ODIS – wzorzec

ODIS – wzorzec

Kraj pochodzenia: Ukraina

Przeznaczenie/Zastosowanie: pies do towarzystwa

Klasyfikacja FCI – poza klasyfikacją. Rasa nie uznana (proponowana grupa IX FCI)

Krótka historia rasy: w końcu lat 70. XX wieku w Odessie w efekcie celowych skrzyżowań miedzy rasami foksterier (szorstkowłosy), pudel miniaturowy i maltańczyk powstała grupa psów o wspólnych przodkach i znacząco podobnych w wyglądzie. W ten sposób powił się projekt nowej grupy rasowej, której przedstawicieli nazwano ODISAMI. Kynolodzy postawili sobie za zadanie utrwalenie w tych psach określonych zalet. W 1999 roku z suki Łapuszka i samca Zigfrid uzyskano miot, a w nim najbardziej odpowiadająca wymaganiom postulowanego wzorca okazała się suka FRANCISZKA DOIO PRESENT, i ona stała się założycielskim wzorcem ODISów.

Wrażenie ogólne:
ODIS to pies radosny, pełen temperamentu, energiczny. Zewnętrznie podobny jest do owczarka południowo rosyjskiego innej wielkości. Grubość kości i ich wzajemne proporcje mają znaczenie przy niewielkich rozmiarach, nie oznacza to jednak, że ODIS powinien być ciężki czy przesadnie mocnej budowy. W żadnym wypadku nie powinien robić wrażenia wysoko nożnego ani nisko nożnego. ODIS powinien mocno odbijać się od powierzchni zadnimi kończynami, i bardzo szeroko prowadzić kończyny przednie, zgodnie z linią korpusu. Ważne są ogólne rozmiary, tworzące proporcjonalną całość. Na całym ciele ODIS pokryty jest gęstą, długą na 7-10 cm sierścią, o dobrze rozwiniętym podszerstku. Na głowie włos tworzy grzywkę, wąsy i brodę. Ogon w stanie spoczynku opuszczony ku dołowi, a stanie pobudzenia wzniesiony ponad linię grzbietu.
Ważne proporcje:
Wysokość w kłębie – psy 30=-35 cm, suki 28-33 cm
Dopuszczalne odchylenie od idealnych rozmiarów wzrostu +/- 2 cm
Głębokość klatki piersiowej: połowa wysokości w kłębie
Długość głowy stanowi 40% wysokości psa w kłębie
Długość kufy: około ½ długości głowy
Długość tułowia: format 100:110 (nieco wydłużony)

GŁOWA:
Głowa przypominać ma tępy klin, zarówno oglądana z góry, jak i z boku. Odstęp od guza potylicznego do przełomu czołowego w przybliżeniu równa odległości od niego do końcówki nosa.
Mózgoczaszka: płaskie, umiarkowanie szerokie czoło, stopniowo zwężająca się ku oczom, przejście od czoła do kufy płynne. Czoło stopniowo przechodzi od linii oka do pyska. Pysk stopniowo zwęża się do poduszki nosa.
Łuki nadoczodołowe j guz potyliczny słabo wyrażone. Przestrzeń pod oczami dobrze wypełniona. Mięśnie żuchwy wyrażone słabo, Szczęki mocne.
Trzewioczaszka:
NOS: trufla nosa szeroka, nozdrza duże, wyraźne U psów maści białej, białej z szarym znaczeniami, a także u psów szarych trufla nosa zawsze czarna. U psów płowych może być ciemno brązowa.
KUFA: dobrze wypełniona, dostatecznej głębokości. Linia nosa prosta.
Wargi: ściśle przylegające do szczęk, umiarkowanej grubości, dobrze wypigmentowane
Zgryz: nożycowy
Oczy: średniej wielkości, owalne w kształcie, ciemne, ustawione nieco skośnie, granice powiek dobrze wypigmentowane.
USZY: opadające, płaskie, ściśle przylegające do czaszki, wysoko osadzone na głowie, średniej wielkości, długością sięgające do linii oka, końcówki uszu nieco zaokrąglone.
SZYJA: dłuższa od głowy, noszona ani wysoko ani nisko, sucha, stopniowo rozszerzająca się ku grzbietowi, dobrze umięśniona ze ściśle przylegającą skórą, bez łałoka, wyraźny, silny kark.
KORPUS:
Linia górna: mocna, z lekko opadająca od wyraźnie zaznaczonego karku do wyraźnego kłębu i dalej prostego grzbietu, przechodząca w proste lędźwie, a następnie w leciutko zaokrąglony zad.
KŁAB: wyraźny, dobrze umięśniony
GRZBIET: mocny, równy, stanowi połowę długości linii górnej
LĘDŹWIA: krótkie, dobrze umięśnione, proste
ZAD: krótki, z lekka zaokrąglony, muskularny, długości ¼ linii górnej.
Kończyny przednie: oglądane z przodu równoległe, stosunkowo szeroko rozstawione.
Łopatki: wyraźnie nachylone.
Ramiona: Kąt ramieniowy około 100 stopni. Ramiona dobrze umięśnione
Łokcie przylegające, w ruchu powadzone równolegle.
Przedramiona: proste, pionowe, dobrze umięśnione
Nadgarstki: suche, dostatecznie szerokie, posadowione w jednej płaszczyźnie z kończynami.

Śródręcza – lekko nachylone
Łapy przednie: owalne, o lekko wydłużonych środkowych palcach, zebrane w zwartą pięść.
Zadnie kończyny: równoległe, prowadzone niebyt szeroko, oglądane z boku z lekka wysunięte poza linie przeprowadzoną przez guzy siedzeniowe. Kąty dobrze wyrażone.
BIODRA: oglądane z boku ustawione nieco pochyło.
Kolana: wyraźne.
Podudzia: ustawione pochyło, dobrze umięśnione.
Stawy skokowe: dobrze wyrażone
Pięty: ustawione pionowo.
Zadnie łapy: okrągłe (kocie) zwarte.
Ruchy: Charakterystyczny sposób poruszania się – swobodny kłus, ruch lekki, w linii prostej
Skóra: umiarkowanej grubości, zwarta, przylegająca, bez zmarszczek ani fałdek.
SIERŚĆ:
Pies całkowicie pokryty gęstą długą (7-10 cm) sierścią i dobrze rozwiniętym podszerstkiem. Włos okrywowy średnio twardy, długi i z minimalnym skrętem, u młodych psów i podczas linienia sierść może być nieco krótsza., Na głowie włos okrywowy tworzy grzywkę, zakrywającą oczy i sięgającą do poduszki nosa, wąsy i brodę
MAŚC: biała, biała z niezbyt jaskrawymi łatami rozmaitych kolorów (oprócz wątrobianego), biało-szary (niebieski), szary, jasno beżowy różnych odcieni (oprócz pomarańczowego).
WADY:
Niewielki odstępstwa od wzorcowego wzrostu, proporcje dla psów powyżej 112 lub mniej 108
Dla suk powyżej 114 i mniej niż 110, krótka, nie zakrywająca oczu grzywka, słabe owłosienie pyska, wąsach i brody, łaciata trufla nosa, wykolorowana co najmniej ½ powierzchni całego poduszki nosa, przytłumione laty rozmaitych kolorów (oprócz szarych i beżowych}, przesadnie wypukłe jasne oczy, krótkie bądź noszone do tyłu uszy, przesadnie wypukłe czoło i część mózgoczaszki, niedostatecznie wypełnione powierzchnie pod oczami, zbyt krótka, wąska lub słaba szyja, nisko osadzony ogon, ogon nie sięgający długością do stawu skokowego, słabo wyrażony kłąb, miękki grzbiet, wyraźnie wypukłe lędźwie.
Spadzisty zad, nieznacznie spionizowane kąty zadnich kończyn, niedostatecznie równolegle prowadzenie łap. Przesadnie miękka, wełnista sierść.

WADY:
Wysokość w kłębie poniżej 25 cm lub powyżej 40 cm, korpus w formie kwadratu, proporcje ciała ponad 100:120
Brak grzywki na głowie, wąsów i brody, stojące uszy, gwałtowne przejście od czoła do kufy (znaczny przełom czołowy), jasne oko, plamiasta trufla nosa, wybarwienie mniej niż ½ powierzchni nosa, kolor sierści inny niż wymieniony ze wzorcu, duże jaskrawe łaty rozmaitych kolorów (wątrobiane, pomarańczowe), krótka, nisko osadzona, gruba szyja, brak wyraźnego kłębu, przełamany grzbiet, wypukłe lędźwie, wyraźnie opadający zad, nisko osadzony ogon, ogon skrócony lub zawinięty, miękkie lub nachylone śródręcza, koziniec, zbytnio spionowane kątowanie tylnych kończyn, nie usunięte dodatkowe (wilcze) pazury, ociężały, związany ruch, sierść kędzierzawa.

Wady Dyskwalifikujące
Agresywne lub wycofane zachowanie, jedno lub obustronne wnętrostwo, niedorozwój jąder, nie za pigmentowana trufla nosa, przodozgryz, tyłozgryz, zgryz kleszczowy, inochód

————–
Wzorzec w wersji przyjętej przez Ukrainian Kennel Union, tłumaczony z języka rosyjskiego. Wersja angielskojęzyczna nieco odbiega od powyższej, ale nie w kwestiach eksterieru czy zachowania psa.

Copyright for photo (C) by UKU