Poradnik, ale i znacznie więcej

Poradnik, ale i znacznie więcej

Większość poradników typu „Dlaczego mój pies…” obliczona jest na absolutnych żółtodziobów, którym trzeba tłumaczyć sprawy oczywiste. Miło zatem znaleźć książkę, która nie tracąc nic z przystępności, sięga głębiej w kontakty psio-ludzkie.

Odpowiedzi na 50 pytań dlaczego mój PIES to robi” to wydana właśnie przez warszawską Muzę książka autorstwa Sophie Collins, pierwotnie wydana 8 lat temu w Wielkiej Brytanii. Przetłumaczyła ją Urszula Szymanderska i trzeba przyznać, że zrobiła to świetnie. Nie tylko nie ma żadnej “sypki” tłumacza, ale i zachowano lekkość i przejrzystość oryginału, co w literaturze kynologicznej wcale nie jest częste, zwłaszcza gdy chodzi o opis i wyjaśnienie kwestii behawioralnych. Wszystkie z owych 50 pytań są mocno osadzone w realiach – innymi słowy naprawdę spotykam się z nimi w prawie wszystkich rozmowach z behawiorystami na temat ich pacjentów. Odpowiedzi Autorki są zrozumiałe, przejrzyste i nawet dla doświadczonego psiarza nieoczywiste. To wielki plus.

Można oczywiście dyskutować, czy dodanie do tekstu o psach ramek, tłumaczących że podobne zachowania (w mniej lub bardziej zmienionej formie) występują w całym świecie zwierząt było potrzebne, bo psiarze generalnie zajmują się psami i tylko psami, ale zrobione dyskretnie jest zdecydowanie na miejscu.

Książka może być pomocna w rozwiązywaniu problemów zachowań własnego psa, ale także daje szersze spojrzenie na zachowania naszego pupila – a szczerze mówiąc, na najczęstsze błędy wychowawcze, jakie popełniamy. Przecież – jak pisze Autorka – pies zupełnie inaczej, a nawet wprost odwrotnie do naszych intencji pojmuje niektóre ludzkie zachowania (choćby ‘dodawanie otuchy’ przez głaskanie czy napinanie smyczy). W książeczce tej (raptem 128 stron, w tym indeks i przedmowa) przedstawiono także sprawiajace nam, ludziom, problemy zaburzenia komunikacji człowiek-pies. Zacytujmy zdanie ze wstępu: „Jeśli szczycicie się tym,że zawsze traktowaliście psa jak psa, a nie jako namiastkę człowieka, częśc odpowiedzi może was poważnie zaskoczyć”. To prawda, dlatego trzeba tę książeczkę koniecznie przeczytać i starać się z niej wyciagnąc wnioski, Odwołam się jeszcze raz do jednego cytatu: (Książka ta) może tez zmienić punkt widzenia i zachęcić do postawienia sobie innego pytania: czemu to my zachowujemy się w określony sposób”.

Dlatego przeczytanie, zrozumienie i przyswojenie sobie prawd i rad Sophie Collins jest tak ważne.

PS. Książka wydana w Anglii, przetłumaczona na polski, a wydrukowana w Chinach. Globalizacja dotarła do kynologii…

Copyright for text (c) by Wojciech Korecki
———————————–

Sophie Collins „Dlaczego mój PIES to robi?”, tłumaczenie Urszula Szymanderska, ISBN 978-83-287-0231-8, Wyd. I Warszawa, Wydawnictwo Muza , str. 128, cena nominalna 29,90.