Mondioring

Mondioring

Cóż to takiego? Ano nic innego, jak jeden z coraz popularniejszych sportów kynologicznych. Jest to dyscyplina wielce widowiskowa, otwarta w zasadzie dla psów wszystkich ras pracujących, jednakże osiągnięcie sukcesu, przy stopniowym zwiększaniu trudności ćwiczeń, stawia psu bardzo wysokie wymagania i długiego czasu przygotowań. Obejmuje szereg ćwiczeń z zakresu posłuszeństwa, obrony oraz pokonywania przeszkód. Mondioring powstał z inicjatywy organizacji kynologicznych propagujących sporty dla psów obronnych z Francji i Belgii, holenderskiego KNPV oraz niemieckiego Schutzhundsportverein. Nazwa Mondio Ring przekłada się na “World Ring”, i jako taka właśnie dyscypilna, obejmuje i łączy w sobie ćwiczenia Ringu Francuskiego, Ringu Belgijskiego, holenderskiego KNPV oraz niemieckiego Schutzhund.

Jest to młoda dyscyplina – jej zasady opracowano dopiero w roku 1980, zaś pierwsze zawody odbyły się dwa lata później. Od 1995r konkursy i zawody mondioringu zostały uznane za oficjalne. Obecnie są organizowane pod pieczą FCI i stają się coraz bardziej popularne.

Sport ten to nie tylko sprawdzenie poziomu wyszkolenia psa. To także ukazanie jego wrodzonych instynktów, szybkości, siły, pewności siebie, pasji i wytrzymałości.

Zdjęcie 5 (2016-07-17 11-57)

Zawody składają się z ćwiczeń z zakresu posłuszeństwa, skoków i ochrony, między innymi chodzenie psa przy nodze, aport, nieprzyjmowanie posiłku, rozpoznawanie przedmiotu przewodnika, skoki przez przeszkody, atak frontalny oraz pościg za pozorantem, odwołanie psa z ataku czy pilnowanie przedmiotu. Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż we wszystkich konkurencjach pies startuje bez smyczy i obroży.

Pies, w zależności od swoich umiejętności może startować w jednej z trzech kategorii, charakteryzujących się innym poziomem trudności i ilością ćwiczeń do wykonania. Na najwyższym III poziomie, pies musi wykonać aż 17 różnych ćwiczeń, bez przerwy, co razem trwa około 45 minut.

Pies musi być, przy jak największym zaangażowaniu w pracę, karny i zdyscyplinowany, przewodnik ma mieć nad nim ciągłą i skuteczną kontrolę, mimo wielu czynników rozpraszających. Przy chodzeniu przy nodze trasa, jej długość i przebieg jest ustalana na każdym egzaminie inaczej. Pies musi pozostać w pozycji leżącej, przy odwracaniu uwagi, bez przewodnika w polu widzenia. Na terenie ćwiczeń rozkłada się kawałki mięsa. Dwa kawałki rzuca się psu bezpośrednio przed pysk, przy czym psu nie wolno ich nawet oblizać!

Pokonywanie przeszkód to też nie byle co. Skok wzwyż: tam i z powrotem przez przeszkodę maks. 1,20 m oraz skok w dal przez przeszkodę maks. 4 m Ściana maks. 2,30 m naprawdę wymaga dużej sprawności fizycznej psa. Przy wysyłaniu naprzód pies musi odbiec od przewodnika na ponad 30 m.

Zdjęcie 4 (2016-07-17 11-55)

Praca z zakresu obrony to m.in. atak na pozoranta przez przeszkodę, atak z dwoma strzałami z broni palnej, atak na pozoranta wymachującego różnymi przedmiotami (np. gałęzie, butelki, taśmy), atak z odwołaniem w fazie pogoni, możliwie blisko pozoranta, jak również pilnowanie przedmiotu. Teren ćwiczeń czy egzaminów za każdym razem przygotowywany jest inaczej. W trakcie ćwiczeń pies musi wykazać się, oprócz twardości, pasji i wszystkiego, co napędza go do gryzienia, także kontrolą sytuacji i zdyscyplinowaniem, bez znamion agresji.

To naprawdę bardzo widowiskowa dyscyplina, moim zdaniem, dużo bardziej niż IPO, ale i również zdecydowanie więcej wymagająca od psa, przewodnika i pozoranta.

Zdjęcie 3 (2016-07-17 11-54)

Pierwsze Międzynarodowe Zawody z Mondioringu w Polsce odbyły się w Raciborzu w listopadzie 2015r. Organizatorami imprezy byli m.in.Związek Kynologiczny w Polsce Oddział Racibórz i Klub Mondioring Polska.
Sędziował Langlois William (Francja)
Pozorowali:
Herve Jaffrein – Francja
Pavel Urban – Czechy
Roman Vala – Czechy
Marcin Gawron – Polska

W zawodach tych, w kategorii I udział wzięło siedmiu przewodników z psami (6 owczarków belgijskich malinois oraz 1 rottweiler).
I miejsce zajął Lubomir Hlinka (Słowacja) – pies CARTOUCHE Z NOWYCH HOR – owczarek belgijski malinois – 199 pkt na 200 pkt możliwych.
W kategorii II wystartowało sześciu zawodników (5 owczarków belgijskich malinois oraz 1 owczarek francuski beauceron).
I miejsce miejsce zdobyła Sylvia Bittner (Austria) – suka HANNIBAL HAKON SPIRIT OF GRAZ – owczarek belgijski malinois – 266 pkt.
W kategorii III startowało czterech przewodników z owczarkami belgijskimi malinois.
Miejsce I zajął Stefan Bittner (Austria) – pies EGON ELOY FROM HAUSE OF WOLFS z wynikiem 332 pkt.

Drugie Międzynarodowe Zawody w tej dyscyplinie odbędą się 27-28 sierpnia tego roku, również w Raciborzu.

Wspomnienia wymaga też, moim zdaniem, fakt, iż na Mistrzostwach Świata Owczarków Belgijskich – FMBB 2016, które odbyły się we Francji w dniach 10-15 maja 2016, po raz pierwszy w tej dyscyplinie wystartowała Polak – Łukasz Przybyła z owczarkiem belgijskim malinois NEXX Z HUCKELOVY VILY, zajmując lokatę 14 (na 30 zawodników) i wynikiem 179,5 pkt.

Copyright for photo by S. Millhouse

Copyright for text Agnieszka Doner

———————–
Agnieszka DonerAgnieszka Doner – hodowca welsh corgi pembroke (hod. Agicor), wystawca, fotograf kynologiczny, szkoleniowiec, handler

(www.facebook.com/psyAgnieszkaDoner)