Pies w mieście

Pies w mieście

W miastach jest coraz więcej psów i ich miłośników, niestety wciąż są też przeciwnicy. Dlaczego tak jest i co możemy zrobić, by przeciwników było mniej? Pamiętajmy o kilku zasadach dobrego wychowania…

Wychowujmy swoje psy
Pies nie powinien zaczepiać wszystkich przechodniów, skakać na nich, ganiać (także za rowerami), szczekać lub zaglądać im do siatek z zakupami. Miłośnicy psów zapewne się za to nie obrażą, jednak jeśli ktoś nie jest miłośnikiem lub zwyczajnie psów się boi nie musi mieć ochoty na zaprzyjaźnianie się z naszym pupilem, i takie jest jego prawo.
Pies jest nasz, idzie na spacer z nami i to nas ma cieszyć – nie koniecznie wszystkich dookoła. Jeśli cieszy też innych to świetnie, ale niech to będzie na ich wyraźne życzenie.

Miejmy kontrolę nad naszymi psami
Wciąż dość częstym obrazkiem w Polsce jest widok spacerującego właściciela psa ze smyczą w ręku, w sporej odległości od psa. Równie często można spotkać samego psa hasającego po okolicy któremu trudno przypisać właściciela, choć i ten po pewnym czasie gdzieś się znajduje. I często niestety reakcja ze strony właściciela następuje nie wtedy, gdy jego pies coś narozrabia, lecz gdy coś mu grozi. Tymczasem martwiąc się o własnego psa nie zapominajmy o innych psach i ludziach.
Zwróćmy uwagę czy nasz pies nie obsikuje cudzych rzeczy – np. plecaka stojącego przy ławce wypoczywających w parku ludzi, nie wyciąga z ich toreb jedzenia, lub nie zaczepia dzieci.
Jeśli nasz pies jest duży uszanujmy właścicieli mniejszych psów i same mniejsze psy. Mają podstawy by obawiać się spotkania z nami, więc weźmy naszego psa na smycz zamiast pozwolić mu pędzić im na powitanie.
Jeśli chcemy, by nasz pies pobawił się z innym, zapytajmy o to najpierw właściciela drugiego psa. Z różnych względów nie musi się zgodzić. Psy starsze, chore lub delikatne nie zawsze lubią zabawy młodszych, zdrowych i żywiołowych psów, i nie muszą ich lubić.

Odpowiadajmy za nasze psy
Jeśli zdarzy nam się jakaś wpadka z naszym psem przeprośmy i spróbujmy odwrócić/zrekompensować ewentualne szkody powstałe przez naszego psa.

Trzymajmy psa na smyczy w miejscach, w których powinien być na smyczy
Biegający luzem przy ulicy pies jest zagrożeniem sam dla siebie jak i dla użytkowników jezdni. Są miejsca, w których można pozwolić psu swobodnie biegać i takie w których nie powinien.

Sprzątajmy po swoich psach
Wszystkim nam będzie się milej chodziło na spacery wśród czystych alejek i trawników. Sprzątanie po psie to niewielki trud, a może sprawić wielką różnicę.
Uszanujmy też budynki, latarnie, samochody itp. – to też czyjeś własności – czasem nasze, czasem cudze, czasem wspólne. Nasz pies niekoniecznie musi oznaczyć sobie całą okolicę tak dokładnie.
Ponieważ wszyscy razem żyjemy w mieście – miłośnicy psów i ludzie mniej lubiący psy – spróbujmy dzielić tą wspólną przestrzeń tak, aby sobie wzajemnie nie przeszkadzać. Nie wszyscy muszą bezgranicznie kochać psy, ale to my- właściciele psów mamy wpływ na to czy inni polubią psy, czy też nie będą ich lubić. Uszanujmy innych, a wtedy inni będą szanować nas.

Coraz więcej psów mieszka w miastach, i obecne są już niemal wszędzie. Na zachodzie w wielu krajach psy mogą wejść niemal do każdego sklepu czy lokalu. Jednak zanim zaczniemy domagać się takich samych praw dla naszych małych przyjaciół w Polsce zastanówmy się czy nasz pies będzie umiał zachować się w każdej sytuacji?
Rozwiązaniem godnym polecenia jest pomoc profesjonalisty, można skorzystać z lekcji indywidualnych z naszym psem. Jest także wiele szkół, do których można zapisać psa już od szczeniaka, przygotowujących zarówno właścicieli, jak i psy do wspólnego codziennego życia, w warunkach miejskich, na wakacjach i wszędzie gdzie tylko chcemy, by towarzyszył nam nasz pies. Pamiętajmy tylko, by korzystać z usług sprawdzonych szkół i instruktorów.

Dobre wychowanie psa, nasza odpowiedzialność za niego i uszanowanie praw innych ludzi i zwierząt zawsze pomagają stwarzać dobry wizerunek psów i ich właścicieli. A od tego zależy, czy będziemy wszędzie mile widziani!

Copyright © for photo by www.planethund.com

Copyright © for text by Anna Jasińska
———————————
anna_jasinska_smallAnna Jasińska – wystawca i hodowca terierów tybetańskich z przydomkiem ‘Gu-Lu’, instruktor szkolenia psow, zawodnik sportów kynologicznych, asystent kynologiczny ZKwP