Pies jak malowany

Pies jak malowany

Czy ta książka przeznaczona jest bardziej dla miłośników sztuki, czy bardziej dla przyjaciół psów? Nie sposób powiedzieć, bo po części ani dla tych, ani dla tych. Album, którego tematem jest pies w XIX – XXI-wiecznym malarstwie, nie jest na pewno książką do czytania, pomijając autorów i tytuły dzieł. Szesnaście z nich zostało zaszczyconych dłuższym opisem, ale nie sposób dopatrzeć się jakiegokolwiek klucza w doborze obrazów, którym poświecono kilka słów. Raz jest to po prostu opis obrazu, raz kilka słów o autorze, czasami więcej o psie przedstawionym na obrazie a najczęściej o jakimś kontekście, nadającym nowe, uzupełniające znaczenie obrazowi. Może to tylko widzimisię autora, może dowód jego szczególnej sympatii do niektórych malowideł z tego zestawienia?

A mimo to bardzo się ucieszyłem, gdy dostałem je w prezencie, bo choćby zwykłe przejrzenie jej sprawia widzowi (bo nie sposób go nazwać Czytelnikiem) prawdziwą przyjemność. Choć jest to malarstwo w większości bardzo współczesne, odżegnujące się od funkcji „przynoszenia radości oglądającym”, to jednak w takiej masie naprawdę radosne. Z większości stron przebija szczególny stosunek, jaki człowiek, choćby uzbrojony w pędzel, ma wobec czworołapych przyjaciół. Nie są to, boże broń, studia psów jako takich, których zatrzęsienie jest i w bibliotece Kennel Clubu i w większości klubów golfowych na Wyspach Brytyjskich i w USA, gdzie obowiązkowo w palarni wiszą wizerunki rozmaitych, z reguły myśliwskich championów, odrobione hiperealistycznie do ostatniego włoska. Z obrazów przebija sympatia do psów, może nawet nadmiernie idealizowanych na płótnie: żaden z czworonogów nie jest tu groźny, nawet żartem, wszystkie są co najwyżej zadumane, choć najczęściej albo śpią (ulubiony temat płócien, czyżby dlatego,że model się nie rusza?), albo po prostu w ten czy inny sposób towarzyszą człowiekowi w jego zajęciach.
Jak rzadko do którego z albumów będę z pewnością wracał do tej książki, by przejrzeć kilka stron i poprawić sobie w ten sposób humor. Naprawdę warto!

Copyright © for text by Adam Janowski

———————

Angus Hyland, Kendra Wilson „The Book of the Dog – Dogs in Art”, Laurence King Publishing Ltd, London 2015, 2016, stron 159