, jak można rozpocząć przygodę z flyballem.

Copyright © for text by Anna Jasińska
———————————
anna_jasinska_smallAnna Jasińska – wystawca i hodowca terierów tybetańskich z przydomkiem ‘Gu-Lu’, instruktor szkolenia psow, zawodnik sportów kynologicznych, asystent kynologiczny ZKwP