LAKELAND TERIER w pigułce

LAKELAND TERIER w pigułce

Elegancki w proporcjach i szybki niczym błyskawica.- ten zawołany myśliwy robi furorę także w konkursach piękności. W swej ojczystej północnej Anglii z zapałem polował na lisy, później zgarniał nagrody an wystawach i konkursach piękności; aż dziw bierze, że dziś nieco wyszedł z mody.

OPIS
* Elegancki pies o zwartej sylwetce
* Szeroka kufa
* Trójkątne uszy
* Lekko wygięta szyja
* Stosunkowo wąska klatka piersiowa
* Szorstka, odporna na niepogodę szata
* Wysokość w kłębie: poniżej 37 cm
* Waga: ok. 8 kg psy, ok. 7 kg suki
* Przeciętna długość życia: 13 lat

Śmierć lisom!
Nazwa rasy – lakeland terier – wywodzi się z dystryktu Lake w północnej Anglii, przy granicy ze Szkocją. Kamienisty, pofałdowany krajobraz stanowi idealne środowisko dla lisów, czyniąc z okolic ostoję tych drapieżników. Lisy są jednak utrapieniem dla – dawniej licznych w tym terenie – pasterzy, gdyż rudzi złodzieje nie tylko straszyli stada owiec, ale potrafili także zaatakować, porwać i zabić jagnię! Nic dziwnego, że pasterze szukali pomocnika i obrońcy swych stad, który potrafiłby się rozprawić z plaga lisów. Zazwyczaj były to jakieś regionalne odmiany terierów: bedlington, border, Dandie Dinmont czy przede wszystkim właśnie lakeland terier. Wszystkie te psy były na tyle nieduże, że doskonale mieściły się w lisiej jamie. Jednocześnie były bardzo odporne i pewne w swych myśliwskich zapędach – pobudliwe psy potrafiły z drugiej strony spokojnie czekać w jamie, której ściany zawaliły się podczas walki z lisem, aż właściciel odnajdzie je i odkopie… Wśród tych wszystkich terierów lakeland wyróżniał się wyjątkową odwagą i bardzo silnymi szczękami. Cechy te pomagały mu podczas polowania, gdyż jego zadaniem było nie tylko wytropienie i wypłoszenie lisa z jamy, ale bardzo często stoczenie z nim walki, która musiała zakończyć się śmiercią szkodnika.

Ma w żyłach krew foksteriera
Lakeland terier wywodzi się od wielu rozmaitych dawnych ras terierów: Old English Black and Tan Terriera, Westmorland teriera, cumberland teriera, patterdale teriera, fell teriera (te psy juz wymarły), ale także od border teriera, bedlingtona… Dopiero jednak dodatek krwi foksteriera nadał lakelandowi ogólnego pokroju i sprawił, że powstała w ten sposób nowa linia lakelandów była w miarę wyrównana.

Pierwszy klub
W początkach ubiegłego stulecia oficjalna kynologia przyjęła do wiadomości istnienie lakeland teriera. Nie witano w nim jednak rasowego eleganta, ale roboczego psa rolników i pasterzy o dość przeciętnym wyglądzie. Mimo to w 1912 roku znalazło sie kilkunastu miłośników rasy, którzy postanowili się zorganizować – ale nim udało im się stworzyć klub wybuchła I wojna światowa i kwestia hodowli psów zeszła na dalszy plan. Lakeland Terrier Association powstała zatem dopiero w 1921 roku… Jednak już w kilka lat później rasa zdobyła uznanie i nawet pierwsze sukcesy wystawowe. Brytyjski Kennel Club uznał ją jednak dopiero w 1928 roku!

Wzlot i upadek
Od 1931 roku lakeland terier obecny był na prawie każdej wystawie psów w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak i innym rasom terierów, także i jemu opracowano wkrótce specjalną fryzurę, podkreślającą charakterystyczne cechy budowy psa, którą ustawicznie modernizowano i ulepszano. Szczyt swej popularności rasa osiągnęła po drugiej wojnie światowej: lakelandy były prawie tak samo popularne jak foksteriery! Niestety, ku żalowi miłośników lakelandów, trend ten nie utrzymał się i liczba psów z roku na rok spadała. Dziś lakeland jest jednym z mniej popularnych reprezentantów całej wielkiej rodziny terierów.

CHARAKTER
Dumny ze swej terierzej natury chętnie udowadnia swą odwagę i zapalczywość. Co prawda nie jest zbyt duży – ma tylko 37 cm – ale nie przestraszy się jakiegokolwiek włamywacza.

Plusy:
* Przywiązany
* Pewny siebie
* Żywy
* Wesoły
* Dobry kumpel
* Chętny do zabaw
* Szykowny
* Inteligentny
Minusy:
* Bywa uparty
* Czasami zazdrosny

Na wystawach pokazuje się z jak najlepszej strony
Ten sympatyczny psiak dziś już raczej nie wykazuje się swymi talentami myśliwskimi, ale za to znalazł swe powołanie jako ulubieniec całej rodziny. Choć potrafi być niewiarygodnie szarmancki i pełen dobrych manier, to jednak nie obejdzie się bez surowego wychowania i wtłoczenia mu do głowy, że w rodzinie rządzi człowiek… Nie widać tego an pierwszy rzut oka, ale lakeland ma twardy i dość władczy, a na pewno niepokorny charakter!
Uwaga, nadchodzę! Jak każdy terier, typowy lakeland nie należy do tych wstydliwych, lękliwych czworonogów, które najchętniej skryłyby się za nogami swego pana czy pani! Rozpiera go pewność siebie, radość życia i miłość do całej rodziny swego pana. To pies, którego nie można bagatelizować, choć przyznać trzeba, że sam z siebie ani nie szuka zaczepki, ani nie rezygnuje z walki…

Zazwyczaj w dobrym humorze
W dawnych czasach był używany przede wszystkim do polowania na lisy, ale zdarzało mu się polować także i na inne drapieżniki, choćby borsuki czy wydry. W spadku po swych walecznych przodkach lakeland odziedziczył, do dziś niezwykłą, odwagę, niewrażliwość na ból i wyjątkową odporność i wytrzymałość. W przeciwieństwie do wielu innych pobratymców – terierów stracił wiele ze swej zapalczywości i zadziorności oraz skłonności do bójek. Tę zadziwiającą przemianę charakteru zawdzięcza prawdopodobnie stałej, wielopokoleniowej obecności na ringach wystawowych, gdzie wszelka agresja jest źle widziana i celnej obserwacji, że z wieloma ludźmi pies może się całkiem nieźle dogadać, pod warunkiem jednak, że nie będzie zbyt agresywny i nieusłuchany… Dziś lakeland nie tylko idealnie sprawdza się w nowej dla siebie roli psa rodzinnego, ale i jednocześnie zachował serdeczny, przyjacielski stosunek do innych psów,a na co dzień promieniuje radością i dobrym humorem.

Kocha towarzystwo
Lakeland ceni sobie ponad wszystko towarzystwo. Idealny pan czy pani lakelanda powinni przebywać wiele w domu lub przynajmniej mieć licznych przyjaciół i znajomych, do których można się wybrać z psem. Pozostawiany na długie godziny w samotności lakeland stanie się nieopanowany, nieposłuszny i nieszczęśliwy. Tryskający energią nieduży psiak potrzebuje konsekwentnego wychowania – tylko w ten sposób rozwinie się w nim właściwy dla rasy silny, ale zrównoważony charakter, którego oczekuje każdy właściciel. Co prawda pies pewno nie będzie zawsze posłuszny na pierwszą komendę, ale jeśli tylko okażemy dostatecznie dużo silnej woli, pies wkrótce podporządkuje się nam, a przynajmniej nie będzie starał się okręcić nas sobie wokół palca. Jego wielką – a może i jedyną – wadą jest zazdrość: w żądnym wypadku nie wolno nam głaskać innego psa w jego obecności! Trzeba także koniecznie wyjaśnić psu, że w hierarchii całej rodziny lakeland stoi jednak na najniższym szczeblu. Nie oznacza to jednak, że nie przysługują mu pieszczoty i zabawy!

Doskonały stróż
Lakeland nie wpuści do domu nikogo obcego, będzie szczekał z wszystkich sił i nie zawaha się ugryźć, jeśli intruz nie potraktuje poważnie jego ostrzeżeń. Psy te bez najmniejszych wątpliwości gotowe są do zaryzykowania zdrowia czy nawet życia w obronie swej rodziny czy jej dobytku.

Pies i dziecko
Lakeland terier ma opinię psa dobrze rozumiejącego się z dziećmi. Jest zarazem nieduży, wesoły, ma zawsze dobry humor i ochotę do zabawy, a na dodatek nigdy się nie męczy! Trzeba jednak od początku uzmysłowić dzieciom, że psa trzeba traktować z należnym mu szacunkiem i nie wolno ciągnąć go za uszy, ogon czy brodę…

Idealny właściciel

* Wymarzony właściciel lakelanda nie musi wcale mieszkać na wsi, ale musi podzielać upodobania do swego pupila do długich spacerów i rozległych przestrzeni. Lakeland doskonale pogodzi się z życiem w mieście, jeśli tylko będzie miał do dyspozycji spory ogród.
* Lakeland terier wymaga towarzystwa: jeśli ktoś decyduje się na sprawienie sobie psa tej rasy, to nie powinien mieć stałych godzin pracy poza domem, najlepiej by pracował w domu lub mógł zabierać ze sobą psa do pracy.
* Wychowanie lakelanda należy rozpocząć tak wcześnie, jak tylko będzie to możliwe, tak by nie wdrożył się do wrodzonej mu niezależności i niepokorności. Trzeba tu okazać odrobinę zdecydowania, by pies nie robił co mu tylko strzeli do głowy. Ale pamiętajmy, że surowość i konsekwencja w wychowaniu nie polega na pozbawieniu psa należnych mu pieszczot i miłych słów – pod dość obcesową skorupą lakeland skrywa serdeczną i przyjacielską naturę…
* W codziennym rozkładzie dnia powinno znaleźć się miejsce dla nawet dość długich, intensywnych spacerów – stąd idealnym partnerem dla lakelanda byłby miłośnik pieszych wędrówek czy zwolennik joggingu. Psy tej rasy potrafią przemierzać niewiarygodnie długie odległości bez najmniejszych oznak zmęczenia.
* Co prawda jesteście Państwo cały dzień w domu, ale niechętnie się zeń ruszacie? No cóż, nie jest to wymarzone życie dla jakiegokolwiek psa, a już zwłaszcza dla lakeland teriera! Pies zmuszony do siedzenia w czterech ścianach domu szybko stanie się zgryźliwy i nieznośny – jedynie odpowiednia porcja wybiegu i ruchu na świeżym powietrzu zapewni mu zrównoważony i przyjemny charakter.

Należy:
* Wychowywać go bardzo konsekwentni.
* Traktować go serdecznie, ale bez zbytniej pobłażliwości.
* Poświęcać mu wiele czasu.
* Zapewnić mu wiele ruchu na świeżym powietrzu.

Nie wolno:
* Pozwalać mu na wszystko: źle wychowany lakeland terier jest po prostu nieznośny.
* Trzymać go w zamknięciu lub na łańcuchu.
* Traktować go brutalnie
* Zostawiać go na długie godziny w samotności.

ŻYCIE CODZIENNE

Rozpiera go energia – ale je wyjątkowo mało! Pewną wygodę ceni sobie na równi z długimi wędrówkami na łonie natury.

Co należy wiedzieć:
* Myszy w domu, krety w ogrodzie to już przeszłość!
* Najchętniej mieszka na wsi
* Kopie w ogrodzie niemiłosiernie
* Zawsze aktywny, ciągle gotów do działania
* Żelazne zdrowie
* Niezbyt łakomy
* Wymaga specjalistycznej i regularnej pielęgnacji
* Niezbyt drogi jako szczenię
* Niezbyt kosztowny w utrzymaniu

Mały czaruś doskonale wie, jak pokazać się z najlepszej strony
Lakeland to zapalony łobuziak i żartowniś, a do tego pochlebca i czaruś, jakich mało. Pies tej rasy w mgnieniu oka zawojuje każdego człowieka, nawet takiego, który twierdzi, że psów nie lubi… Proszę się przyznać, że i Państwo ulegliście czarowi tego przemyślnego urwisa!

Warunki życia
Jego rozmiary sprawiają, że – podobnie jak jego bliski kuzyn, foksterier – lakeland także może być trzymany w mieście. Jednak psy te niczego tak nie znoszą, jak wielogodzinnego siedzenia w zamknięciu… Pies tak ciekawski jak lakeland najchętniej spędza wiele godzin na balkonie, z którego może obserwować wszystko, co dzieje się na ulicy. A jeśli mieszkacie państwo na parterze i macie choćby niewielki ogródek? Lakeland z pewnością przedłoży ogród nad balkon czy okno. Najbardziej jednak będzie zadowolony mogąc mieszkać na wsi, w domu na sporej działce, gdzie będzie mógł dać upust wszystkim swym pasjom: buszować w krzakach, kopać doły w poszukiwaniu kretów czy nornic, straszyć ptaki i gonić kota sąsiadów. Im więcej będzie miał ruchu i wysiłku w ciągu dnia, tym spokojniejszy będzie wieczorem. Pamiętajmy jednak, że nawet największy ogród nie będzie w stanie zastąpić psu codziennych spacerów! Lakeland chętnie poznaje nowości i jest niezmiernie ciekawski, z przyjemnością penetruje okolicę, zawierając nowe znajomości ze zwierzętami i ludźmi: rowerzystami, joggerami, spacerowiczami… Pasja przygód i nowych wrażeń nie pozwala mu usiedzieć w jednym miejscu.

Żywienie
Skąd lakeland terier czerpie swą niezwykłe pokłady energii? Jest wprost niespożyty w swej aktywności, ale je stosunkowo niewiele. Ważący około 7 kilogramów pies zadowala się dziennie około 100 gramami mięsa, do tego co najwyżej 50 gramów warzyw (marchewka, sałata, fasolka szparagowa) i 50 gramów ryżu czy makaronu. Jadłospis uzupełniają łyżeczka drożdży i dodatek preparatów mineralnych i witamin. Jeśli postanowicie państwo przestawić swego ulubieńca na gotową karmę, to zdecydujcie się raczej na karmę suchą, by uniknąć stałego brudzenia brody swego pupila – ale pamiętajmy wtedy o konieczności zapewniania psu stałego dostępu do wody pitnej. Podawanie psu kości cielęcych nie tylko wzmacnia zęby, ale i przeciwdziała tworzeniu się kamienia nazębnego, jest zatem ze wszech miar polecane. Unikajmy jednak zdecydowanie kości z drobiu czy królika, które potrafią łupać się na ostre drzazgi, mogące nawet przebić jelita psa.

Zdrowie
Lakeland terier jest psem generalnie znacznie spokojniejszym niż wiele innych ras terierów, ale i on potrafi cierpieć na uwarunkowane psychicznie choroby skórne. Suki tej rasy uchodzą także za szczególnie podatne na urojone ciąże – stąd w okresach po cieczce trzeba zapewnić im stosunkowo dużo zróżnicowanego ruchu na świeżym powietrzu, gdyż wysiłek fizyczny utrudnia występowanie zaburzeń hormonalnych, jakie objawiają się urojoną ciążą. Odpowiednia porcja ruchu utrzyma także w dobrej formie naszego lakelanda, z jednej strony chroniąc go przed chorobami, z drugiej – wpływając dobroczynnie na jego nieopanowany temperament. Regularny rozkład dnia pozwala także na wyciszenie pobudliwości lakelanda, będąc znacznie skuteczniejszy niż ograniczanie psiej swobody czy karcenie go za najróżniejsze psoty.

Pielęgnacja
Sierść lakeland teriera wymaga regularnego przycinania i trymowania, dokonywanego albo specjalnym nożem trymerskim, albo palcami. Jego fryzura to zadanie dla wprawnego groomera! Fryzura lakelanda jest dość skomplikowana w wykonaniu, stąd zawsze znacznie lepiej powierzyć ją wprawnym rękom fachowca – dla amatora odpowiednie skrócenie włosa lakelanda może być za trudne, a źle przygotowany pies tej rasy traci mnóstwo ze swego zawadiackiego uroku.

Urodzony zwycięzca wystaw
Lakeland święci proporcjonalnie więcej triumfów na psich wystawach i pokazach, niż można by sądzić ze zwykłego podsumowania liczby psów tej rasy. Ten w sumie dość rzadki pies często staje na najwyższych stopniach podium zwycięzców Best in Show – sprawia to nie tylko charakter i nieprzeparty urok lakelandów, ale i trud wielu pokoleń groomerów, którzy opracowali idealną dla tej rasy fryzurę, będącą kwintesencją wszystkich terierów angielskich.

Gwiazda ringów
Jeśli kiedykolwiek trafili Państwo na wystawę psów, to z pewnością wiecie, że sam choćby najpiękniejszy wygląd nie daje jeszcze gwarancji wygranej. Światowy czworonóg musi umieć zachować się na ringu. Niewiele psów opanowało tę sztukę w takim stopniu, jak lakeland terier. Niezależnie od tego, jak skomplikowane były przygotowania do wystawy, ile czasu trwał dojazd na miejsce pokazu i ile przyszło mu czekać na wejście na ring, lakeland pokazuje się zawsze idealnie i z najlepszej strony.

Prawdziwa gwiazda
W lutym 1967 roku lakeland terier był na ustach wszystkich kynologów świata i nawet trafił na ekrany telewizorów. Podczas legendarnej wystawy Crufta (jeszcze w Londynie) pies STINGRAY of Derryabah zdobył wymarzony przez wszystkich właścicieli tytuł „Best in Show” (Najlepszy pies wystawy) a w rok później zdobył tytuł najlepszego championa na najważniejszej amerykańskiej wystawie Westminster! To prawdziwa sensacja, bo nigdy przedtem żadnemu psu nie udało się zdobyć ‘podwójnej korony Atlantyku’.

Czy to prawda, że…
… chyba żadna inna rasa nie promienieje taką szczerą radością życia?

Prawda. By jednak móc tak się zachowywać, psy te wymagają wiele towarzystwa i wiele ruchu, gdyż inaczej szybko tracą swe najlepsze cechy.
… lakeland terier nie może przekroczyć 38 cm wzrostu?
Prawda. Wzorzec co prawda mówi o 37 cm., ale jeden centymetr różnicy jest na wystawach psów tolerowany.
… mając lakelanda nie można mieć w domu kota?
Nieprawda. Jeśli oba zwierzęta będą znały się od małego, to nie będzie żadnych problemów w przyszłosci.

————————

Copyright for photo of Ch LOUIEVILLE RED PRINCE © by Tony Manning