Labrador punkt po punkcie

Labrador punkt po punkcie

The Complete Idiots Guide to Labrador Retriever
Margaret H. Bonham

Książka wyszła w serii ‘dla całkowitego durnia’, ale tak naprawdę napisana dla durnia nie jest. Nie może przecież być uznany za durnia ktoś, kto chce kupić sobie labradora, a nie popełnić przy tym żadnego istotnego błędu, chce wychować sobie labradora, a nie popełnić przy tym żadnego istotnego błędu…
Napisała ją p. Margaret H. Bonham, znana amerykańska popularyzatorka kynologii, autorka m.in. bodaj najpopularniejszego amerykańskiego podręcznika do agility dla początkujących (Introduction to Dog Agility), poradnika jak rozruszać siebie i swego psa ( The Simple Guide to Getting Active With Your Dog) a oprócz tego monografii o soft coated wheaten terierach, o husky i jeszcze jednej książki o psach Północy. Książka o labkach jest jednak – jak sama twierdzi w przedmowie – jest jej ukochanym dzieckiem. Dla niej zaniedbała swe podstawowe obowiązki – pisanie do prestiżowego miesięcznika DOG FANCY (dawniej sprowadzano go i do Polski, ale teraz zaniechano tego, podobno z braku zainteresowania).
Całą pierwszą cześć poradnika zajmuje coś, co sama autorka nazywa “Tajemnicą labradorów”, przyznając, że sama nie jest w stanie pojąć, co sprawiło, że właśnie te psy stały się ulubieńcem Ameryki – by dojść do wniosku, że ich największą zaletą jest przemożna chęć współpracy z człowiekiem. Człowiek jest dla labradora niezbędny, jest przyczyną jego powstania i celem jego istnienia…
Książka jest napisana wzorowo – prowadzi Czytelnika przyszłego właściciela psa, za rękę, punkt po punkcie – poczynając od tego, jak znaleźć odpowiedzialnego hodowcę, jakich dokumentów odeń zażądać (na wszelki wypadek – wzorce w książce) a kończąc na przygotowaniach do rozstania ze swym labkiem po jego możliwie jak najdłuższym i najszczęśliwszym życiu = ogółem na prawie 280 stronach. Co prawda jak na książkę wydaną po raz pierwszy w 2003 roku zbrakło mi podrozdziału „Labek w internecie”, ale przyznać muszę, że podobny rozdział „Periodyki i książki” opracowany jest wzorcowo, a wymienione w nim publikacje (te, które znam…) omówione idealnie. W kolejnym wydaniu książki już ten błąd naprawiono – ponoć, bo nie miałam go w ręku, i opieram sie tylko na relacji Czytelnikow.
Największym mankamentem rodzimych wydawnictw kynologicznych jest brak w nich indeksu, skorowidza, dzięki któremu można natychmiast znaleźć interesujące nas kwestie. W tej książce jest – ale z kolei zupełnie niepotrzebny, bo jego rolę spełnia doskonale liczący sobie 13 stron druku spis treści! Każde, ale to każde zagadnienie związane choćby pośrednio z labradorem jest tu omówione, i indeks służy do raczej dla znalezienia czegoś, czego w spisie treści być nie może. Ale i tu Autorka przygotowała się na pisanie książki dla kompletnie – no nie, może nie idiotów, ale dystraktów – i wyposażyła swe dzieło w… słownik, interesujący także i dla osób, dla których angielski nie jest rodzimym, i mogą dziwić się, że dummy to nie tylko opis ich osoby, ale i aport ćwiczebny…
Spodobało mi się, że choć labrador jest niewątpliwie psem myśliwskim, to Autorka nie demonizuje tej cechy rasy, poświęcając użytkowości myśliwskiej labków miejsca mniej niż mało, 4 strony. Nie bym miała coś przeciwko łowieckiemu wykorzystywaniu natury labradora, ale to po prostu wyciągniecie konsekwencji z faktu, iż 95% labradorów nigdy nie widzi strzelby.
I na zakończenie pocieszający element – Autorka przestrzega nabywców szczeniąt przed ocenianiem stanu zdrowia psa na podstawie kserokopii wyników badań (OFA, CERF), gdyż – uwaga! – Some unscrupulous breeders photocopy the original documents and then write in differents dogs’ names. (Rozdział 3, str. 41). Taka uwaga poprawia mi humor, gdyż polscy wydawcy – a wiem to ze sprawdzonego i wiarygodnego źródła – nie zgadzają się na podobne ostrzeżenia, by nie urazić organizacji kynologicznych. A Amerykanie – mogą, bo ważniejszy dla nich Czytelnik niż funkcjonariusze!
Ale siła tej książki leży w zawartości merytorycznej, a nie w odwadze…
Copyright for text by Zuzanna Berger
________________________________________
The Complete Idiot’s Guide to Labrador Retriever, Margaret H. Bonham, ISBN: 0-02-864406-9, Wyd. Pearson Education, Inc, Indianapolis 2003.