Husky – najfotogeniczniejszy

Husky – najfotogeniczniejszy

Autor, Michael Jennings, jest znanym hodowcą psów tej rasy. Książka powstała więc jako podsumowanie jego doświadczeń, nagromadzonych przez wiele (ponad 30) lat.

W początkowych rozdziałach ( “Introduction”, “Profile of the Syberian Husky – Is It Right for You ?” oraz “History of the Syberian Husky” ) Autor opisuje swoje założenia i swój stosunek do psów tej rasy. Husky syberyjski nie jest psem dla każdego. Potrzebuje przestrzeni, niskich temperatur oraz możliwości wybiegania się. Za to ich zapotrzebowania kaloryczne sa znacznie mniejsze (w porównaniu na przykład do równie ciężko pracujących Alaskan Husky). Autor omawia powstanie rasy oraz wysiłki hodowców w jej stworzeniu i utrzymaniu jednolitego typu rasy. Od początku bylo widać, że hodowcy byli jednocześnie “zawodnikami” w wyścigach psów, pracującymi ciężko, na równi ze swoimi psami, na zwycięstwo swojego zaprzęgu.

Rozdzial trzeci, zatytulowany “The Official Standard of the Syberian Husky – With Interpretation” poświęcony jest omówieniu wzorca rasy, a co najistotniejsze – z komentarzem Autora, obejmujacym rzeczy bardzo istotne (wpływ budowy psa na wyniki sportowe, należyte proporcje, jak i rzeczy drugorzędne, choćby kolor oczu – jak wiadomo psy tej rasy mogą mieć oczy w różnych kolorach). Wśród cech charakteru, wymienionych przez Autora, na uwagę zasługuje fakt, że psy tej rasy mają słabszy instynkt terytorialny – nie sa przywiązane do miejsca, tak jak psy stróżujące. Nie powinny również przejawiać agresji wobec innych psów, a także ludzi.

Kolejny rozdział zajmuje się poradami, jak wybrać właściwego psa “Finding the Right Syberian – Puppy, Adult or Rescue“. Jeżeli decydujemy sie na husky ze schroniska dla psów, to jak aAtor podkreśla – 80 % przypadków pogryzień człowieka przez psa w USA dotyczy przypadków pogryzienia przez psy przygarnięte z przytułku.

Rozdziały następne (“Living with a Siberian Husky” , “Keeping Your Siberian Husky Happy and Healthy“) omawiają praktyczne aspekty posiadania takiego psa. Udzielane porady są bardzo praktyczne. Autor zwraca na przykład uwagę na to, że husky potrafi przeskoczyć płot o wysokości 190 cm, otworzyć samodzielnie lodówkę, że im więcej spadnie śniegu, tym psy te czują się lepiej. Znakomicie zaprzyjaźniaja się z kotami domowymi, tulą się do pluszowych zabawek. Doskonale sprawują się jako “companion dogs” w dogoterapii, w szpitalach, w kontaktach z ludźmi ciężko chorymi, na przykład na choroby nowotworowe.

Grooming the Syberian Husky” omawia szatę psa. Jak wiadomo, owlosienie husky składa się z dwóch warstw włosa (co znakomicie chroni przed zimnem). Psy tej rasy nie pachną i zdaniem autora nie wymagają kąpieli. Nawet brudne futro po pewnym czasie staje sie czyste. (Co wcale nie oznacza, że psów tej rasy nie można/ nie powinno się kąpać.) Czyszczenie zębów husky jest za to bardzo ważne i winno być wykonywane dość często.

Rozdział “Showing the Syberian Husky“, mówi o wystawianiu psa na wystawach. Zawiera rady praktyczne, jak przygotować psa do pokazów w ogólności, a także na jakie cechy swego pupila zwracać szczególną uwagę.

Rozdział dziewiąty – “Obedience, Agility and Other Fun and Usefull Things” opisuje zagadnienia związane z różnorodnymi aspektami treningu psa. Co ciekawe – zostal ten rozdzial napisany przez Lois Leonard , przewodniczacą komisji Obedience w Siberian Husky Club of America, zrzeszającego amerykańskich hodowców psów tej rasy.

Rozdział “Training For The Trail” omawia przygotowania zespołu psów husky do tego co robią najlepiej – do wyścigów psich zaprzegów. Omawiane jest wybór odpowiednich, najlepszych sań i ich przygotowanie, dobór należytej uprzęży a także, jeżeli jest to celowe, zakłądanie butów na psie łapy. Kolejno omawiane są dystanse, na których odbywają się zawody, ich organizacja, a także kierowanie zaprzęgiem.

Rozdział 11 odnosi się do najsłynniejszych zawodów Iditarod Trail Sled Dog Race. Wyścig ten odbywa się na trasie ponad 1770 km (ponad 1100 mil) w wyjątkowo trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Trasa wyścigu wiedzie miedzy Anchorage i Nome na Alasce. Poszczególne podrozdziały są tutaj napisane przez autentycznych uczestników wyscigow. Warto wiedzieć, że na tej trasie zespoły sa zobowiązane odpocząć przynajmniej 8 godzin, w miejscowości White Mountain (okolo 160 km od punktu docelowego w Nome).

Rozdziały dwunasty i trzynasty odnoszą się do zagadnień rozmnażania i zdrowia. Zwykle w miocie jest około 8 szczeniąt.
Husky żyją około 15 do 18 lat. Od 8 roku życia roku zaczynaja czasem chorować (na przyklad zapadaja na chorobę nowotworową). Od 11 roku życia spotyka się przypadki choroby reumatycznej. Schorzenia oczu są szczególnie czeste u husky. Choruja one na zaćmę, wzrok psa tej rasy bywa czesto uszkadzany przez cukrzycę. Ulegaja one wypadkom (zwlaszcza w kontaktach z domowymi chemikaliami, a także jako pasażerowie przewożeni w samochodach). Pamiętajmy – nie należy pozwalać psu trzymać głowy wystawionej przez okno samochodu w czasie jazdy!

Rozdział 14 odnosi się do The Syberian Husky Club of America, Inc. i treści zawarte w nim mają mniejsze znaczenie dla polskiego hodowcy.

Siberians in the Media” to tytuł kolejnego rozdziału. Nie ulega wątpliwości, że husky jest niesłychanie fotogeniczny. Często więc psy tej rasy dostają role filmowe.

Książka zawiera również trzy dodatki. Jeden z nich ma dla polskiego hodowcy lub osób interesujących się tą rasą psów szczególną wartość. Jest to wykaz innej literatury (włączając także stronę internetową Siberian Husky Club: (SHCA) a także wykaz filmów (kaset VCR i płyt CD) dostępnych poprzez Black Ice, New Germany, Minnesota, USA – odnoszących się do treningu i wychowania tego psa.

Autor kończy swoją książkę pięknym zdaniem : 

ESSENCE of Siberian : 1 part wold, 1 part vagabond, 1 part court jester, 1 part fairytale fox, 1 part mystic snow-Buddha, 1 part lounge lizard (sometimes in tux or tails), 1 part anarchist, 1 part Puss N’Boots, 1 part Crown Prince, 1 part Artful Dodger, 1 part sheer guts and determination ” shaken or stirred; sugar , salt or paprika to a taste.
Let’s keep him this way – a free spirit, a beautiful NATURAL breed, an able athlete, an able friend

Liczne piękne fotografie psów tej rasy uzupełniają to znakomite wydawnictwo.

Copyright © for text by Adam Poradzisz, MD, MLCC
———————————–

Michael Jennings – “The Syberian Husky – Able Athlete, Able Friend“, wydana w serii “Howell Best of Breed” przez wydawnictwo Howell Book House , Nowy York, NY, stron 212, cena w USA $24.95 , ISBN 1-58245-046-3

ZOBACZ TEŻ
wzorzec