Karmimy naturalnie czy gotową karmą?

Karmimy naturalnie czy gotową karmą?

Nasz czworonożny przyjaciel może być karmiony na różne sposoby – najczęściej wystarczy zdecydować: gotowe karmy czy posiłki przygotowywane w domu. Tak czy owak – prawdziwa miłość wymaga pełnej miski i dobrego karmienia.

* Przy właściwym dawkowaniu gotowej karmy pies nie będzie zbyt gruby
* Gotowa karma bywa dużo tańsza
* Posiłki przygotowywane w domu muszą zawierać:
– białko zwierzęce (mięso, ryby)
– skrobię (zboża)
– wypełniacz (świeże warzywa, płatki)
– tłuszcze (także oleje roślinne)
– witaminy, mikroelementy i dodatki mineralne

* W niektórych okresach życia (młodość, ciąża) pies musi być karmiony inaczej niż dotychczas
* Pies przez całe swe dorosłe życie może jeść ten sam pokarm, jeśli tylko mu to służy.

Właściwe karmienie psa jest sprawą o tyle poważną, że wiadomo, iż tylko dobrze żywiony pies cieszy się pełnym zdrowiem i może pokazać wszystkie zalety swego charakteru. Gotowe karmy są rozwiązaniem sprawdzonym, obniżającym wydatki i łatwym w stosowaniu, a na dodatek pokarm jest dopasowany do wieku i potrzeb energetycznych zwierzęcia, dlatego też weterynarze i dietetycy weterynaryjni polecają je bez wahania.

Karmienie naturalne
Tak zwyczajowo nazywa się karmienie psa posiłkami przygotowywanym przez właściciela, choć z reguły system ten niewiele ma wspólnego z „naturalnymi produktami”. Posiłek taki składa się z trzech zasadniczych części : 50% pokrojonego na niewielkie kawałki chudego mięsa (najchętniej wołowiny), które raz w tygodniu zastąpić można gotowaną rybą, podrobami czy gotowanymi jajkami, w 25% z obłuszczonego ryżu starannie rozgotowanego, makaronu lub płatków i w 25% z gotowanych warzyw (marchewka, fasolka szparagowa, niewielkie ilości pietruszki, selera itd.). Nie należy podawać psy kartofli, ani grochu czy kapusty – jego żołądek nie jest w stanie ich strawić. Do każdego posiłku zaleca się dodanie szczypty suszonych drożdży i łyżki oleju roślinnego oraz stosownej do wagi i wieku psa porcji substancji mineralnych i witamin.

Wiemy już co, ale ile?
Zazwyczaj szacuje się, że pies potrzebuje dziennie 15 g mięsa na kilogram wagi ciała, a pozostałe składniki w odpowiedniej proporcji – tak więc pies ważący 10 kilogramów powinien dziennie dostać 150 gramów mięsa, 75 gramów ryżu lub płatków i tyle samo warzyw. Trzeba jednak pamiętać, że psy małych ras potrzebują więcej białka i tłuszczu na kilogram wagi ciała niż psy duże i olbrzymie, oraz że psy prowadzące aktywny tryb życia potrzebują znacznie więcej energii, a więc i jedzenia, czasami nawet dwukrotnie więcej niż ich koledzy wylegujący się na kanapach. W porównaniu z przedstawicielami dużych ras, małe psy muszą jeść stosunkowo więcej (w przeliczeniu na kilogram wagi ciała).

Gotowa karma
Z punktu widzenia właściciela gotowa karma ma same zalety – jest prosta w podawaniu, idealnie dopasowana do wieku i potrzeb naszego psa, nie trzeba do niej dodawać żadnych uzupełnień. Z drugiej strony sucha karma wygląda zawsze mniej apetycznie niż świeże mięsko – co prawda nie robi to psu większej różnicy ale właścicielowi ogromną! Znacznie praktyczniejsze i zdrowsze są karmy suche niż mokre, tj. puszkowe, z reguły i droższe, i zawierające znacznie więcej konserwantów.

Warto wiedzieć, że…
… gotowe karmy mogą być przyczyną uczuleń – dotyczy to zwłaszcza tanich karm kiepsko przechowywanych.
… sucha karma sprawia, iż pies ma znacznie większe pragnienie i musi mieć stały i nieograniczony dostęp do wody pitnej.
…większość właścicieli psów chwali sobie gotowe karmy, zwłaszcza właściciele większej liczby psów od dawna już nie gotują psom sami.

Którą karmę wybrać?
Trzeba starannie czytać informacje na opakowaniu (na każdym musi być podany skład karmy), porównując surowce, proporcje i ceny. Pamiętajmy, że kupno dużego worka (10 do 18 kg, w zależności od firmy) jest zawsze bardziej opłacalne, a karma sucha jest i tańsza, i zazwyczaj lepsza od puszek. Generalnie pamiętajmy, że wzrost ceny nie musi oznaczać wzrostu jakości kupowanej karmy – szukajmy na niej (minimum!) napisu PREMIUM i upewnijmy się, czy karma jest ‘pełnoporcjowa’, tj nie wymaga dodatku do niej jakichkolwiek ingrediencji.

Kto wie, co tam jest w środku?
Sadząc z reklam, każda karma jest najlepsza dla każdego psa – a to nieprawda. Nie sposób nawet kierować się ceną, bo ta potrafi być bardzo różna w zależności od sklepu. Karmy importowane do Polski z reguły muszą sprostać bardzo surowym normom jakościowym w USA czy Kanadzie lub wymogom Unii Europejskiej – co jest zawsze oznaczone na opakowaniu. Na każdym worku czy puszce musi być oprócz tego podany dokładny skład ilościowy i jakościowy surowców użytych do wyprodukowania karmy – warto to staranie czytać i porównywać produkty rozmaitych firm. Niezbędne jest także sprawdzenie daty ważności karmy: podanie produktów przeterminowanych wiąże się z dużym ryzykiem zatrucia psa.