Komiks kynologiczny

Komiks kynologiczny

Pisanie książek dla dzieci jest dużo trudniejsze niż dla dorosłych – trzeba nie tylko dbać o to, by było ciekawie, ale i by było tak prosto, jak tylko można. A nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy trzeba przekazać jakąś pulę informacji, a zarazem nie zanudzić młodocianego Czytelnika. Może dlatego książek o psach dla dzieci jest tak niewiele, a i tak większość z nich to zwykłe, z reguły dość schematyczne bajki.
Wydawnictwo MULTICO podeszło do sprawy inaczej – zamówiło o znanego wszystkim chyba bywalcom wystaw Marcina Jana Gorazdowskiego kompendium wiedzy o psach, przy czym z założenia o żadnej rasie nie powinno być więcej iż ćwierć kartki maszynopisu, i w zasadzie każde prawie zdanie powinno być ilustrowane zdjęciem. W efekcie potencjalny Czytelnik zmienił się w Oglądacza, bo natłok ilustracji sprawił, ze czasami doprawdy trudno skupić sie na tekście. Na szczęście Autor owej pozycji jest doświadczonym fotografem i umiejąc patrzeć obrazkiem umie także dopasować podpisy do tego, co na zdjęciu widać. W efekcie dostaliśmy dość udany, a na pewno pouczający komiks kynologiczny, który – sprawdziłem to na żywym organizmie! – jest w stanie zainteresować 8-10 latka.
Większość zdjęć, niestety, pochodzi z zasobów rozmaitych agencji fotograficznych, przeto ich jakość techniczna jest bez zarzutu, ale merytoryczna, hmmm, rozmaita. Wielka szkoda, że – prawdopodobnie ze względów finansowych – wydawnictwo nie zdecydowało się na oparcie publikacji o zdjęcia Autora tekstu, bo wyszłoby to zdecydowanie na korzyść książce… Sprowadzenie tekstu do prostych i krotkich zdań, wystrzeganie się zdań podrzędnie złożonych, ograniczone do najoczywistszego słownictwo – wszystko to sprawia, że trudno rozpatrywać ową pozycję jako dzieło literackie: jest to komiks, w dobrym stylu, ale komiks.
Przyznać trzeba jednak, że rzetelny i dla młodego człowieka, pragnącego dowiedzieć się czegoś o kilkudziesięciu rasach czy pojąć tak trudne terminy jak agility czy obedience, wystarczająco atrakcyjny. Na pierwszy krok w kynologię – w sam raz.

————————

Marcin Jan Gorazdowski: “Marcin Jan Gorazdowski opowiada o psach”. Warszawa: MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2015, str.120. ISBN 978-83-7763-322-9.