Idealny prezent

Idealny prezent

Są specjalne książki, które wymyślono po to, by szczególnie nadawały się na prezenty. Obdarowany nimi cieszy się ogromnie, pewno nawet odczuje przyjemność z przeczytania (lub przynajmniej przejrzenia), po czym odkłada je na półkę, by ewentualnie do nich czasami wrócić, co zazwyczaj nie zdarza się nigdy. Ta książka jest właśnie taka.
Jamnikarium p. Agaty Tuszyńskiej to, wbrew tytułowi i deklaracjom, książka wcale nie o jamnikach, tylko o ludziach. Wszelkie zabiegi formalne – a to wprowadzenie jamnika jako narratora, a to faksymile wspomnień o jamnikach, a to zdjęcia osób jakoś-tam znanych z jamnikami w objęciach – służą ukryciu tego faktu. O jamnikach jako psach jest tam raptem może ze cztery, może z pięć stron… I bardzo dobrze! Ludzie są ciekawsi.

Nie chciałbym przez to powiedzieć, że jamniki są nieciekawe, Boże broń! Problem w tym, że ile można przeczytać historyjek, choćby i najprawdziwszych, o psach, których nie znamy osobiście ani ze słyszenia i które generalnie dobierane są nie pod kątem atrakcyjności, a jedynie kierując się pochodzeniem rasowym czworonogich bohaterów. Pięć,siedem? Na 350 stron nie wystarczy… Wiedzy o jamnikach w książce nie ma ani za grosz, i przecież być nie musi. Przeczytanie książki ma sprawić radość i nic więcej. Sprawia, gwarantuję. I to nawet podwójną: obdarowującemu – bo wyszukał prezent, który z pewnością sprawi przyjemność obdarowanemu, a z drugiej strony solenizantowi, jubilatowi czy znalezionemu przez Świętego Mikołaja miłośnikowi jamników, bo książka jest przyjemna i czyta się ją krok po kroku, smakując jamnicze wieści. Czytanie jej “jednym tchem” nie jest wskazane, bo w nadmiarze zdać się może nudna. Zawsze pozostaje jeszcze szansa na powtórne jej przejrzenie, bo od strony graficznej jest to także pozycja niebanalna, mogąca sie zdecydowanie podobać (dzieło p. Zuzanny Malinowskiej).

Jamniki to psy szczególne – albo się je kocha miłością wielką a nieuzasadnioną, albo nie znosi: za ich przemyślność, wścibstwo, upór czy inteligencję. Wśród psiarzy uczucia te podzielone są mniej więcej pół na pól, a to znaczy, że co drugiemu miłośnikowi kynologii można taki podarek sprawić. Nadciąga Gwiazdka, idealny moment na wydanie i kupienie takiej książki.

Adam Janowski
—————————
Agata Tuszyńska (& Lonia)Jamnikarium, Wydawnictwo MG Warszawa 2016, ISBN 978-83-7779-293-3, stro, 352, cena okładkowa 44,90 PLN