Głuchnie z przebiegłości

Głuchnie z przebiegłości

Charakterystyka basset hounda

W dawnych czasach był psem stadnym. Służył pieszym myśliwym jako pies gończy w sforze do oszczekiwania, przytrzymywania i rozszarpywania zwierzyny. Dzisiejsze czasy wyznaczyły mu inną rolę.
Basset hound jest psem gończym na drobna zwierzynę. Ma doskonale rozwinięty zmysł powonienia. Jego charakterystyczna budowa pozwala mu na tropienie i ściganie drobnej zwierzyny: zajęcy, królików, bażantów w bardzo trudnym terenie, niedostępnych zagajnikach i gąszczach.
Cechuje go wytrzymałość w polu i – wbrew pozorom – zwinność i zręczność w ruchach.
Ze względu na wyjątkowo czuły węch, dokładnie wypracowuje tzw. dolnym wiatrem trop i krwawy ślad zwierzyny. Jest doskonałym posokowcem, nawet na zimnym śladzie. Jego powolne chody, czuły wiatr i chęć głoszenia są bardzo pożądane w tropieniu postrzałków zwierzyny grubej. Jednak jego talent myśliwski nie jest w dzisiejszych czasach w pełni wykorzystany.
Jak doszło do tego, że ten pies myśliwski nie stracił na popularności i zrobił karierę psa pokojowego?
Po pierwsze, bassety są psami dekoracyjnymi. Ich oryginalny wygląd, pełne wyrazu spojrzenie sprawiły, że rasa ta stała się w swoim czasie modna.
Po drugie są to psy dobroduszne, szczególnie łagodne i powolne. Ale jest to tylko jedna strona fascynującego charakteru bassetów. Dlatego wydaje się celowe przekazanie pełnych informacji o atrakcyjnym charakterze tego psa.

Bassety maja charakter psów stadnych. Czują się dobrze w towarzystwie tak ludzi, jak i innych psów. Dlatego uważam za okrucieństwo trzymanie basseta w kojcu samego. Decydując się na basseta, musimy zdawać sobie z tego sprawę. Jeżeli chcemy trzymać go w ogrodzie, musimy mu kupić towarzysza. Jeżeli ma przebywać z nami w mieszkaniu, będzie z tego dużo bardziej zadowolony. Wylewność w uczuciach u młodych bassetów nieraz drażni, rodzi przesyt. Chce on być wszędzie ze swym panem. Narzuca mu swoje towarzystwo, kibicuje mu w jego pracy. Niech nas to nie irytuje. Doceńmy jego uczucia i nie skazujmy go na samotność.

W sforze żywy temperament jest zaletą, dlatego nie może nas dziwić aktywność psa na spacerze. Normalny basset nie będzie reagował na rozkazy i komendy i nie powinniśmy tego od niego wymagać, ponieważ wrodzony instynkt nie pozwala mu na to. Zniecierpliwienie, szorstkie słowa i maltretowanie psa na nic się nie zdadzą. Trzeba mu pozostawić swobodę ruchów, ponieważ basset będzie reagował tak szybko, jak on tego chce, a nie tak, jak chce tego ja. Miłośnicy bassetów wiedzą, ile mądrości posiada ten komiczny pies. On po prostu myśli wolniej.

Nie jest to pies dla każdego! Moda sprawiła, że wielu ludzi kupowało basseta dla jego wyglądu i oczywiste było, że wielu z nich okazało się nieodpowiednimi właścicielami dla tego psa. Basset nie jest właściwym psem dla ludzi, którzy życzą sobie mieć psa na zawołanie, dla fanfaronady. Niektórzy sądzą, że basset powinien spełniać każde ich życzenie. Jeżeli pies zbuntuje sie, określony mianem „łobuz” zaczyna wędrować z rąk do rąk i zdarza sie, że trafia do schroniska. Basset, pomimo pozorów, jest bardzo przywiązany do swego pana i ciężko przeżywa rozstanie z nim.

Niełatwo jest po raz drugi zdobyć jego psie zaufanie i okiełznać jego krnąbrność. Jednak nowy, dobry, cierpliwy i kochający pan z czasem zaskarbi sobie jego łaski. Tylko znajomość psychiki basseta i konsekwencja w postępowaniu pozwoli na wychowanie wspaniałego towarzysza. Basset jest psem łagodnym i tylko łagodnością można go sobie zjednać. Jeżeli życie obwarujemy mu samymi nakazami, zbuntuje się. Ale nie można mu pobłażać! Chociaż basset wymaga więcej cierpliwości niż inne psy, konsekwentne wychowanie odpłaci nam szczerą miłością i przywiązaniem.
Najbardziej popularnym błędem wychowawczym jest pobłażanie szczenięciu, bo „to takie mile stworzenie”. Basset zapamięta, że kiedy był mały, pan siedział z nim cale dnie w domu, pozwalał „dekorować” podłogi i dywany. Spal wtedy w łóżku i wylegiwał się przed telewizorem na kanapie, i żadna siła nie zmusi go do zmiany trybu życia. Wszystkie wiec lekcje należy dawać za młodu. Pokusa „złego prowadzenia sie” u basseta jest wielka. Musi być ona przezwyciężona, jeżeli pies i jego pan chcą żyć w przyjaźni. Do tego celu mogą służyć ostre słowa lub klaps, ale przede wszystkim konsekwencja w postępowaniu właściciela. Jeżeli raz pozwolimy psu na „owoc zakazany” do końca życia będzie pamiętał, że przecież kiedyś mu było wolno i za każdym następnym zakazem będzie się dziwił: „czego on ode mnie chce?”.

Bassety są doskonałymi towarzyszami. Są bardzo łagodne i niezwykle cierpliwe w stosunku do dzieci, które jednak powinny również szanować prawa psa, nie ciągnąc go, nie łapać w niewłaściwy sposób i pozwalać mu na odpoczynek w czasie dnia.

Basset jest bardzo powolny. Nie widzi powodu, dla którego miałby się wysilać. Nie ma nic przeciwko temu, aby cały dzień przespać na wygodnej kanapie. Wynika to z jego wygodnictwa. Powinniśmy sobie zdawać sprawę, jakie niebezpieczeństwo czyha na tego dobrodusznego flegmatyka. Dlatego musimy mu zapewnić porcje ruchu. l nic nie zostanie z jego flegmy, kiedy pójdziemy z nim na spacer do lasu, gdy złapie trop i szybko popędzi przed siebie, nie słysząc wołania, jakby miał watę w uszach. Ta „głuchota” bassetów wynika z ich przebiegłości. Bardzo często zdarza im się nie słyszeć głosu swego pana. Basset uważa, że jeśli nie słyszy, to nie musi wykonać polecenia. Jeżeli mu o tym przypomnimy, robi zdziwioną minę, jakby pierwszy raz słyszał. Cały komizm jego postaci wykorzystuje się w setkach komiksów i filmach rysunkowych. Jest bohaterem niezliczonych ilości anegdot. Jego niebanalny charakter bawi do łez. Najdosadniejsze przymiotniki, którymi można by określić basseta to: łagodny i pojętny, ale nieposłuszny; delikatny i subtelny, ale nachalny; uprzejmy i cierpliwy, ale władczy.
Niejeden czytelnik będzie uważał, że ta charakterystyka jest antyreklamą basseta. Jednak większość ludzi, która chce mięć psy do kochania i chce być przez nie kochana, dojdzie do wniosku, ze idealniejszego psa nie ma na świecie.
Pełne określenie charakteru basseta jest trudne, ponieważ nie jest to charakter powierzchowny, lecz bardzo bogaty. Konsekwentnie odkrywamy coraz to nowe cechy jego charakteru, lecz ciągle okazuje sie, że i tak go za nisko oceniamy.

Copyright for text © by Barbara Larska

———————-

Barbara Larska – Sędzia kynologiczny, wieloletnia hodowczyni basset houndów i polskich owczarków nizinnych, hodowala “Z Gangu Długich”