MASTIF BELGIJSKI – opis rasy

MASTIF BELGIJSKI – opis rasy

Mastif Belgijski to rasa psa, pochodząca sprzed przełomu XIX i XX wieku. Jego oryginalna nazwa to “le chien de cecha belge”, innymi słowy belgijski wzorzec psa. Wybitny profesor Reul opisał wzorzec idealnego mastifa belgijskiego w 1899 r. w następujący sposób “belgijski wymarzony pies powinien przypominać “cheval de gros trait rapide” w budowie i temperamencie, innymi słowy szybszą, bardziej elegancką formę klasycznego wzorca konia” (cokolwiek miało by to nzaczyć w odniesieniu do bądź co bądź molosa).
W pierwszej połowie XX wieku ten pies belgijski pies sprawdził się w wielu dawnych funkcjach (stróżowanie, obrona, zwierzę pociągowe) oraz w rolnictwie. Odegrał też kluczową rolę w czasie pierwszej wojny światowej. Lojalny wobec swego pana, ciągnął karabiny maszynowe i amunicję towarzysząc żołnierzom na froncie (istnieje sporo zdjęć psów tej rasy z tamtych lat). Nie mógł niestety utrzymać swojej pozycji w czasie drugiej wojny światowej w związku z rozwojem motoryzacji. Obecnie wielbiciele tej rasy, wspierani przez kynologicznych ekspertów i naukowców, starają się powołać tego zrównoważony gladiatora z powrotem do życia i nadać mu nową przyszłość jako dużego psa rodzinnego, nie tracąc przy tym założeń jakie nadał tej rasie profesor Reul.

Mastif belgijski to duży i mocny pies, ale nie ciężki, z mocnym kośćcem i dobrym umięśnieniem. Jest on nieco dłuższy niż wyższy, z krótkim lub pół-krótki włosem, przylegającym do ciała i odpornym na warunki atmosferyczne dzięki podszerstkowi. W umaszczeniu dozwolone są wszystkie odcienie płowego, jak również posypany lub srokaty płaszcz. Białe znaczenia nie są pożądane. W każdym umaszczeniu występuje typowa czarna maska na kufie. Wzrost samców tej rasy to około 73 do 75 cm w kłębie i wadze około 60 kg. Pomimo swojej wielkości, ten masywny pies ma bardzo delikatny i miły temperament, powinien być pewny siebie, zrównoważony i posłuszny.