Klucz do charakteru?

Klucz do charakteru?

W katalogu książek niepotrzebnych ta z pewnością mogłaby zająć jedno z czołowych miejsc, a jednak odniosła wielki sukces w Rosji i krajach ościennych, operujących cyrylicą… Nic dziwnego, bo bazuje na ludzkiej skłonności do zabawy, żartu, ciekawości.

“Jak nazywa się Wasz pies” to książeczka prześmieszna, poświęcona związkom charakteru i – po trosze – wyglądu psa z jego imieniem. Podzielono ją na cztery części: w pierwszej, od buldoga angielskiego do jagdteriera (czyli, z uwzględnieniem rosyjskiego nazewnictwa i transkrypcji, od A do Ż) opisane są w trzech zdaniach rasy psów i przewidziane dla nich imiona. W drugiej – “Imię – klucz do charakteru psa’ – autor zajął się wpływem, jaki imię wywiera na osobowość czworonoga, dwie pozostałe zajmują się właścicielami psów, a właściwie ich imionami i odpowiednimi dla nich psami i ich imionami. Trochę to trudno wyjaśnić, ale Autor założył, że np. panowie o imieniu Adam mają takie a nie inne cechy charakteru, i ich psy powinny nazywać się tak a tak (dla pań tez jest stosowny rozdział). Bzdura? Ależ oczywiście, ale jaka przyjemna!

Niestety, książka zajmuje się wyłącznie imionami ( i ludzkimi, i psimi) popularnymi w Rosji, stąd łatwo znaleźć psa dla Kuźmy, a trudniej dla Adama, łatwiej dla Jelizawiety, a trudniej dla Elżbiety. Czy można przenosić zatem imiona czy dla Andrzeja dobierać to, co właściwe dla Andrieja? Nie wiem, bo Autor we wstępie pisze o związkach nie tylko znaczeniowych, ale i dźwiękowych poszczególnych imion i ich odpowiedników.

Czy zatem ma sens wydawanie takiej książki? Chyba tak, bo znajduje wielu nabywców. Rozmawiając na Targach Książki z przedstawicielem wydawcy, dowiedziałem się, że kupiona przeze mnie broszurka należy już do szóstego wydania, a łącznie bajeczki p. Chigira osiągnęły 150.000 nakładu w ciągu niespełna trzech lat! Tylko pozazdrościć…

Kak zowut waszu sabaku? Boris Juriewicz Chigir, wyd. MK-Periodika, Moskwa, ul. Galiarowskiego 39, ISBN 5-94669-002-7, str. 199, cena (umowna – na Targach Książki – 10 PLN)

Copyright for text (C) by Adam Janowski