Kąpiel psa

Kąpiel psa

*** Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych naszego psa jest kąpiel. Niektóre psy znoszą ją bez najmniejszych problemów, inne szczerze jej nie lubią i unikają. ***
Niektóre psy wymagają częstszych kąpieli, inne rzadszych, w dużym stopniu uwarunkowane to jest cechami osobniczymi i rasowymi, wiekiem i stanem zdrowia, trybem życia psa oraz naszymi własnymi potrzebami. Niewątpliwie jednak każdego psa czasem trzeba wykąpać.
Kąpiel psa możemy powierzyć specjaliście w salonie fryzjerskim dla psów, albo też wykąpać psa w domu samemu. Dla tych, którzy decydują się na tę drugą wersję kilka wskazówek, jak sobie poradzić organizacyjnie, a przy okazji pokazać psu, że kąpiel nie musi być nieprzyjemna.
Najpierw zastanówmy się, co będzie nam potrzebne
Zanim przystąpimy do kąpieli psa w domu, powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy, takie jak mata antypoślizgowa do wanny lub brodzika, kilka ręczników, suszarka do włosów i odpowiednie kosmetyki. I oczywiście przygotowujemy grzebień i szczotkę, które będą nam potrzebne w trakcie suszenia psa, oraz miejsce, w którym będziemy psa suszyć. Nie zapominamy o smakołykach, które możemy dawać psu w trakcie kąpieli i suszenia – umilą mu te zabiegi.
Uwaga: Kosmetyki dla psa dobieramy w zależności od rasy psa, rodzaju jego włosa i indywidualnych zapotrzebowań. Jeśli nie mamy na ten temat dostatecznej wiedzy, warto poprosić o pomoc w ich doborze kogoś doświadczonego, np. hodowcę lub psiego fryzjera.
Na temat szamponów można wiele pisać, jednak to, co najważniejsze, oprócz dobrej jakości, to właściwy dobór szamponu. Dostępne są różne szampony: dla szczeniąt, psów starszych, dla psów alergików, i dla psów o specyficznej strukturze i długości włosa (długowłose, krótkowłose, szorstkowłose), a także np. intensyfikujące kolor przeznaczone dla konkretnej barwy włosa, lub dla psów białych szampony wybielające. Te ostatnie stosowane są najczęściej dla psów wystawowych.
Priorytetem przy wyborze szamponu powinno być dla nas zdrowie psa i wybranie takiego szamponu, który będzie dla niego najdelikatniejszy, dlatego wybierajmy preparaty dobrych firm, złożone z jak największej ilości naturalnych składników. Podobnie powinniśmy postąpić w kwestii doboru ewentualnych odżywek do włosów dla psa.
W przypadku psów chorych i cierpiących na alergie skórne wybór szamponu i ewentualnych kosmetyków należy skonsultować z weterynarzem.
Suszarka do włosów, jakiej będziemy używać, nie powinna suszyć zbyt wysoką temperaturą, bo może psa parzyć, i do tego niszczyć włos. Nie powinna też pracować zbyt głośno, ponieważ pies ma bardzo wrażliwy słuch.

Przygotowanie do kąpieli
Przed kąpielą należy wyprowadzić psa na spacer, by mógł załatwić swoje potrzeby, i nie należy go karmić. Karmienie psa zostawmy na czas po kąpieli, gdy będzie mógł spokojnie przetrawić swój posiłek i pokrzepić się po zabiegu.
Przygotowujemy ręczniki (stosowne do wielkości psa i długości jego włosa), dobrej jakości szampon dla psów (lub też dodatkowo specjalne kosmetyki, jeśli nasz pies takowych wymaga) i suszarkę do włosów. W upalne dni suszarka może się okazać niepotrzebna, jednak w zimniejsze dni, i w przypadku psów długowłosych powinniśmy używać suszarki. Mokry pies szybko wytraca temperaturę, nawet gdy jest ciepło, co może doprowadzić do wychłodzenia i przeziębienia, dlatego warto psa wysuszyć. W trakcie suszenia powinniśmy włos starannie rozczesać, czesanie przyspiesza schnięcie włosa, i zapobiegnie powstaniu kołtunów na mokrym włosie. W trakcie suszenia także układamy włos.
Bezpośrednio po kąpieli pies nie powinien wychodzić na dwór, dopóki całkowicie nie wyschnie!
Szczególnie zadbajmy po kąpieli o szczenięta i psy chore, i starsze – mokre i niedosuszone są najbardziej narażone na przeziębienia!
Wanna lub brodzik, w których pies ma być kąpany, muszą być wyłożone antypoślizgową matą.
Pies ślizgający się i jeszcze polewany przez nas wodą ma pełne prawo uciekać w panice z kąpieli. Aby pies zachowywał się podczas kąpieli spokojnie, musi czuć się bezpiecznie. Nie możemy narażać go na upadek lub nagłe zalanie wodą jego głowy.
UWAGA: nie należy kąpać psa ok. 48 godzin przed i po zakropleniu preparatów przeciwko pchłom i kleszczom!

Kąpiel i suszenie psa
Jeśli przygotowaliśmy się należycie do wykąpania psa, możemy przystąpić do dzieła. Zróbmy to tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt, i by przekonać psa, że zabieg ten może być miły.

Przed kąpielą powinniśmy dokładnie rozczesać włos psa, aby nie dopuścić do utrwalenia kołtunów. Można też włożyć do psich uszu nieduże kawałki waty, by nie zalać wodą kanałów słuchowych, co u niektórych psów może doprowadzić do zapalenia uszu.
Temperatura wody, w jakiej kąpiemy psa, nie może być ani za wysoka, ani za niska. Podczas kąpieli nie wolno psa poparzyć, ale nie może mu być także zimno. Temperatura wody powinna być mniej więcej taka, jak temperatura ciała psa. Nie należy też, w trakcie kąpieli, zmieniać nagle temperaturę wody…
W zależności od rodzaju używanych kosmetyków rozcieńczamy je, lub nie. Wszystkie wskazówki odnośnie stosowanych przez nas preparatów są podane przez producenta na opakowaniu. Szampon nanosimy równomiernie na całe ciało psa, tak by nie pominąć żadnej jego części. Ostrożnie rozprowadzamy szampon na głowie, omijając bezpośrednie okolice oczu i nosa psa.
Zarówno brodę, zewnętrzne małżowiny uszne, jak i okolice pyska powinniśmy umyć, jednak ze szczególną ostrożnością, by nie zalewać psu – w szczególności kosmetykami, lub pianą – oczu, wnętrza uszu, oraz nosa.
Włos okrywowy, który pełni funkcję ochronną i izolacyjną, przeważnie zatrzymuje wodę powodując powierzchowne zmoczenie psa, i spływanie po nim wody i szamponu. Aby dokładnie umyć psa, należy starannie wmasować szampon we włosy , tak aby nie pozostał jedynie na włosach okrywowych, ale dosięgnął też do podszerstka i skóry. Dodatkowo wmasowywanie szamponu pobudza ukrwienie skóry i działa na psa relaksująco.
Następnie starannie spłukujemy szampon letnią wodą.
Pamiętajmy też, że psa należy umyć, nie tylko od góry, ale i od spodu, czyli pierś, klatkę piersiową i brzuch także. W te miejsca również wmasowujemy szampon i delikatnie spłukujemy prysznicem „od dołu”. Podobnie postępujemy, jeśli używamy szamponu dwukrotnie, lub po szamponie odżywki.

Po kąpieli owijamy naszego czworonoga ręcznikiem i lekko wyciskamy wodę z sierści. Nie należy zbytnio trzeć psa ręcznikiem, bo może to spowodować skołtunienie i poniszczenie włosów.
Ponadto w przypadku młodych psów, takie tarcie ręcznikiem może sprowokować psa do chwytania za ręcznik zębami, i szarpania go dla zabawy, co utrudni nam osuszenie psa, i nie nauczy psa dobrych manier w trakcie wycierania.
Przed kąpielą najlepiej przygotować kilka ręczników, by maksymalnie osuszyć nimi psa, ponieważ jeden szybko nasiąknie wodą, i do dokładnego wytarcia psa może nie wystarczyć.
Zarówno w trakcie kąpieli, jak i przy osuszaniu psa ręcznikiem, nagradzajmy go co jakiś czas smakołykami.

Suszymy psa suszarką
Osuszony włos rozczesujemy, a następnie suszymy suszarką.
Wiele psów z początku obawia się suszarki, dlatego najlepiej byłoby oswoić psa z tym urządzeniem, jeszcze zanim przystąpimy do kąpieli. Krótkie sesje ćwiczeń, ze stopniowym zmniejszaniem odległości i zwiększaniem siły podmuchu powietrza z suszarki, połączone z nagradzaniem psa za dobre zachowanie ułatwią nam późniejsze docelowe suszenie.
Psy o dłuższym włosie należy suszyć układając włos, najlepiej metalowym grzebieniem o gęstości dopasowanej do rodzaju włosa psa, lub specjalną szczotką, w kierunku w jakim włos naturalnie rośnie. Dla takich psów można także zastosować odżywkę do rozczesywania w trakcie suszenia.
Niektóre rasy wymagają też układania włosa „na szczotkę”, dlatego powinniśmy zapoznać się wcześniej ze sposobem pielęgnacji włosa właściwej dla naszego psa.
Suszyć psa powinniśmy równomiernie, na całym tułowiu i nogach, by wysuszyć wszystkie włosy i nie doprowadzić do miejscowego przegrzania, czy poparzenia skóry. Trzeba też pamiętać, że suszymy włos nie tylko z wierzchu, ale również bliżej skóry, i nie tylko od góry psa, ale również od spodu, na przedpiersiu, mostku i klatce piersiowej. W okolicach brzucha i pachwin psa, oraz pod ogonem, gdzie włos jest rzadszy, a skóra bardziej narażona na poparzenia, należy bardzo ostrożnie manewrować suszarką.
Nie należy dmuchać gorącym powietrzem w nos, oczy i pysk psa. Głowę suszymy również bardzo ostrożnie, z większej odległości, głównie tył głowy, a także szyję i brodę, i poniżej pierś. W przypadku psów z dłuższym włosem, suszymy też uszy (od zewnętrznej strony małżowin), i włos tuż za uszami.
Miejsca za uszami, pod pachami i w pachwinach zwykle schną najdłużej, należy też zwrócić szczególną uwagę na dłuższy włos na przedpiersiu, na udach i pośladkach psa.
Na koniec nie zapomnijmy nagrodzić psa dobrym kąskiem, by suszenie dobrze mu się kojarzyło.

Gdy skończymy suszenie pamiętajmy – nie należy wypuszczać psa na dwór bezpośrednio po kąpieli. Można to zrobić jedynie w bardzo ciepłe, słoneczne i bezwietrzne dni. Dokładna kąpiel powoduje naruszenie jego bariery ochronnej przed wodą i całkowite zmoczenie psa, aż do skóry. Dlatego pies, nawet tylko wilgotny, po takiej kąpieli łatwo ulega wychłodzeniu. Dodatkowo suszenie suszarką rozgrzewa psa. Pies powinien całkowicie wyschnąć, ale i ostygnąć po suszeniu, zanim pozwolimy mu wyjść. Nawet, gdy jest ciepło, pies może się przeziębić, gdy wieje wiatr.

Drobna kosmetyka
Na koniec możemy przemyć delikatnie psie powieki wodą, lub specjalnym preparatem do przemywania psich oczu (najlepiej gazikiem – nie watką, z której włoski mogłyby wejść psu do oczu i podrażnić je!).
Dla psów z białymi okolicami oczu, którym czasem robią się nieładne żółte, lub brązowe zacieki pod oczami można zastosować specjalne delikatne mydełko wybielające do okolic psich oczu, dostępne zarówno w wersji dla psów dorosłych, jak i w wersji dla szczeniąt. Można je także zastosować do wybielenia przebarwień w okolicach pyska.

Następnie robimy oględziny uszu i pazurków. Jeśli to konieczne, i potrafimy, sami możemy wyczyścić uszy specjalnym preparatem i przyciąć zbyt długie pazury specjalnym obcinaczem. Obcinanie pazurów należy jednak robić bardzo ostrożnie, ponieważ przycinając za krótko, można uszkodzić w nich naczynia krwionośne, sprawiając psu ból i zrażając go tym do zabiegów pielęgnacyjnych.

U psów z dłuższym włosem niekiedy trzeba też wyciąć włosy na spodzie stopy między opuszkami i palcami. Ten zabieg należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, żeby nie skaleczyć opuszek lub delikatnej skóry psich palców.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do powyższych zabiegów pielęgnacyjnych, najlepiej skorzystajmy z porady fachowca, psiego fryzjera lub lekarza weterynarii.

Copyright for text & photo © by Anna Jasińska
———————————
anna_jasinska_smallAnna Jasińska – wystawca i hodowca terierów tybetańskich z przydomkiem ‘Gu-Lu’, instruktor szkolenia psów, zawodnik sportów kynologicznych, asystent kynologiczny ZKwP