NOWOFUNDLAND w pigułce

NOWOFUNDLAND  w pigułce

Nowofundland był i jest wszechstronnie utalentowany. Zanim awansował na psa ratowniczego był cenionym pomocnikiem rybaków. Jego siła i moc umożliwiają mu wykonanie prac, do których został przeznaczony. Pływa prawie równie zwinie jak bóbr; nic dziwnego, ogon służy mu niczym wiosło.

* Duży pies o silnym i muskularnym ciele
* gęsta sierść, o gładko przylegającym albo lekko kręconym włosem
* potężna głowa ze zwisającymi uszami
* wysokość w kłębie: pies – 71 cm, suka – 66 cm
* ciężar około 68 kg – psy; suki: 54 kg
* przeciętna długość życia: 13 lat

Przodkowie
Nazwa nowofundlanda wywodzi się, rzecz jasna, od Nowej Fundlandii, wyspy leżącej na wschodnim wybrzeżu Kanady, na której żyje on od dawien dawna. Co do jego pochodzenia nie ma zgodności wśród znawców: jedni uważają, iż Wikingowie albo rybacy przywieźli na wyspę swojego psa, , inni zaś twierdzą, iż jest on potomkiem doga tybetańskiego, przywiezionym do Kanady w XVI czy XVII wieku przez kolonistów europejskich. Niewątpliwie nowofundland jest jednym z przodków labradora.

Nie boi się lodowatej wody
Dawniej nowofundland pomagał rybakom wyciągać sieci na brzeg i ciągnął wyładowane rybami wózki – zadanie, które wykonywał wspaniale, dzięki bezgranicznemu oddaniu właścicielowi i odporności na zimno (zawdzięcza to swojemu gęstemu owłosieniu, nie przepuszczającemu wody; może wytrzymać w zimnej wodzie wiele godzin bez przerwy). NIe bez kozery w dawnej terminologii kynologicznej był w Polsce zwany wodołazem.

Łaciaty nowofundland
Biało-czarna odmiana nowofundlanda nazywana była dawniej „Landseer” ; nazwa jej wywodzi się od angielskiego malarza zwierząt, Edwarda Landseera (1802-1873), który często umieszczał takie psy na swych obrazach. Dziś psy takie uznano za inną rasę.

Pies ratowniczy
Jeżeli człowiek wypada za burtę, odważny pies po prostu skacze za nim, a gdy rozbił się okręt, pies płynął do brzegu, trzymając w pysku linę przywiązaną do tratwy ratowniczej. Zazwyczaj zwierzęciu udawało się podnieść alarm i ściągnąć pomoc. Nowofundland przez brytyjskich rybaków zajmujących się łowieniem u wybrzeży Kanady sprowadzony został do Anglii, skąd rozpoczął zwycięski pochód po całej Europie. Używano go jako psa pasterskiego, myśliwskiego i stróżującego, bywał nawet listonoszem.

Odważny ratownik
W 1919 pewien nowofundland otrzymał specjalnie ufundowany medal z czystego złota, gdyż – bez czyjejkolwiek pomocy – uratował 20 osób przed utonięciem.

Charakter

Pies, który ma wiele zalet i szczerozłote serce. Idealne połączenie siły i wytrwałości, o miłym i przyjaznym charakterze. Nowofundland jest wspaniałym przyjacielem i czujnym obserwatorem otoczenia. Silny, spokojny, odważny, łaskawy, zawsze gotowy do pomocy – nie na darmo Niemcy nazywają go „dobrym samarytaninem wód”.

„W tym miejscu spoczywają śmiertelne szczątki istoty, która łączyła w sobie piękność bez zarozumiałości, siłę bez zaborczości, odwagę bez brutalności i wszystkie cnoty ludzkie, nie przejawiając ludzkiej skłonności do występku”. Takie epitafium kazał wyryć angielski poeta George Byron (1788-1824) na nagrobku swojego nowofundlanda.

Plusy:
• śmiały, nieustraszony
• wytrwały
• wierny, oddany swemu panu
• miły
• czuły
• wesoły
• spokojny
• dobry pies stróżujący
• dobry pływak

Minusy:
– chętnie bez ostrzeżenia się do wody, jeżeli ktoś w niej pływa.
– jako szczenię trudny do opanowania.

Nowofundland jest ucieleśnieniem siły spokoju, chce ochraniać, nie będąc agresywny.

Najlepszy przyjaciel

• Powinni być Państwo powściągliwi i delikatni w kontaktach ze zwierzęciem.
• Wychowanie psa należy rozpocząć bardzo wcześnie, przy czym szczególną uwagę należy położyć na rozkazy: „ siad” i „na miejsce”.
• Powinni Państwo lubić zabawy, uprawiać sport i lubić wodę.
• Musicie Państwo mieć wiele czasu dla psa.

W młodości – gwałtowny
Młode nowofundlandy są bardzo żywiołowe. Szczenięta mają niesamowitą energię i gotowe są zawsze popełniać głupstwa, choćby skacząc na człowieka z głośnym szczekaniem. Już tako szczenię muszą być trzymane mocną ręką! Od wczesnej młodości muszą podporządkować się kilku regułom zachowania psa. Muszą być opanowane, gdyż inaczej potrafią sprawić Państwu nie lada kłopoty.

65 albo i 70 kilogramów czystego przywiązania
Po przeczytaniu tego wszystkiego, co napisano dotychczas, nowofundland zda się psem doprawdy wymarzonym. Istotnie, nie ma psa milszego od nowofundlanda. Ma idealny charakter, jest wierny i niezwykle miły, co czyni zeń idealnego psa rodzinnego. Nie sposób nie poddać urokowi tego psiego Herkulesa o energicznym a zarazem łagodnym spojrzeniu.

Dobry pies stróżujący
Ten przyjazny „miś” jest jednocześnie godnym zaufania stróżem. Pomimo swojej siły i żywiołowości nie bywa agresywny. Jeżeli uzna, iż jego bliskim grozi niebezpieczeństwo, podchodzi zdecydowanie – i szybko! – do intruza, który może jedynie zastygnąć bez ruchu i… czekać. Jeżeli napastnik podporządkuje się psu, nic złego mu się nie stanie. Inna niezawodna metoda przywracania porządku jest oryginalna: pies przewraca nieproszonego gościa i siada na nim.

Pies i dziecko
Podczas kąpieli jest najlepszym ratownikiem, jakiego mogliby Państwo sobie tylko wymarzyć. Ale także na lądzie jest łagodny i bardzo cierpliwy. Ostrożnie prowadzi najmłodszych, kiedy uczepią się jego mocnej szaty i stawiają pierwsze kroki. Dla większych dzieci jest wspaniałym towarzyszem zabaw.

Ratownik bez czepka
Nowofundland wśród wszystkich psów ma monopol na wszystko, co związane jest z ratowaniem tonących – czy to w jeziorze, czy w morzu. Ratując człowieka, nowofundland bierze w pysk ramię tonącego i holuje go do brzegu. Szkolony nowofundland potrafi skoczyć z łódki aby kogoś wyłowić lub podać człowiekowi koło ratunkowe lub wiosło. Psy tej rasy nie boja się nawet pracy na otwartym morzu – a w akcjach ratunkowych na jeziorach czy rzekach jest wprost niezastąpiony.

Niesamowite siły
Każdego roku w Bothell, w amerykańskim stanie Washington, odbywają się mistrzostwa świata w weight-pulling, podczas których psy rywalizują w ciągnięciu ciężarów. Zawodnicy muszą wykazać siłę i wytrwałość. Rekord świata należy wprawdzie do bernardyna (uciągnął 2905 kg), jednak nowofundland zajmuje drugie miejsce z wynikiem 2289 kg.

Życie codzienne
To prawdziwy smakosz: kocha przyrodę, wodę i czubato wypełnioną miskę

Co należy wiedzieć:

• Nowofundland raczej nie powinien być trzymany w mieszkaniu
• Jest smakoszem
• Szczeka rzadko, a jeżeli już to we właściwym momencie
• Kocha pływanie
• Nie znosi wysokich temperatur
• Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy go wyszczotkować
• Ślini się bardzo
• Wysoka cena

Bez ruchu zmarnieje
Aby być w formie i nie przybrać zbytnio na wadze, nowofundland musi się regularnie wybiegać. Ulubionym sportem jest oczywiście pływanie – ale długi spacer w cienistym lesie również sprawi mu przyjemność, zwłaszcza wtedy, kiedy napotka jeziorka.

Urlop nad morzem
Podróż samochodem z nowofundlandem może być uciążliwa, przede wszystkim podczas dużych upałów. Jednak kiedy zanurza się w falach, widać że warto było się przemęczyć w aucie… Jeżeli chcecie Państwo kąpać się z nowofundlandem, nie powinni Państwo zbytnio hałasować, gdyż pies gotów pomyśleć, iż topicie się i będzie chciał wyciągnąć Państwa na brzeg. Ze względu na upały znacznie bardzie odpowiada mu Bałtyk niż Morze Śródziemne.

Warunki życia
Pies tej wielkości i żywiołowości potrzebuje ogrodu. Jednak nowofundland nie jest psem, który jest stale w ruchu. Fizyczne potrzeby psa – w tym i potrzeba ruchu – zależą nie tylko od jego sylwetki, lecz także od jego usposobienia. Nowofundland jest psem stróżującym, który nie musi każdego dnia biegać w lesie. Idealny dla niego byłby dom z dużym ogrodem, jeśli to możliwe – z oczkiem wodnym.

Uwaga na upały!
Nowofundland nie jest miłośnikiem słońca, w którym jego ciemny włos szybko się nagrzewa. Dlatego latem nowofundland poleguje głównie w chłodnym cieniu.

Wyżywienie
Ma niesamowity apetyt, który łatwo zmienia się w dodatkowe kilogramy na grzbiecie; dlatego racje żywnościowe powinni Państwo dostosować do aktywności psa. W zależności od tego, czy pies prowadzi bardzo aktywny tryb życia, czy raczej spokojny powinien dostawać dziennie od 70 dag do 1 kg pokarmu, składającego się w połowie z mięsa albo ryb, a w drugiej połowie z warzyw i ryżu. Można karmić go także suchą karmą, którą można namoczyć w zimnej albo ciepłej wodzie. Najlepiej ustalić stałe pory posiłków – i zaniechać karmienia między posiłkami!

Zdrowie
Słabym punktem nowofundlanda są uszy. Jeżeli często kąpie się, zalewając uszy, może dojść do zapalenia przewodów słuchowych. Psy, które często pływają w czystej wodzie mają znacznie mniej problemów ze skórą czy pasożytami. Pomimo tego, iż nowofundland ma żelazne zdrowie może cierpieć – jak wszystkie duże psy – na dysplazję stawów biodrowych.

Pielęgnacja
Długi włos nowofundlanda wymaga rzetelnej pielęgnacji. Często szczotkując psa bardziej kołtunimy niż rozczesujemy włos. Jak tego uniknąć? Głowę i kark powinno się najpierw szczotkować do przodu, a później do tyłu, boki należy szczotkować zawsze zgodnie z kierunkiem układania się sierści (nigdy pod włos!). Kołtuny tworzą się przede wszystkim za uszami, na szyi (winna tu jest obroża) i pod pachami. Normą dla nowofundlanda jest przeczesanie twardą szczotką trzy razy w tygodniu. Ważne jest, by podczas czesania nie usunąć podszerstka – miękkiego włosa przy skórze (dlatego grzebień nie powinien dotykać skóry). Po kąpieli w morzu należy spłukać z psa sól słodką wodą. Kąpiel w szamponie sprawi, że włos nowofundlanda zacznie przepuszczać wodę i pies będzie marzł – regeneracja odtłuszczonego włosa potrwa co najmniej trzy tygodnie.

Psy biorące udział w wystawach wymagają bardzo starannego i kunsztownego groomingu, w dużym stopniu lekceważącego wzorcowy zakaz używania nożyczek. Niestrzyżony nowofundland na wystawach nie bywa!

Czy prawda że:

• rozumie się dobrze z innymi zwierzętami?
Tak. Ten łagodny olbrzym jest przyjacielem wszystkich mieszkańców domu. W stosunku do małych psów występuje nawet często jako obrońca.
• jego włos jest tłusty?
Zgadza się, dzięki temu nie przepuszcza wody, jak ubranie nurka.
• może długo przebywać sam?
To nie prawda, ponieważ nienawidzi samotności.
• szybko męczy się?
Przeciwnie, jest bardzo wytrwały i ma niespożyte siły.
• szkolony bywa jako pies – przewodnik niepełnosprawnych?
Tak. Dzięki swojej sile, bystrości i wierności doskonale nadaje się do tej roli – jest jednak dość drogi w utrzymaniu.

——————————

Copyright for photo (C) by Agnieszka Doner