Od objawów do… weterynarza

Od objawów do… weterynarza

The veterinarians guide to your dogs symptoms
Elizabeth Randolph

Elizabeth Randolph jest zawodowym autorem książek dla właścicieli psów. Ma ich już w swym dorobku dziewięć. Do napisania tej – jubileuszowej, dziesiątej – książki zaprosiła także pięciu weterynarzy, z których co najmniej dwóch jest uznanymi specjalistami z zakresu interny weterynaryjnej i onkologii.

Książka jest więc w sumie, z całą pewnością znakomicie i fachowo napisana. Każdy “rozdzialik” zaczyna się od opisu objawów, podane są prawdopodobne rozpoznania. Jest tych objawów ponad 180. Potem autorzy piszą, jakie będzie (najprawdopodobniej) leczenie zaordynowane przez lekarza weterynarii.

Następnie autorzy pisza o tym, kiedy zwrócić się do weterynarza ponownie, bo najprawdopodobniej leczenie nie jest skuteczne. Z punktu widzenia praktycznego takie postępowanie ma w pełni sens – bo nie każdy bowiem jest na tyle wykształcony, aby poslugiwać się najpierw “rozpoznaniem” . Poslużenie się “objawami” choroby jest więc z pewnością o wiele poręczniejsze i, co tu dużo mówić, dla niefachowców jest o wiele prostsze…

Ponadto książka zawiera rozdziały traktujące o udzielaniu psu pierwszej pomocy. Tutaj autorzy nie wychodza poza standardowe zalecenia – moze tylko trochę prościej, niż to sie zwykle czyni, napisane.

Kolejny rozdział traktuje o schorzeniach charakterystycznych dla poszczególnych ras psów. W dodatku (Appendix) autorzy piszą między innymi o zagrożeniu, jakie stanowić mogą dla psa substancje powszechnie używane w gospodarstwie domowym. “Słownik objawów” zamyka ksiażkę.

Niewątpliwie książka by zyskała na kolorowych ilustracjach. I to jest jedyna wada, jaką zauważa się przy przeglądaniu tej pozycji. Ponadto dla czytelnika w Polsce informacje na temat niektórych źródeł ( na przykład ośrodków toksykologicznych) są, niestety, zupełnie bezwartościowe.

Adam Poradzisz, MD

————————-
 “The veterinarians’ guide to your dogs symptoms” zostala napisana przez Elizabeth Randolph oraz pieciu weterynarzy (Michael Garvey, Ann E. Hohenhaus , Katherine A. Houpt , John E. Pinckney oraz Melissa S. Wallace) , wydana przez wydawnictwo Villard Books , oddzial Random House Inc. w USA oraz Random House w Kanadzie. ISBN 0-375-75226-9 , stron 222, rok wydania 1999, cena w USA $17.95