Pchły – utrapienie nie tylko letnie

Pchły – utrapienie nie tylko letnie

Drapanie się psa nie musi oznaczać inwazji pcheł, ale jest powodem do starannego przejrzenia psiej skóry. Z jednej pchły, jaka wskoczy na naszego psa, błyskawicznie zrodzi się cała ich kolonia!

* Pchły uwielbiają ciepłe pory roku
* Pchły należy zwalczać – konieczne jest regularnie i staranne przeglądanie psiej sierści w poszukiwaniu ich śladów
* Skuteczne metody zwalczania pcheł to nie tylko dbanie o psa, ale także dezynfekowanie psiego posłania i zwalczanie pcheł w całym domu: także ukrywających się w dywanach, kanapach, fotelach…
* Niektóre rasy psów są szczególnie podatne na uczulenia wywołane ukąszeniami pcheł (np. owczarki niemieckie)
* Pchły jako żywiciel pośredni dla glisty psiej stanowią dodatkowe zagrożenie dla psów.

Pchły, te niewielkie, brązowawe pasożyty, z lubością chowają się w sierści i fałdach skórnych naszych czworonożnych przyjaciół. Są szczególnie dokuczliwe, gdyż ich ukąszenia nie tylko powodują stałe podrażnienia skóry, ale mogą wywołać bolesną egzemę, a na dodatek wiele psów jest uczulonych na jad pcheł.
Ukąszenia pcheł mogą mieć liczne groźne następstwa: nawet zwykłe niewielkie wypryski i podpuchnięcia powinny wywołać nasze zatroskanie i zmusić nas do odkrycia przyczyn takich niewielkich stanów zapalnych. Jad pcheł zawiera substancje, które wchodzą w reakcje w określonymi warstwami skóry – skóra natychmiast wytwarza przeciwciała przeciwko tym obcym substancjom, co często prowokuje wystąpienie rozległej i groźnej reakcji alergicznej. W takim wypadku nie obędzie się bez pomocy weterynaryjnej. Na szczęście, uczulenie na jad pcheł jest wciąż jeszcze raczej wyjątkiem niż regułą… Większość psów zazwyczaj nawet nie zdaje sobie sprawy z obecności nieproszonych gości, natomiast zdarzają się psy szczególnie wrażliwe na ślady intruzów: ich ukąszenia lub odchody. Jeśli do państwa domu, w którym mieszka więcej niż jeden pies, trafi choć jedna, jedyna pchła, to wkrótce żaden z państwa czworonogów nie będzie wolny od tej plagi, choć być może tylko jeden z nich pokaże, jak przeszkadzają mu pasożyty. Za rasy szczególnie podatne na uczulenie na jad pcheł uchodzą owczarki niemieckie, setery, dalmatyńczyki i niektóre teriery.

Sezon na pchły
Najłatwiej napotkać można pchły na świeżym powietrzu od końca wiosny po początek jesieni, lub nawet nieco dłużej. Jeśli jednak stworzenia te postanowią umościć sobie wygodne zimowe gniazdko w państwa domu, to walka z nimi nie będzie łatwa. Wbrew potocznej opinii, pchły nie spędzają całego życia na psie, tylko natychmiast zajmują wszelkie ciemne kąty i szpary w całym mieszkaniu. Mnożą się tam i czekają na sprzyjające warunki – wzrost temperatury otoczenia i należytą wilgotność – by znów przeskoczyć na psa, kota czy (rzadko!) człowieka, by za ich pomocą przenieść się na podbój nowych terytoriów. Trudno się przed tym ustrzec, bo ich siła skoku jest niesamowita: gdyby człowiek miał takie zdolności, skakałby bez rozbiegu ponad 300 m wzwyż i ponad 400 metrów w dal!
Sytuacja inwazji pcheł jest szczególnie niekorzystna dla psa reagującego odczynem alergicznym, na jad pcheł, gdyż w zasadzie jest on stale poddawany działaniu alergenów. A przecież wystarczy jedna, jedyna pchła by cały ten proces rozpoczął się na nowo! Warto wiedzieć, że reakcje alergiczne objawiają się zazwyczaj między pierwszym a trzecim rokiem życia psa, rzadko wcześniej. I nie liczmy że zdołamy znaleźć psy ‘gołym okiem’ – jajeczka pcheł mają od 0,5 do 1,4 mm wielkości, łatwiej dojrzec larwy: te mają od 05, do 10 mm wielkości.

Objawy
Charakterystyczne i jednoznaczne objawy to wyraźne świąd skóry na brzuchu, grzbiecie i kończynach. W okolicach lędźwi i grzbietu pojawiają się typowe, trójkątne w kształcie, zmiany skórne, przy czym podstawa trójkąta przypada z reguły na lędźwie, zaś jego wierzchołek skierowany jest w kierunku środka grzbietu. W miarę postępów uczulenia włos w miejscach zmienionych chorobowo staje się rzadszy i słabszy, nierzadko łamliwy. Skóra nabiera ciemniejszej pigmentacji, partie skóry objęte chorobą staja się grubsze, twardnieją i nierzadko zaczynają się ślimaczyć. Jest także pewna swoista forma uczulenia na jad pcheł, zwana forma ostrą, rozwijającą się w ciągu kilku godzin: na udach tworzy się wilgotna plama (często podeszła płynem surowiczym), pies zaczyna się niepohamowanie lizać, coraz intensywniej, gdyż świąd jest wyjątkowo silny, po rozlizaniu otwartej już rany zaczyna się nawet wygryzać w tym miejscu, co może prowadzić do niebezpiecznych i trwałych obrażeń… Zimą często objawy te ustępują, by z wiosną i pierwszymi pchłami powrócić, często ze wzmożoną siłą.

Leczenie
Podstawową sprawą jest całkowite usunięcie pasożytów z otoczenia psa. W tym celu należy odpchlić nie tylko psa, ale także – a może nawet przede wszystkim – jego posłanie i miejsca, w których często przebywa, a jeśli mamy więcej niż jedno zwierzę w domu, także i pozostałe czworonogi… Pchła rzadko zaszywa się na dłużej w sierści ssaków domowych – zazwyczaj krótkotrwała wizyta pasożyta na psie sprowadza się do dwóch czy trzech ukąszeń i szybkich przenosin na podłoże. Larwy pcheł są w stanie przeżyć nawet i do roku bez pożywienia, zaszyte w podłożu.
Pies cierpiący na uczulenie na pchły otrzyma od lekarza weterynarii preparaty przeciwzapalne, zaś jego właściciel – poradę , jak pozbyć się pcheł z otoczenia, wraz ze stosownymi preparatami, skutecznymi i bezpiecznymi dla psów i ludzi. Przy dzisiejszym stanie chemii kompletne zwalczenie pcheł w ciągu kilku godzin nie stanowi problemu.

Preparaty przeciwpchłowe należy stosować ściśle wedle instrukcji i pamiętać o odpchleniu nie tylko psa, ale także i jego otoczenia (posłanie, sprzęty domowe). Obroże przeciwpchłowe są szczególnie skuteczne u psów krótkowłosych i psów raczej niedużych.

Od jednej poczynając…
Jeśli państwa pies przyniesie do domu jedną, dosłownie jedną pchłę, to w mgnieniu oka będą ich dziesiątki lub setki a nawet tysiące! Pchła nie bytuje na psie, korzysta zeń wyłącznie jako ze źródła pożywienia. Pchły składają swe jaja wszędzie – pod listwami podłogowymi., w szparach podłogi czy ścian, w nitkach dywanu i rogach kanapy. A rozmnażają się błyskawicznie! Po czterech czy pięciu dniach od złożenia jaj wykluwają się z nich czteromilimetrowe larwy, które po dwóch do trzech tygodni zmieniają się w nimfy i po kolejnych ośmiu do czternastu dniach przekształcają się w dorosłe pchły. A te momentalnie są zdolne do składania jaj…

Najważniejsze jest właściwe rozpoznanie
Jeśli państwa pies ostatnio jakoś podejrzanie często się drapie, nie należy natychmiast biec do sklepu zoologicznego po szampon czy spray owadobójczy. Swędzenie skóry może mieć wiele najrozmaitszych przyczyn, stad lepiej umówić się na wizytę u weterynarza, także i po to, by przeprowadzić test na reakcje uczuleniowe, gdyż objawy uczulenia na jad pcheł są dość zbieżne z innymi odczynami alergicznym i mogą wymagać zupełnie innego postępowania…