Nosework

Nosework

Nosework to dość nowa w Polsce dyscyplina psich sportów, wywodząca się ze szkoleń psów policyjnych w zakresie wykrywania substancji przez psy służbowe. Może być uprawiana przez psy wszystkich ras, w każdym wieku, bez względu na stopień sprawności fizycznej. Właśnie dlatego staje się staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, nie dyskryminuje bowiem absolutnie nikogo. Może być doskonałym rozwiązaniem dla psów lękowych lub reaktywnych. Opierając się głównie na samodzielnej pracy psa, wpływa na wzmocnienie jego pewności siebie i rozwija umiejętność podejmowania decyzji. Wspaniale stymuluje psi umysł i pozwala rozładować energię. Węszenie uwalnia endorfiny i rozładowuje stres, skupia na wykonywanym zadaniu, bez zwracania uwagi na rozproszenia, budując jednocześnie więź z przewodnikiem.
Nosework może być też wspaniałym sposobem na spędzanie czasu z psem w domu czy parku. Szukanie smakołyków, starej skarpety czy zabawek pomiędzy kuchennymi szafkami czy w zakamarkach pokoju lub ogrodu będzie nie tylko miło, ale i dobrze spędzonym czasem, tak dla psa, jak i przewodnika. Do tego nie wymaga wcześniejszego uczenia psa komend z zakresu posłuszeństwa sportowego.
Nosework to sport, który nie wymaga specjalistycznych akcesoriów, jego podstawą jest próbka zapachu zamknięta w plastikowym lub metalowym pudełku, który pies musi odnaleźć i zaznaczyć.
Na poziomie sportowym, na zawodach, psy szukają zapachów trzech substancji: olejków cynamonowego, pomarańczowego i goździkowego, jako łatwo dostępnych i bezpiecznych dla psa, wskazując miejsce umieszenia próbki z danym zapachem. Na najłatwiejszym poziomie psy poszukują tylko jednego zapachu, na drugim dodawany jest kolejny zapach, na trzecim kolejny. Poszukiwanie próbek odbywa się w budynkach, na świeżym powietrzu, w pojazdach, im wyższy poziom, tym pies musi znaleźć coraz więcej próbek w coraz trudniejszych warunkach, z różnymi rodzaju rozproszeniami, np. jedzeniem czy zapachami zwodniczymi.

Pierwszą organizacją zajmująca się noseworkiem w Polsce jest, powstałe niedawno Stowarzyszenie Nosework Polska. Zrzesza ono kluby, zawodników i fanów tego sportu kynologicznego, stworzyło organizację, regulaminy egzaminów i zawodów, a także prowadzi seminaria i szkolenia.

Więcej informacji na temat noseworku, regulaminy egzaminów i zawodów, zapowiedzi wydarzeń możecie znaleźć na ich stronie http://nosework-polska.pl