Prawdziwy niezbędnik

Prawdziwy niezbędnik

Po kilku dobrych latach Związek Kynologiczny w Polsce oddział w Lublinie podjął niegdysiejszą inicjatywę oddziału warszawskiego i wydał poradnik-podręcznik-pomocnik asystenta i ogólnie rzecz biorąc kynologa. Zespól autorów nie zmienił sie zbytnio, ale publikacja różni się od zielonych “Podstaw kynologii – Poradnika dla asystentów” zasadniczo.
Zmieniła sie nawet nieco sama koncepcja wydawnictwa: nie jest już przygotowane “pod egzamin”, stąd zrezygnowano, na szczęście, z publikowania regulaminów ZKwP (tym bardziej na szczęście, że ostatnio regulaminy te zmieniają się częściej niż pogoda w marcu). Nadal jest obszerny dział o anatomii (autorstwa p. Krystyny Szulc) i pokroju psa (p. Anna Kurek), oba różniące sie niewiele od wydania sprzed lat, za to absolutną nowością sa dwa, bardzo cenne rozdziały: Genetyka dla kynologów autorstwa dr Katarzyny Fiszdon i napisany przez duet Katarzyna Fiszdon & Anna Redlicka “Psychologia psa. Szczególnie chciałbym polecić ich lekturę hodowcom i generalnie właścicielom psów, nawet tym, którzy nie mają ambicji asystencko-sędziowskich. Wiedza o dziejach psiarstwa w Polsce i skondensowany przewodnik po świecie wystaw psów, podane przez p. Mirosława Redlickiego, są dla przyszłych sędziów wprost niezbędne!
Niestety, zupełnie nie przystaje do całości publikacji rozdział zatytułowany “Współczesne żywienie psów“, autorstwa osobiście Adama Janowskiego – nie żeby był źle napisany, wprost przeciwnie: czyta sie lekko, a podane ze swadą informacje na pewno pozostaną w pamięci czytelnika. Problem w tym, że wiedza o zasadach produkcji i działania karm przemysłowych nie pasuje do “Podręcznika kynologa”, bo asystentom i kandydatom na asystentów potrzebna jest co najwyżej niewiele… Ten rozdział przy podchodzeniu do egzaminu nie przyda się wcale – ale zapoznanie sie z pozostałymi i przyswojenie sobie ich zawartości jest dla kynologa z ambicjami zwykłym obowiązkiem.
Książkę tę, za, niestety, horrendalną sumę 35 pln, można zamówić w oddziale lubelskim ZKWP

Copyright for text (C) by Jan P. Zajączkowski