Kilka lat dłużej?

Kilka lat dłużej?

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie sprawdzają, czy lek stosowany w leczeniu pacjentów po transplantacji nerki może przedłużyć psie życie od dwóch do pięciu lat dłużej niż ich średnia długość dla poszczególnych ras.

Grudniowe wydanie miesięcznika Science publikuje artykuł, w którym przyznaje się, że stosowanie rapamycyny jako uboczny skutek ma przedłużenie życia pacjenta – wedle badań, prowadzonych na myszach nawet do 25%. W badaniach, wspieranych przez American Kennel Club Canine Health Foundation, nazwanych The Aging Dog Project, bada się wpływ rapamycyny podawanej przez okres od 3 miesiecy do pół roku psom z grupy kontrolnej (są to owczarki niemieckie, golden retrievery i labradory) na średnią długość życia psów. Badania zaplanowane są na około trzech lat, lecz już po roku można przyznać, że wyniki są zachęcające. „Zakładając, że rapamycyna ma podobne działanie u psów, i zastrzegając się, że nie wiemy tego jeszcze na pewno, można przyjąć , że przeciętny pies dużej rasy może żyć od dwóch do trzech lat dłużej, zaś mniejszemu psu rapamycyna może przedłużyć życie nawet o cztery lata” – mówi uczestniczący w badaniach genetyk Daniel Promislow.

Więcej o projekcie i wpływie rapamycyny na długośc życia psow możesz POSŁUCHAĆ TUTAJ – w wywiadzie przeprowadzonym przez AKC Canine Health Foundation z prof. Mattem Kaeberleinem, prowadzącym owe badania na uniwersytecie w Waszyngtonie.

Copyright for photo (c) by www.richmondsvets.uk