Psy w służbie

Psy w służbie

19 stycznia 2016 w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ośrodka Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych z mediami, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć.
Zostaliśmy miło przywitani przez przedstawicieli Ośrodka Szkolenia, stanowiących kadrę dydaktyczną, pod kierownictwem majora Stanisława Majocha. W niewielkiej sali konferencyjnej, przy kawie i słodkościach zostało nam przedstawione nieco informacji o prowadzonych tam kursach.

SONY DSC

Ośrodek jest obecnie jedynym w Polsce miejscem, w którym szkoli się psy służbowe dla wojska.
Dwa razy w roku organizowane są kursy, trwające 5 miesięcy, mogące przeszkolić do 40 przewodników z psami. Pieczę nad wszystkim sprawuje 3 instruktorów, zdobywających doświadczenie na różnych kursach i współpracy ze szkoleniowcami z Polski oraz zagranicy.
Na dzień dzisiejszy w Ośrodku przeszkolono prawie 200 psów oraz ich przewodników. Wszystkie czynnie pracują w służbach mundurowych w Polsce, a także biorą udział w wojskowych misjach zagranicznych.
Psy szkoli się w następujących specjalizacjach:
psy patrolowo – obronnych,
psy patrolowo – tropiących,
psy wartowniczych,
psy rozpoznawczych,
psy bojowych,
psy ratowniczych,
psy do wyszukiwania zapachów,
psy do wyszukiwania zapachów środków narkotycznych,
psy do wyszukiwania zapachów w warunkach bojowych,
Ośrodek szkoli też sanitariuszy weterynaryjnych i pozorantów.

SONY DSC
Nabór psów służbowych następuje w drodze przetargu. Zgłaszane mogą być psy w wieku od 1,5 roku do 2,5 lat, spełniające ściśle określone wymagania. Przydział psa do przewodnika nie jest losowy lub narzucany, przewodnicy zapoznają się z psami i dobierają sobie psa tak, żeby przez długie lata mogli stanowić dobraną parę, nie tylko przez wiele lat wspólnej służby, lecz wielokrotnie także po jej zakończeniu. Psy przechodzące na emeryturę mogą pozostać ze swoimi przewodnikami. Gdy przewodnik nie ma możliwości zatrzymania psa, może on być nieodpłatnie przekazany osobom trzecim, lub pozostać dożywotnio w Ośrodku.

SONY DSC
Po zadaniu kilku lub kilkunastu pytań wszyscy udaliśmy się oglądać to, co najciekawsze, czyli psy przy pracy.
Duże wrażenie zrobił na mnie rozległy, zalesiony teren, na którym znajduje się Ośrodek Szkolenia, funkcjonujący jako jednostka Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej. Las zimą, w dość odludnym miejscu, czyste powietrze, wydał mi się miejscem wyjątkowym. Jak to dla mieszczucha, który czasem potrzebuje uciec od zgiełku miasta.
Przedstawiciele ośrodka zaprezentowali nam szereg pokazów umiejętności ich podopiecznych. Przeszukanie pomieszczenia na obecność narkotyków. Zobaczyłam świetną pracę psów, mój zachwyt wzbudziło ich zaangażowanie, pasja z jaką pracują, prędkość i aktywne zaznaczenie znalezionego przedmiotu. Praca tych psów w dużym stopniu oparta jest na bodźcach pozytywnych, przewodnicy z saszetkami pełnymi smaczków, nagradzanie piłeczką, powoduje, że psy są zmotywowane, nakręcone i radosne.

SONY DSC
Przeszukanie pomieszczenia na obecność materiałów wybuchowych, ze spokojną, miarową pracą psów, metr po metrze, z pasywnym zaznaczeniem (siad lub waruj) przy odnalezionym przedmiocie. Pracy psa nie przerwało nawet natrafienie nosem na mnie, kucającą z aparatem fotograficznym, po prostu spokojnie mnie obwąchał i poszedł dalej. Po odnalezieniu przedmiotu, jak w przypadku poprzednich psów, nagroda – zabawa z piłką.

SONY DSC
Pokazy ataku, obrony, pościgu za pozorantem zrobiły, jak widziałam, wrażenie na wszystkich obecnych. Psy atakowały twardo, z pasją, choć jak dla mnie mogły by nieco chętniej wracać po ataku do przewodnika. Zdaję sobie jednak sprawę, że to nie psy sportowe a ciężko pracujące w różnych warunkach psy służbowe.

SONY DSC
Zaprezentowano nam także pokaz posłuszeństwa przy rozpraszaniu przez pozoranta. Doświadczony przewodnik z owczarkiem belgijskim malinois popisał się nie tylko pełną kontrolą nad psem, wieloma ćwiczeniami wykonanymi w bliskiej odległości od pozoranta, który przeszkadzał jak mógł, ale i wspaniałym pościgiem i atakiem na pozoranta.

SONY DSC
Psia kadra rozpoczynająca swoją karierę w służbach wojskowych jest w dobrych rękach. Choć z pewnością wyłącznie miło, łatwo i przyjemnie nie jest, a zarówno okres szkolenia jak i późniejsza praca jest trudną próbą tak dla psów, jak i ich przewodników.

Ośrodek Przewodników i Tresury Psów Służbowych ma swoją stronę na fb, możecie ich tam odwiedzić:
SZUKAJ TU

Copyright © for text & photos Agnieszka Doner
———————–
Agnieszka Doner Agnieszka Doner – hodowca welsh corgi pembroke (hod. Agicor), wystawca, fotograf kynologiczny, szkoleniowiec, handler

(www.facebook.com/psyAgnieszkaDoner)