GOLDEN RETRIEVER w pigułce

GOLDEN RETRIEVER w pigułce

Złoty włos i błękitna krew – to najbardziej znane cechy tego zdrowego i wytrzymałego psa. Najpopularniejszy w XIX wieku pies angielskiego ziemiaństwa ma wśród swych przodków brytyjskie psy myśliwskie, hiszpańskie psy dowodne i psy kanadyjskich rybaków.

OPIS

* Piękna głowa z delikatnie patrzącymi oczyma
* Mocna budowa ciała
* Szata kremowa lub złota
* Wysokość w kłębie: 56 do 61 cm u psów, 51 do 56 cm u suk
* Przeciętna długość życia – 12 do 14 lat

Kiedy w 1858 roku sir Dudley Marjoribanks obejrzał w Brighton przedstawienie wędrownej trupy cyrkowej z Kaukazu występ tresowanych psów spodobał mu się na tyle, ze zapragnął mieć parę takich wspaniałych zwierząt. Jego zamówienie nie zostało jednak należycie zrozumiane – i w tej sposób sir Dudley Marjoribanks stał się właścicielem całego cyrku! Psy sztukmistrza trafiły w ten sposób do posiadłości ziemskich lorda i prawdopodobnie stały się jednymi ze znamienitszych przodków golden retrievera.

Inteligencja i uroda
Historię rasy można prześledzić starannie tylko do 1868 roku. Pies o żółtawej sierści, nazywany po prostu „Nous”(„Cwaniak”) zawarł związek z suczką wymarłej dziś rasy Tweed Water Spaniel o imieniu „Belle”(co znaczy „Piękna”). Efektem mariażu były cztery słodkie szczenięta nazwane Ada, Cowslip, Crocus i Primrose, wszystkie o żółtej sierści. Jeśli uznać, ze imiona mogą mieć znaczenie wróżebne, to ze związku cwaniaka i ślicznotki powstać miał w niedalekiej przyszłości golden retriever – połączenie urody i inteligencji.

Pierwszy krok ku sukcesom
Sir Dudley Marjoribanks, Lord Tweedmouth, właściciel i „Nous” i „Belle” przez wiele lat pracował nad uszlachetnieniem stworzonej przez siebie rasy. Pierwszym krokiem w tym kierunku było połączenie swych psów z seterami irlandzkimi, dodającymi nowej rasie szlachetności i elegancji. Potomkowie Ady, Crocusa, Cowslip i Primrose przyciągali wzrok widzów na każdej wystawie psów i wkrótce stali się obiektem pożądania wielu miłośników psów. W 1920 roku wprowadzono oficjalnie nazwę „Golden retriever” na określenie nowej rasy.

Niezwykła popularność
Od lat golden retrievery zachwycają swymi rozlicznymi zaletami wielu miłośników psów. Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Ameryce przewodzą od lat na listach popularności poszczególnych ras – a od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku podbiły także i Polskę. Ich popularności w naszym kraju zagrażają ostatnio labradory – ale goldeny są wciąż bardzo cenione i licznie reprezentowane i na wystawach, i w domach.

CHARAKTER

Jego przyjacielskość, umiejętność przystosowania się do oczekiwań właściciela i niewzruszone opanowanie przyniosły mu powszechne uznanie. Od najmłodszych dni golden retriever nie może się powstrzymać przed przynoszeniem wszystkiego, co tylko zoczy.

Plusy:
* Posłuszny
* Inteligentny
* Łagodny
* Łatwy w układaniu
* Zrównoważony
* Wierny

Minusy
* Potrafi być uciążliwy w okazywaniu uczucia
* łatwo uczy się żebrać i myszkuje po wszystkich kątach
* Niezbyt nadaje się na psa stróżującego

Jaka sierść, taki charakter – czyste złoto

Golden retriever to pies chętnie pracujący i wspaniały kompan. Czy to w mieście, czy na wsi, jako towarzysz czy pomocnik na polowaniu – wszędzie pokaże swe zalety, pod warunkiem jednak, ze człowiek znajdzie mu jakieś zajęcie i da upust jego niespożytej energii.

Co prawda słowo „golden” czyli złoty opisuje przede wszystkim jego kolor, ale można je zastosować także do jego zrównoważonego charakteru. Golden retriever składa się w zasadzie z samych zalet. Jest posłuszny, uczynny, opanowany i zrównoważony, pracowity (czasami nawet aż za bardzo…) i zawsze gotów do pracy czy zabawy, które są dla niego tym samym. Ten pełen energii pies wykazać się może też uczuciem: jest wierny i bardzo przywiązuje się do człowieka.
A przy okazji – dzisiejsze goldeny są znacznie mniej złote, niz było to jeszcze w koncu ubieglego wieku. Dzisiejsze psy tej rasy w Europie są raczej ‘białym złotem’, ale w USA są nadal złote, a nawet bywają rudawe!

Radosny kompan
Pilnowanie naszego domu nie jest jednak jego najmocniejszą stroną. Jeśli niespodziewany gość wyda się psu sympatyczny, to z ochota pobiegnie w ten kat mieszkania, gdzie schowane są domowe zasoby, i z radością ofiaruje je miłemu włamywaczowi… Najkrócej rzec ujmując, nie jest to pies stróżujący, ale czuły i radosny kompan, którego zalety rozkwitną w atmosferze ciepłej i serdecznej rodziny.

Sportowiec pierwszej wody
Golden retriever należy do ras, które wymagają dużo ruchu. Niewiele w tym względzie ustępuje owczarkowi australijskiemu czy Chesapeake Bay retrieverowi, które są stale w ruchu, niczym border collie. Największą radość sprawia mu uganianie się po otwartej łące i dlatego tez ciasne pomieszczenia nie są dla niego szczególnie wskazane. Warto pamiętać, że golden retriever należy do grupy psów aportujących z wody, stąd prawdziwa frajdę sprawia mu pływanie w morzu, rzece czy jeziorze ( w ostateczności może być i brudna sadzawka…).

Utalentowany pomocnik myśliwego
Jego instynkt myśliwski doprawdy trudno okiełznać. Do rzeczywistego wykorzystania go na polowaniu konieczne jest poddanie go specyficznemu szkoleniu. I pies, i myśliwy muszą się nawzajem dobrze poznać, by mogli sobie całkowicie zaufać. Pies musi nauczyć się właściwej reakcji na strzał, odszukiwania strzelonego ptactwa i posłusznego aportowania go myśliwemu.

Pies i dziecko
Golden retriever kocha dzieci. Mimo swych stosunkowo dużych rozmiarów obchodzi się z nimi łagodnie i dobrze ich pilnuje. W całkowitym spokoju, dzielnie i bez jednego warknięcia znosi nawet brutalne czułości dzieci. Należy tylko pamiętać, by zawczasu powstrzymać jego instynkt aportowania wszystkiego, by nie zaproponował Państwa dzieciom zabawy jakimś odnalezionym pod krzakiem brudnym śmieciem…

Idealny właściciel

* Golden retriever z natury jest psem posłusznym. Obchodzić się z nim trzeba wyrozumiale, bez uciekania się do przemocy czy krzyku.
* Pojmie wszystko doskonale, zwłaszcza gdy będziecie mu Państwo proponować raczej marchewkę niż kij. Należy go głaskać i chwalić przy każdej nadarzającej się okazji.
* Lepiej nie nagradzać go stale smakołykami, gdyż rozwinie to w nim i tak dość duże łakomstwo.
* Trzeba być wobec niego bardzo konsekwentnym – nie wolno zabraniać mu czegoś jednego dnia, a drugiego – czegoś wprost przeciwnego.
* Golden ma wrodzone poczucie sprawiedliwości: jeśli potraktujecie go niesprawiedliwie będzie nieszczęśliwy znacznie bardziej niż inne psy.
* Należy włączać go w całość życia rodziny, by mógł się czuć pełnoprawnym domownikiem.
* Golden retriever ma wrodzony olbrzymi instynkt aportowania (angielskie określenie „to retrieve” oznacza przynoszenie, aportowanie). Wykorzystajcie to Państwo w zabawach, ucząc go przynoszenia i oddawania rozmaitych przedmiotów,
* Psy tej rasy chętnie przeszukują okolice i podnoszą rozmaite przedmioty, Dla bezpieczeństwa psa trzeba go wdrożyć do dobrowolnego oddawania wszystkiego z pyska.

Należy:
* Zaufać jego inteligencji.
* Być szczerym i konsekwentnym.
* Okazywać sympatię.
* Włączyć psa w życie domu.

Nie wolno:
* Być zbyt surowym.
* Używać siły fizycznej.
* Rozpieszczać go smakołykami.
* Pozostawiać go samemu sobie.

ŻYCIE CODZIENNE
Cztery długie spacery dziennie to minimum – jeśli ma żyć w mieszkaniu.

Co należy wiedzieć:
* Wymaga wiele ruchu (długie spacery, niedzielne wycieczki to obowiązek, jeśli mieszkacie w mieście)
* Chętnie pływa
* Lubi się bawić
* Łatwo wybacza
* Akceptuje koty i inne zwierzęta domowe
* Nie hałaśliwy
* Wysoka cena zakupu

Wspaniały myśliwy, ale dość niewybredny – uwielbia myszkować po śmietnikach!

Golden retriever tryska energią i chęcią współpracy w człowiekiem. I choć z urodzenia powinien lubić życie na wsi, to doskonale potrafi dostosować się także do warunków życia w mieście.

Ulubieniec reklam
Golden retriever zdobywa sympatię widzów samym swym widokiem, gdyż łączy w sobie radość życia i urodę. Dlatego też psy tej rasy są często wykorzystywane w reklamówkach, jako ucieleśnienie pięknego psa.

Warunki życia
Golden retriever kocha przestrzeń. Woli myszkować i bobrować w krzakach i zaroślach niż kręcić się w kółko w ciasnym mieszkaniu… I proszę nie wierzyć w zapewnienia hodowców, ze wystarczą trzy niewielkie spacerki w ciągu dnia! Jeśli będzie miał z mało ruchu, to natychmiast Państwa za to ukaże – pójdą w ruch buty, meble, sprzęty domowe. Golden musi się wyhasać, dać upust swej energii. Z drugiej strony nie są dla niego aż tak ważne wymiary domu – jeśli tylko ma dosyć ruchu na świeżym powietrzu może doskonale mieszkać w niedużym mieszkaniu. Jeśli tylko pamiętać o ofiarowaniu mu sporo swego czasu (spacery!) i nie będziemy go zostawiać na zbyt długo samego.

Wyżywienie
Golden retriever pochodzi od psów myśliwskich i tak jak myśliwi – je dużo i nie jest wybredny. Trudno podać tu konkretne rozmiary porcji, ale pamiętać trzeba, ze retrievery doskonale wykorzystują pokarm i są nienasyconymi żarłokami, nigdy nie maja dosyć! Dlatego właściciele goldenów musza stale dbać o to, by nie zatuczyć swego ulubieńca – otyłość sprzyja wielu groźnym chorobom.

Zdrowie
Najgroźniejszą choroba trapiącą golden retrievery jest dysplazja stawów biodrowych. Schorzenie to, najprawdopodobniej dziedziczne, polega na spłaszczeniu panewki stawu biodrowego, w efekcie czego zwierzę ma ograniczone możliwości ruchu, który potrafi nawet sprawiać mu ból. Goldeny, jako psy dość ciężkie, mają skłonność do chorób stawów, ale należyte odchowanie szczenięcia wyraźnie zmniejsza to ryzyko. Oprócz tego goldeny są psami zasadniczo zdrowymi i odpornymi na choroby.

Pielęgnacja
Codzienna toaleta jest banalnie prosta – oprócz wyczesania raz na jakiś czas i kontroli stanu oczu i uszu nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Regularna kąpiel (choćby i co tydzień) z użyciem szamponu pielęgnacyjnego nadaje szacie goldena połysk i ułatwia utrzymanie skóry w czystości.

Szczególne przywiązanie goldena do swego pana ułatwia wzajemne porozumienie się na polowaniu – psy tej rasy doskonale aportują z wody.

Podobnie jak labradory, golden retrievery są szczególnie często wykorzystywane jako psy-przewodniki osób niewidomych oraz pomocnicy osób niepełnosprawnych. Dzięki swej wrodzonej inteligencji golden uczy się szybko i chętnie czynności nawet tak skomplikowanych jak otwieranie drzwi, zapalanie światła, podnoszenie słuchawki dzwoniącego telefonu i przynoszenia jej właścicielowi a nawet wyjmowania upranej bielizny z suszarki… W wielu krajach golden retrievery z powodzeniem wykorzystywane są w dogoterapii – odwiedzają chorych w szpitalach i domach opieki. Ich wesołe i przyjacielskie usposobienie poprawia nastrój chorych i ma znaczący wpływ na ich chęć powrotu do zdrowia.

Czy to prawda, że…

… golden retriever tak bardzo kocha wodę, że cieszy się, gdy przychodzi pora kąpieli?
Nieprawda. Choć goldeny bardzo lubią wodę, to kąpieli w wannie, z użyciem szamponu, wolałyby raczej unikać.

… golden potrafi podnieść słuchawkę i przynieść ją panu, gdy usłyszy dzwonek telefonu?
To prawda. Jak każdy retriever golden bywa z dobrym skutkiem szkolony do pomocy niepełnosprawnym.

… jest bardzo samowolny i nie lubi, gdy przy lada okazji czegoś od niego chcieć?
Nieprawda, nawet wprost przeciwnie. Im częściej zwracać się do niego z jakimś wykonalnym poleceniem, tym bardziej jest z tego zadowolony.

… nie tylko doskonale rozumie, co się do niego mówi, ale potrafi wprost odgadywać życzenia swego pana?
To prawda, która potwierdzi każdy właściciel golden retrievera.

———————————-

Copyright for photo (c) by www.franklinnow.com