Książka do kserowania

Książka do kserowania

Rzadko się zdarza, by autor książki zachęcał do kopiowania jej w części lub w całości i rozdawania – za darmo! – zupełnie nieznanym sobie ludziom. Tak jest w tym wypadku! Stefania Schwartz, praktykująca nowojorska behawiorystka (bo tak nazywać trzeba specjalistów od psich zachowań, choć oni sami wolą, jeśli zajmują sie tym naukowo, nazywać się etologami) opracowała zestaw porad dla osób trafiających do lekarzy weterynarii ze swymi psami lub kotami, skarżąc się na ich niewłaściwe zachowania.

Zamysłem autorki było opracowanie podręcznego kompendium, które co prawda nie zastąpi wizyty w poradni behawiorysty, ale z pewnością do niej zachęci… By reklama ta dotarła do jak największej liczby osób, autorka sugeruje lecznicom skserowanie całej książki w kilku- kilkunastu egzemplarzach i rozdawanie właścicielom pacjentów kopii rozdziału poświeconego problemom, z którymi zgłosił się do lekarza pacjent.

Porady p. Schwartz są może czasami banalnie proste, ale w większości wypadków – skuteczne, a o to przecież chodzi. (Przykład – Najlepszą metodą uniknięcia nawyku koprofagii jest zapobieganie dostępowi do kału). Na szczęście p. Schwartz nie ogranicza się do takiej skrótowej porady (TU ZNAJDZIESZ CAŁOŚĆ PORADY na ten temat – KLIKNIJ! ). Niektóre z porad mogą dziwić w polskich realiach, ale zazwyczaj są wypraktykowane…

Zestaw sugestii p. Schwartz jest obszerny i obejmuje : przyzwyczajanie szczeniąt do zachowania czystości w domu, problemy związane z wypróżnianiem się psów, agresję dominacyjną, walki między psami, zachowania agresywne, agresję a pilnowanie, agresję wywołaną strachem (Angstbeisser), agresję wyuczoną, zachowania opiekuńcze i matczyne, sterylizację i jej wpływ na zachowanie, neurozy, fobie, szczekanie i skomlenie, pozostawanie w samotności, niszczenie przedmiotów oraz obszerny dział “Behawior a choroby” czyli jak diagnozować choroby m.in. na podstawie obserwacji zachowania. Są tu nawet porady tak szczegółowe, jak ‘wprowadzenie nowego psa do zadomowionego kota i wprowadzenie kota do zadomowionego psa’.

Układ taki wymusza czasami na autorce dublowanie niektórych tematów, lecz nawet w takim wypadku nie ogranicza się ona do mechanicznego powtórzenia, a stara się ukazać inne podejście do tematu.

Książka zdecydowanie do polecenia – powinna, naszym zdaniem, znaleźć się w każdej lecznicy weterynaryjnej, by być stosowana zgodnie z zaleceniami autorki – klienci powinni dostać do ręki ksero stron omawiających niepożądane zachowania.

Najchętniej udostępnilibyśmy Czytelnikom Naszych Psów całą tę książkę, zwłaszcza że autorka ze wszech miar zachęca do jej popularyzowania, w każdej formie, ale pamiętając, ze w Polsce istnieje coś takiego, jak prawa autorskie tłumacza, nie możemy tego jeszcze – na razie, mam nadzieję! – tego zrobić. Nie ustajemy jednak w staraniach i być może uda się nam przedstawić tę książkę w całości.

PS. Ksiązka, zgodnie z tytułem, poświecona jest problemom psów i kotów, ale my – ze względu na specyfikę naszego pisma – zajęliśmy się tylko tą jej częścią, która dotyczy psów. PPS. Tłumaczenie p. Przemysława Sikory jest w wielu miejscach dość nowatorskie, zarówno merytorycznie (Pilnowanie zwane agresją z posiadania) jak i gramatycznie.

Copyright (c) for text by Wojciech Korecki
——————————————-

Stefanie Schwartz “Porady dla klientów lecznic weterynaryjnych – Problemy behawioralne psów i kotów’ Wyd. Sima WLW, Warszawa 2009, Tłumaczenie z języka angielskiego Przemysław Sikora, ISBN 83-909525-6-4, Str. 134.