ROTTWEILER w pigułce

ROTTWEILER w pigułce

OPIS
Zawsze był wszechstronny – i choć dziś jest psem stróżującym, to w przeszłości przeganiał bydło. Moc, siła i odporność – to podstawowe cechy tej rasy. Rottweiler ma u nas opinię wyrobioną przez nagłówki gazet („Znów pies zagryzł dziecko”), które uznały go za psa-mordercę. Rzeczywiście, potrafi być niebezpieczny, ale z pewnością nie jest krwiożerczą bestią.

* Mocny pies, o prostym, silnym grzbiecie
* Głowa średniej długości, szeroka mózgoczaszka
* Średniej wielkości oczy w kształcie migdałów
* Głęboka klatka piersiowa, wypukłe żebra
* Gęsty, gładki, błyszczący włos
* Wysokość w kłębie: 60 do 68 cm psy, 55 do 63 cm suki
* Waga: 42 do 50 kg
* Przeciętna długość życia – 13 lat.

W spadku po Rzymianach

Rottweiler prawdopodobnie jest potomkiem znanych psów molosowatych, które – jako psy bojowe i służbowe – przeszły przez Alpy do dzisiejszych Niemiec z legionami rzymskimi, także do garnizonu, który stacjonował na terenie późniejszego miasta Rottweil. Krzyżówki psów Rzymian z miejscowymi psami doprowadziły do powstania przodków dzisiejszych rottweilerów, które służyły jako „psy rzeźnickie”: pomagały handlarzom bydła i rzeźnikom w przeganianiu bydła i trzody.

Strażnik sakiewki
Rottweiler, do dziś w Niemczech nazywany psem rzeźnika, musiał być inteligentny, sprytny i mocny. Do dziś uważa się, że lepiej z nim nie zadzierać, bo handlarze bydła używali go do dwóch celów- z jednej strony pomagał w przeganianiu zwierząt do rzeźni, z drugiej – pilnował sakiewki właściciela. Handlarze bydła często przypinali mu do obroży swój pełny trzos – wiedząc, że żaden rabuś nie odważy się zdjąć mu go z szyi!

W nowej roli
Gdy w początku XX wieku zabroniono ustawowo przegonu bydła (i gdy transport zwierząt przejął w dużym stopniu transport kolejowy), rottweilery utraciły swe zastosowanie i groziło im wyginięcie. Na szczęście miłośnicy rasy szybko powołali swój klub i w 1904 roku opracowali wzorzec rottweilera. W 1910 roku pierwsze rottweilery zostały zatrudnione w wojsku i policji.
W miarę wzrostu poczucia zagrożenia przestępczością rosło zainteresowanie rottweilerami – czujnymi i nieprzekupnymi ochroniarzami. Jednocześnie ci wspaniali obrońcy nie stracili nic ze swych cech godnego zaufania i przyjaznego wobec właściciela psa domowego.

Nieświadomi kamikadze
W czasach drugiej wojny światowej psy, także i rottweilery, używane były do niszczenia czołgów przeciwnika. Psy z przyczepionymi minami wysyłane były pod czołgi – a to, że wybuch ładunku zabijał psa, nie było w ogóle brane pod uwagę. W owej metodzie walki z czołgami specjalizowała się Armia Czerwona – na froncie zachodnim nie korzystano z tego sposobu zwalczania czołgów przeciwnika.

CHARAKTER
Strażnik o trudnym charakterze: jest inteligentny i roztropny, ale też bardzo chce rządzić.

Plusy:
* Bardzo inteligentny
* Samodzielny
* Roztropny
* Zrównoważony
* Odważny
* Wytrwały i zawsze gotów do spełnienia swych obowiązków
* Wspaniały pies stróżujący

Minusy:
* Silnie dominujący
* Bywa surowy
* Mało tolerancyjny
* Pobudzony nie daje się powstrzymać…

Powinien znać swoje miejsce
Rottweiler nie wie co to strach i dlatego jest idealnym psem stróżującym. Jednak wdrożenie go do dyscypliny nie jest zadaniem łatwym… Właściciel musi być człowiekiem zdecydowanym i konsekwentnym, który potrafi go wdrożyć do posłuchu. Wobec dzieci jest zazwyczaj łagodny, ale wobec obcych – nie sposób już tego powiedzieć…
Rottweiler ma silny instynkt pilnowania i obrony. Zdarza się, że potrafi przyjąć za atak zupełnie niewinny gest człowieka i w takiej sytuacji natychmiast przystępuje do ataku. Groźnym spojrzeniem, otwartym pyskiem z wyszczerzonymi zębami nie zostawia potencjalnemu wrogowi cienia wątpliwości co do swych intencji – nie podchodź ani kroku bliżej! Zazwyczaj jednak, równie szybko jak się wzbudza, potrafi się uspokoić. Rottweiler jest psem dość zrównoważonym i nigdy nie szczeka bez powodu. Jeśli postępować z nim właściwie jest bardzo miłym towarzyszem, całkowicie oddanym swemu właścicielowi – lubi otoczenie dla siebie zrozumiałe i proste, niezmienne kontakty z przewodnikiem. Jest bardzo wytrzymały, mało wrażliwy na ból, co czyni zeń prawdziwą psią osobowość. Z drugiej strony ma silne poczucie własnej godności, umiłowanie swobody i nie nadaje się do stałego przywiązania przy budzie.

Potrafi wszystko
Rottweiler należy do najlepszych psów stróżujących, obrończych i tropiących. Ma wyjątkowo czuły nos i odpowiednio wyszkolony będzie zarówno miłym kompanem jak i niezawodnym samodzielnym obrońcą. W Niemczech rottweilery używane są przez oddziały policji wyspecjalizowane w tłumieniu demonstracji i zamieszek. Podobnie używa ich policja austriacka, w USA wykorzystywane są w służbach więziennych, a w Brazylii służą w oddziałach spadochronowych. W wielu krajach alpejskich rottweilery pracują jako psy lawinowe, w oddziałach ratowniczych, a także w służbach celnych, a we Włoszech używa się ich do… poszukiwania trufli! Po swoich przodkach – psach stróżujących i pasterskich – odziedziczył wiele swych pozytywnych cech. Dobrze ułożony rottweiler jest absolutnie wszechstronny.

Suki są łagodniejsze
Różnice charakteru u obu płci są u rottweilerów silniejsze niż u jakichkolwiek innych psów. Samce są z reguły bardzo dominujące, suki z kolei znacznie bardziej tolerancyjne. I uwaga: rottweilery niezbyt dobrze porozumiewają się z innymi psami, także i z innymi przedstawicielami tej samej rasy! Trzymanie razem kilku rottweilerów jest prawie niemożliwe, a jeśli już – to powinna to być para. Psy tej rasy potrafią podporządkować się człowiekowi, zwłaszcza gdy będzie energiczny i pewny siebie, ale prawie nigdy innemu psu.

Moda na rottweilery
Kilkanaście lat temu Polska przeżywała ogromną modę na rottweilery – wobec narastającej przestępczości wiele osób chciało mieć w domu niezawodnego strażnika i obrońcę. Dziś w tej funkcji występują głównie nieco lżejsze amstaffy lub owczarki środkowoazjatyckie, a rottweiler wrócił do swej roli psa niezastąpionego dla doświadczonego przewodnika.

Dorosły czy szczeniak?
Jeśli rozważacie Państwo kupienie rottweilera, to raczej nie planujcie kupienia dorosłego zwierzęcia. Nawet jeśli z ułożonego rottweilera uda się wam stworzyć obrońcę i strażnika, to mało prawdopodobne, by udało się z niego zrobić prawdziwego przyjaciela. A rottweiler, który nie jest z nami zaprzyjaźniony, zawsze stanowił będzie, choćby potencjalne, zagrożenie. Najlepiej zafundować sobie 3-miesięcznego szczeniaka i samemu wychować go – te późno dojrzewające psychicznie psy uczą się wprawdzie powoli, ale nigdy nie zapominają doświadczeń z młodości.

Idealny właściciel

* Chcielibyście Państwo mieć psa, który mógłby was strzec, a zarazem nie macie zbytniego doświadczenia w postępowaniu z psami? Myślicie o rottweilerze, który odstrasza napastników samym swym wyglądem? Zapomnijcie o tym od razu – rottweiler nie jest psem dla początkujących!

* Kupując rottweilera powinniście mieć już Państwo pewne doświadczenie w postępowaniu z psami o dominującej psychice. Powinniście Państwo wychować swego psa w absolutnym posłuszeństwie. Musicie Państwo być konsekwentni, twardzi, ale zarazem mieć wiele cierpliwości – rottweiler dojrzewa bardzo długo i całkowicie ukształtowany psychicznie jest dopiero około 3 roku życia.

* W żadnym wypadku nie można wychowywać rottweilera wyłącznie systemem kar. Proszę nie zapominać o pieszczotach i zabawie! Choć „rotwik” jest psem twardym, to musi być pewny, że Państwo akceptujecie i lubicie go. Nie jest to pieszczoch, ale poufały delikatny klaps także może być pieszczotą!
Wychowując tak wymagającego psa musicie starać się stworzyć z nim nierozłączną parę. Nie ma co liczyć na to, że rottweiler sam z siebie będzie was bronił, jeśli nie będzie pewny waszej bezwarunkowej przyjaźni…

Należy:
* podkreślać w każdej sytuacji wasz związek
* wymagać w każdej sytuacji wykonywania poleceń
* wychowywać go konsekwentnie, ale nie surowo
* zapewnić mu urozmaicone, pełne ruchu warunki

Nie wolno:
* drażnić go ani prowokować, nawet w szczenięctwie
* szczuć go na jakiekolwiek zwierzęta czy ludzi

Dziecko i pies
Suka zawsze będzie odpowiedniejsza niż pies. Suki są mniej nieposłuszne niż psy, łatwiej i chętniej wiąże się z cała rodziną. Jej instynkt opiekuńczy doskonale funkcjonuje wobec dzieci, ale zawsze musi uznawać przewodnią rolę dorosłego człowieka.

ŻYCIE CODZIENNE
W mieście musi zawsze chodzić na smyczy. I lepiej, by na spacerze nie spotykać psów!

Trzeba wiedzieć, że:
* niezbędny jest mu ogród, w którym może się odreagować i uspokoić
* w żadnym wypadku nie nadaje się na psa łańcuchowego
* wychowanie musi być bardzo konsekwentne
* pies powinien być zawsze prowadzany na smyczy, bo nigdy nie można być pewnym, że zdąży się go złapać
* jest bardzo odporny na niepogodę i w zasadzie może mieszkać poza domem

Jedziecie Państwo na urlop? Zawsze weźcie go ze sobą!
Rottweiler u boku gwarantuje bezpieczeństwo przed złodziejem czy bandytą. Psy tej rasy doskonale strzegą domu i rodziny i nic nie ujdzie ich uwadze. Ale nigdy – przenigdy nie zostawiajcie psa samego, gdybyście mieli Państwo wyjechać na dłużej niż jeden dzień! Weźcie go ze sobą lub oddajcie do dobrego psiego hotelu. Wbrew pozorom rottweiler jest psem wrażliwym i bardzo źle znosi rozłąkę ze swym panem. Porzucony może uznać to za wymówienie warunków przyjaźni i mogą być kłopoty z ponownym wdrożeniem go do posłuszeństwa…

Upilnuje także Państwa samochodu!
Samochód dla właściciela rottweilera to spore kombi, z bagażnikiem oddzielonym od przedziału pasażerskiego mocną kratą. Ponieważ pies ten ma wrodzony silny instynkt stróżowania, to niewykluczone, że nie zechce wpuścić do auta nikogo obcego, nawet jeśli właściciel zechce go podwieźć i może być po prostu agresywny. Z drugiej strony można spokojnie zostawić niezabezpieczone auto ( zawsze z lekko uchylona szybą!) nawet w najbardziej zakazanej dzielnicy – jeden rzut oka na zawartość bagażnika wybije głupie myśli z głowy każdego potencjalnego złodzieja.

Uwaga, zły pies!
Brama i ogrodzenia działki, na której mieszka rottweiler muszą być zawsze zamknięte i szczelne. Szczelne – to znaczy na tyle gęste, by człowiek nie mógł wsunąć przez nie ręki a zwierzę – by nie mogło się prześlizgnąć. Trzeba pamiętać, że każdy intruz na działce rottweilera, człowiek czy pies, będzie traktowany przez gospodarza jak wróg i natychmiast atakowany.

Rottweiler wymaga wiele ruchu i dlatego potrzebuje przestrzeni, na której będzie mógł się wybiegać i dać upust swemu temperamentowi.

Warunki życia
Ostatnimi laty coraz częściej widuje się rottweilery w miastach. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, ze ten szybko reagujący i inteligentny pies zupełnie nie nadaje się do życia w ciasnym mieszkaniu na trzecim piętrze. Oczywiście, pies jest w stanie pogodzić się nawet z takimi warunkami, ale nie będzie przy tym szczęśliwy. Ten samodzielny i nieustraszony obrońca potrzebuje przede wszystkim aktywnego i ruchliwego trybu życia, który trudno mu zapewnić w mieście. Idealny byłby dla niego dom z ogródkiem, choćby małym, w którym znalazłoby się miejsce na przytulną budę! Oczywiście, jeszcze chętniej nie rozstawał by się ze „swoimi” ludźmi i mieszkał wraz z nimi w domu. Można tak zrobić ale musielibyście Państwo nauczyć go, by nie wychodził sam z domu, a łatwiej nauczyć go życia w ogrodzie. Rottweiler chętnie zaakceptuje prostą zasadę: na naszej działce dom jest ludzi, ogród jest mój, a obcy nie maja prawa wstępu ani tu, ani tu…
W stosunkach z innymi zwierzętami domowymi bardzo dużo zależy od wychowania – jeśli zabronimy mu polowania na (naszego!) kota lub dobierania się do (naszej!) papugi, zrozumie to. Oczy mogą mu płonąć z pożądania, ale nie tknie ich – zakaz to zakaz, a posłuszeństwo rottweiler ma we krwi. Ale biada obcym kotom, ptakom czy kretom!

Wyżywienie
Potrzeby żywieniowe rottweilera nie są małe, i przed zdecydowanie się na psa tej rasy trzeba to koniecznie uwzględnić w planach budżetu domowego. Inaczej możecie być Państwo niemile zaskoczeni tym, jakie ilości karmy pochłania ten czarny czworonóg: dorosły rottweiler osiąga bez kłopotu wagę 60 kg (czyli mniej więcej dwa razy tyle co spory owczarek niemiecki!) i pochłania bez mrugnięcia okiem do kilograma mięsa dziennie! Mięso, jakim go będziemy karmić, może być surowe albo gotowane, ale w każdym razie nie może być tłuste. Do tego dochodzi ryż lub makaron, zawsze ugotowany do całkowitej miękkości. No i jeszcze warzywa! Gdy dodać do tego niezbędne witaminy i mikroelementy, to okaże się, ze łatwiej wyżywić człowieka niż rottweilera… Na szczęście nie trzeba dbać o urozmaicanie posiłków – pies chętnie zjada codziennie to samo. Najlepiej jest podzielić codzienną porcję pożywienia na dwa posiłki, podawane rano i wieczorem, w miarę możliwości o stałej porze. Proszę nie zapominać, że pies potrzebuje dziennie co najmniej 60 ml wody na kilogram wagi ciała (czyli dorosły rottweiler ponad 3,5 litra!). Karmić i pić najlepiej go z okrągłej miski z nierdzewnej stali.

Zdrowie
Zdjęcia rentgenowskie wykazały, ze rottweilery, pomimo swej imponującej wagi stosunkowo rzadko cierpią na silną dysplazję biodrową. Kupując szczenię, trzeba jednak sprawdzić, czy jego rodzice nie cierpią na tę dziedziczną przypadłość. Silne i mocne zęby psa wymagają regularnej kontroli, czy nie pojawia się kamień nazębny. Latem trzeba uważać, gdyż ten czarny pies niezbyt dobrze znosi upały.

Pielęgnacja
Ten krótkowłosy siłacz nie bywa w salonach piękności! Jedyne czego mu trzeba, to przejechanie kilka razy szczotką po grzbiecie i bokach. Psy tej rasy są wyjątkowo odporne i cieszą się dobrym zdrowiem, nie przejmując się mrozem, deszczem ani śniegiem. Jeśli jednak psu zimą przyjdzie ochota skąpać się w lodowatej wodzie, to koniecznie trzeba wytrzeć go do sucha lub zaaplikować mu potężna porcję ruchu.

Czy to prawda, że…
… rottweilery atakują owce i krowy?

Nie, w żadnym wypadku. To potomek psów pasterskich, który raczej broni stada.

… szczeka bez powodu, czym denerwuje sąsiadów?
W żadnym wypadku! Rottweiler szczeka niewiele i nigdy bez przyczyny.

… nie niszczy niczego w ogródku?
Prawda – wystarczy pokazać mu, czego nie wolno, a z pewnością tego nie ruszy.

… niszczy cała podłogę w kojcu, chcąc podkopem wydostać na zewnątrz?
Nieprawda. Rottweiler nie jest typem uciekiniera. Najchętniej nie opuszcza swego posterunku.
—————

Copyright for photo (c) by Agnieszka Doner