Niespodziewane zagrożenie

Niespodziewane zagrożenie

Dla niektórych osób okres przedświąteczny i początek nowego roku jest impulsem do utraty wagi, co może oznaczać przejście od zwykłego starego cukru do słodzików o niższej kaloryczności. Ksylitol jest jednym z takich substytutów cukru, który jest bezpieczny do spożycia przez ludzi, ale jest toksyczny dla psów, nawet śmiertelnie.

Czym właściwie jest ksylitol?

Odkryty przez niemieckiego chemika Emila Fishera w 1891 r. ksylitol znajduje się w owocach i warzywach, jest wytwarzany na początku przez produkt zwany ksylanem, znaleziony w drzewach liściastych i kolbach kukurydzy.

Ksylitol został po raz pierwszy użyty jako substancja słodząca w Finlandii podczas II wojny światowej, gdy sacharoza była niedostępna. Wzrost popularności ksylitolu przypisuje się jego wielu korzystnym właściwościom. Zacznijmy od tego, że ksylitol jest tak słodki jak sacharoza, ale przy znacznie mniejszej ilości kalorii. Dodatkowo, w porównaniu z cukrem, powoduje bardzo małe uwalnianie insuliny u ludzi i insulina nie jest niebędna jako źródło energii dla organizmu. Wreszcie wykazano, że ksylitol zapobiega wytwarzaniu kwasów przez bakterie w jamie ustnej, które uszkadzają powierzchnie zębów. Z tego powodu ksylitol jest zwykle zawarty w pastach do zębów, gumie bez cukru i innych produktach do pielęgnacji jamy ustnej.

Wpływ ksylitolu na uwalnianie insuliny różni się diametralnie między gatunkami. U ludzi, szczurów, koni i małp rezus, ksylitol powoduje znikome lub zerowe zwiększenie uwalniania insuliny lub zmiany poziomu cukru we krwi. Zupełnie inaczej jest u psów, krów, kóz, królików i pawianów. U tych zwierząt ksylitol powoduje wyraźny wzrost wydzielania insuliny i spadek stężenia cukru we krwi i jest podstawą toksyczności ksylitolu.

Toksyczność u psów

Gdy pies spożywa znaczną ilość ksylitolu, następuje ogromne uwalnianie insuliny z trzustki. To z kolei powoduje niebezpiecznie niski poziom cukru we krwi i objawy takie jak osłabienie, drżenie, drgawki, zapaść, a nawet śmierć.
Przy wyższych dawkach ksylitol może powodować masywne zniszczenie wątroby (znane jako martwica), w której duża liczba komórek ulega gwałtownej śmierci. Powoduje to ostry kryzys zdrowotny i zazwyczaj śmierć.
Wymioty są często pierwszym objawem zatrucia ksylitolem. Inne objawy związane z niskim poziomem cukru we krwi rozwijają się w ciągu 30 minut do 12 godzin po spożyciu. Kiedy dochodzi do uszkodzenia wątroby wywołanego przez ksylitol, wartości enzymów wątrobowych zwykle zaczynają rosnąć w ciągu 12 do 24 godzin. Dawka ksylitolu uważanego za toksyczny dla psów wynosi 0,1 grama lub więcej ksylitolu na kg masy ciała psa.

Leczenie toksyczności ksylitolu
Leczenie ratunkowe jest uzasadnione, gdy pies spożywa ksylitol. Jeśli wymioty mogą być skutecznie wywołane w ciągu pierwszych 30 minut lub mniej (zanim ksylitol opuszcza żołądek), problem może zostać rozwiązany. Gdy ksylitol opuszcza żołądek i uruchamia trzustkę w celu wytworzenia insuliny, konieczne jest intensywne leczenie, aby przeciwdziałać skutkom hipoglikemii (niski poziom glukozy we krwi) i uszkodzenia wątroby. Leczenie obejmuje hospitalizację z całodobową opieką, monitorowanie krwi i podawanie dożylnie glukozy i środków chroniących wątrobę. W niektórych przypadkach konieczne są transfuzje krwi w celu przeciwdziałania nieprawidłowościom krzepnięcia krwi spowodowanym niewydolnością wątroby.
Rokowanie dla zatrucia ksylitolem jest różne i zależy od tego, jak szybko pies otrzymuje leczenie, a także od ilości zużytego ksylitolu.

Przeczytaj uważnie etykiety

Wiele produktów spożywczych i produktów dentystycznych zawiera ksylitol. Znajduje się w gumach do żucia, cukierkach, maśle orzechowym, płatkach zbożowych i pastach do zębów, żeby wymienić tylko kilka. Najczęściej spotykanych Wierzcie lub nie, niektóre produkty reklamowane specjalnie dla psów, takie jak pasta do zębów, zawierają niewielkie ilości ksylitolu!

Nie wszystkie etykiety produktów jasno określają, czy zawierają ksylitol. Jeśli etykieta stwierdza tylko “sztucznie słodzony”, to zakłada, że ​​zawiera ksylitol. Jeśli zdecydujesz się używać produktów zawierających ksylitol w swoim gospodarstwie domowym, pamiętaj o trzymaniu ich całkowicie poza zasięgiem sprytnego psa.

Co zrobić, jeśli twój pies zjadł ksylitol
Jeśli uważasz, że twój pies właśnie zjadł coś zawierającego ksylitol, skontaktuj się natychmiast z lekarzem weterynarii. Możesz zostać poproszony o nakłonienie psa do wymiotów w domu. Osiąga się to przez zmuszenie psa do połknięcia nadtlenku wodoru.

Jeśli nie masz pewności, kiedy ksylitol został zużyty (właśnie wróciłeś do domu z pracy, a resztki gumowych obwolut gumowych dekorują kanapę), przetransportuj psa do pobliskiej kliniki weterynaryjnej lub całodobowego szpitala ratunkowego od razu. Pamiętaj o zabraniu ze sobą etykiety zużytego produktu. Czas jest zawsze najważniejszy w skutecznym leczeniu zatrucia ksylitolem.