Obrzęk płuc

Obrzęk płuc

Oddech świszczący i jakby nierówny? Zatem nie da się uniknąć wizyty u weterynarza, ale nie popadajmy w panikę, jest wiele skutecznych środków!

* Alarmujące sygnały – skrócony oddech, bolesność przy wdechu i wydechu, nocne ataki kaszlu
* Weterynarz osłucha pacjenta i ewentualnie zaleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego dla potwierdzenia diagnozy
* Większość psów nie wzbrania się przed założeniem im maski tlenowej.
* Opierając się tylko na objawach, nie sposób określić przyczyny dolegliwości.
* Istnieje wiele skutecznych sposobów leczenia.
* Uwaga – ostry obrzęk płuc szybko przeradza się w stan chroniczny!

Szybko do weterynarza – psu grozi niebezpieczeństwo!

Obrzęk płuc jest schorzeniem w najwyższym stopniu niebezpiecznym, które musi być leczone jak tylko można najszybciej. Płyn z układu krwionośnego zbiera się w tkankach i w płucach, prowadząc od lekkich ataków kaszlu aż do ciężkiego braku tchu. Przyczyny mogą być różnorodne i wymagające odmiennych metod postępowania: może doszło do zaburzeń w pracy serca, a może zakłócona została praca wątroby czy nerek? Możliwe także, że pies zetknął się z jakimiś trującymi oparami, a może nawet został ukąszony przez jakiegoś jadowitego węża…?

Poszczególne przyczyny powinny zostać starannie określone przez lekarza weterynarii, gdyż one warunkują metody dalszego postępowania.

Zakłócenia w pracy serca
Problem ten może być wywołany przez obrzęk płuc, uniemożliwiający sercu – pompie organicznej – należyte wypełnianie jego funkcji, a przede wszystkim osiągniecie należytej wydajności. Przez osłabnięcie siły skurczu mięśnia sercowego dochodzi do zakłócenia do należytego funkcjonowania układu krwionośnego. Pojawia się zbyt wysokie ciśnienie w obwodzie płucnym, przez co zwiększa się niebezpiecznie ciśnienie hydrostatyczne w najcieńszych naczyniach krwionośnych, tzw. kapilarach. Płyn zostanie wyparty z kapilarów do otaczającej je tkanki – dotknięty chorobą pies kaszle mniej lub bardziej niespodziewanie i niepowstrzymanie, zwłaszcza nocami, i przy najmniejszym wysiłku fizycznym traci oddech. Wkrótce oddech ulega skróceniu także w fazach odpoczynku, a stąd już prosta i niezbyt długa droga do utraty świadomości.

Zaburzenia pracy nerek
Jeśli nerki, z najrozmaitszych przyczyn, nie są w stanie działać w pełni sprawnie, to pojawiają się zakłócenia w wydzielaniu moczu – w wielu przypadkach trawione i przyswajane pożywienie pozbawiane jest bez mała wszelkich białek, odprowadzanych z organizmu przez mocz, co oczywiście prowadzi do wyraźnego deficytu białkowego. Krew zbiera się w jamie brzusznej i w klatce piersiowej, tworząc obrzęk w okolicy płuc albo w tkankach najbliższej okolicy. Zaburzenia pracy nerek mogą mieć najrozmaitsze przyczyny – zakażenia (na przykład leptospirozą), procesy degeneracyjne wywołane wiekiem lub chorobą nowotworową lub zapalenia związane z przebytymi chorobami, czasami nawet pozornie niegroźnymi, jak lekkie przeziębienie.

Zatrucia
Niektóre z oparów i gazów bywają bardzo trujące (tlenek czy dwutlenek węgla), zwiększając przepustowość kapilarów, co sprawia, że płyn fizjologiczny wydziela się do tkanek. Podobne działanie ma często jad żmii. Obrzęk płuc może być także wywołany kłopotami z krążeniem obwodowym spowodowanymi spadkiem ciśnienia krwi wywołanym przez zatrucie związkami ołowiu lub metali ciężkich.

Zaburzenia w pracy wątroby
Choroby wątroby bardzo często związane są z powstaniem obrzęku płucnego, choć rzadko są one jedyną, samodzielną przyczyną. Jeśli dochodzi do zaburzeń pracy wątroby, to efektem bywają rozmaite nieprawidłowości przemiany materii, krążenia czy wydzielania hormonów dokrewnych. Pies może cierpieć na drgawki czy skurcze i potrafi zataczać się jak pijany, często połączone jest to z mniej lub bardziej dokuczliwą biegunką. Zdarza się także żółtaczka, której ubocznym efektem jest nadanie żółtego zabarwienia skory, a przede wszystkim wszystkich błon śluzowych organizmu, co związane jest z podwyższonym poziomem bilirubiny w tkankach organizmu.

Objawy
Obrzęk płuc w fazie wstępnej demonstruje się przede wszystkim lekkim kaszlem, narastającym aż do ostrych zaburzeń oddechowych. Pies daremnie usiłuje zaczerpnąć powietrza, często zdarza się stan pobudzenia, wyraźnie szerokie instynktowne ustawienie kończyn przednich, mające dopomóc psu w odkrztuszeniu płynu z płuc… Oddech jest krótki i urywany, a podczas wdechu, kiedy klatka piersiowa w normalnym stanie rozszerza się, nie widać wypełnienia boków. Wystąpienie krwawej piany w nosie lub jamie ustnej jest dowodem osiągnięcia stanu krytycznego. Weterynarz podczas osłuchiwania klatki piersiowej słyszy wyraźnie trzeszczące dźwięki, czasami słyszalne nawet i bez stetoskopu. Wydech prawie zawsze połączony jest z atakami gwałtownego mokrego kaszlu, za które odpowiedzialna jest obecność płynu w opłucnej i pęcherzykach płucnych.

Pierwsza pomoc
Obrzęk płuc jest bezpośrednim zagrożeniem życia zwierzęcia i wymaga jak najpilniejszej interwencji lekarza weterynarii. Chore zwierzę z reguły trafia choćby na kilka godzin do kliniki, gdzie podawany jest mu tlen, ułatwiający oddychanie – przez maskę tlenową lub nawet przez aparat tlenowy podający tlen bezpośrednio do płuc. Psy bojaźliwe lub histeryczne otrzymują także środki uspokajające, a jeśli dochodzi do wystąpienia objawów ubocznych, to muszą być one natychmiast rozpoznane i powstrzymane przez lekarza weterynarii. Podstawowym zadaniem jest przeciwdziałanie zastojom krwi i obniżenie ciśnienia płucnego (często osiągane jest to przez podanie w zastrzyku preparatów moczopędnych, przy czym jednorazowe ich podanie nie zawsze wystarcza).
Po usunięciu pierwszych i najbardziej groźnych dla psa objawów, lekarz musi podjąć się ustalenia przyczyny wystąpienia obrzęku, by zapobiec ewentualnemu powtórzeniu się niebezpieczeństwa. Rutynową procedurą jest podanie psu środków stabilizujących i wzmagających akcję serca, oraz preparatów wzmacniających cały układ krążenia.

Inne przyczyny
Przy wystąpieniu obrzęku płuc trzeba się liczyć także z wystąpieniem objawów stricte neurologicznych, mogących być efektem, ale także i przyczyną zaburzeń. Wśród pierwotnych przyczyn dopatrzyć się można ataku padaczkowego, wylewu śródczaszkowego czy choćby porażenia prądem elektrycznym. Możliwy jest także obrzęk płuc jako efekt szoku termicznego (oziębienia), nagłe obniżenie poziomu cukru we krwi oraz coraz częstsze reakcje uczuleniowe.


Copyright for photo (C) by DogWithVet