Jak podróżować autem z psem?

Jak podróżować autem z psem?

Jeżeli przewidujesz częste i dalekie podróże samochodem ze swoim psem, musisz przyzwyczajać go do tego od wczesnego szczenięctwa, gdyż inaczej będzie źle znosił jazdę. Na początku zabieraj szczeniaka na bardzo krótkie wycieczki, kiedy jedziesz do sklepu czy w odwiedziny do znajomych. Siedzenia zawsze przykrywaj gazetami lub starymi ręcznikami – chroni je to przed zabrudzeniem w razie malej katastrofy. Nie zabieraj psiaka do samochodu tuż po posiłku, odczekaj dwie lub trzy godziny. Przed planowaną wycieczką pozwól psu załatwić potrzeby naturalne. Pamiętaj, by każda przejażdżka kończyła sie dla psa jakimś przyjemnym doświadczeniem – najlepiej chwilką zabawy!

W ramach przygotowań nieźle jest pozwolić psu posiedzieć razem z nami w stojącym samochodzie, aby mógł on lepiej poznać to miejsce. Zawołanie psa do auta i pobawienie sie z nim (przy wyłączonym silniku!) odsunie jego myśli od nieznanego otoczenia. Później, także w trakcie zabawy, włącz silnik (przy zaciągniętym hamulcu ręcznym!) i pozwól psu oswoić sie z nietypowymi odgłosami.

Stopniowo zabieraj go na coraz dłuższe wycieczki, kończące się zabawą i radosnym spacerem, a zobaczysz, że wkrótce będzie on wyglądał samochodu z niecierpliwością. Naucz psa podróżować na siedzeniu lub na podłodze.

Nigdy nie pozwalaj mu wystawiać głowy za okno, może to być dla niego niebezpieczne, a na pewno nie jest zdrowe dla jego uszu i oczu.

Nauka wsiadania i wysiadania z samochodu staje się dużo łatwiejsza, kiedy pies opanuje komendy “siad” i “zostań”. Pies powinien spokojnie czekać na smyczy, dopóki nie pozwolisz mu wsiąść do samochodu, a w środku powinien grzecznie usiąść na swoim miejscu. Bardzo ważne jest nauczenie psa spokojnego pozostania w samochodzie po jego zatrzymaniu i otwarciu drzwi, nieopanowane wyskakiwanie na zewnątrz może zakończyć się tragicznie. Pies powinien pozostać na swoim miejscu, dopóki go nie zawołasz, a zawołany wysiąść spokojnie i usiąść przy twojej nodze.

Wiele psów traktuje samochód jak część terenu, którego trzeba strzec i atakuje każdego, kto próbuje do niego wsiąść albo nawet zbliżą się tylko do auta – w żadnym wypadku nie pozwalajmy na takie zachowania!

Kiedy zostawiasz psa w zamkniętym samochodzie, poza zabezpieczeniem siedzeń upewnij sie zawsze, że samochód stoi w cieniu (uwzględnij ruch Słońca po niebie!),  a okna są lekko uchylone. Przez niewielką szparkę pies nie będzie mógł wydostać się na zewnątrz, a będzie miał świeże powietrze. Jeżeli zostawiasz psa w samochodzie na dłużej, zostaw uchylone okna, (możesz zabezpieczyć je specjalnymi kratkami dostępnymi w każdym sklepie dla zwierząt). Pamiętaj, że wiele psów przypłaciło życiem zamknięcie w przegrzanym samochodzie.

W długą podróż zabierz miskę i butelkę wody. Co jakiś czas – im młodszy pies, tym częściej – zatrzymuj auto, pozwól psu na mały spacer i daj mu pić. Jeżeli planujesz dłuższą podróż lub wakacje z psem, kup w sklepie dla zwierząt składany siatkowy kojec, szybko docenisz jego zalety.

W wielu krajach niedozwolone jest przewożenie psów luzem – trzeba zaopatrzyć sie w specjalne pasy bezpieczeństwa dla psów (są i w Polsce) albo nauczyć się wozić psa w specjalnej klatce transportowej.

W żadnym wypadku nie można psu zezwolić ani na wchodzenie pod nogi (zwłaszcza kierowcy!) ani na wylegiwanie się w czasie jazdy na półce pod tylną szybą samochodu. W wypadku ostrego hamowania pies spada, i może sobie zrobić poważną krzywdę, a w przypadku zderzenia – leci do przodu niczym pocisk, i niewielkie ma szanse przeżycia.

Niektóre psy cierpią na chorobę lokomocyjną. Można ją leczyć stopniowo przyzwyczajając psa do jazdy samochodem. Można też poprosić lekarza weterynarii o specjalne tabletki zabezpieczające przed nieprzyjemnymi dolegliwościami lub wykorzystać preparatu ziołowe dla ludzi. Psa ze skłonnością do choroby lokomocyjnej nie należy też karmić (ani poić!) na kilka godzin przed planowana podrożą.