Sen psa

Sen psa

*** Pies potrafi stosunkowo dobrze dostosować swe fazy czuwania i odpoczynku do rytmu działania człowieka, choć w ciągu dnia nie umie sobie odmówić krótkiej drzemki. Jednak by utrzymać we właściwej kondycji ciało i psychikę, potrzebuje regularnych okresów odpoczynku.***

* Wiele szczeniąt przesypia do 98 procent całego dnia. Nie budźmy ich! To naturalny sposób ograniczania wydatków energetycznych.
* Dla większości psów poranne wstawanie jest łatwiejsze niż dla człowieka.
* Niektóre rasy, takie choćby jak basset hound, spędzają wyjątkowo dużo czasu w pozycji horyzontalnej…
* W fazie lekkiego snu mięśnie psa nie rozluźniają się bez reszty.
* Wiele psów potrafi bardzo intensywnie śnić.

Pies potrzebuje więcej snu niż człowiek
Pies posiada zadziwiającą i wspaniałą zdolność stosunkowo szybkiego regenerowania swych sił. Jest to szczególnie ważne u ras, które są nie tylko psami do towarzystwa człowieka, ale także mają ciężkie fizycznie i odpowiedzialne zadania: ciągną sanie, przewożą ładunki, polują, bronią czy choćby uczestniczą w zawodach sportowych… Wszystko to wymaga od nich wspaniałej formy i dobrej kondycji. Najkrótszy nawet sen szybko przywraca im siły.

Potrzeba snu
Psy generalnie rzecz biorąc potrzebują więcej snu niż człowiek, ale na przykład dużo mniej niż największy domowy śpioch – kot. Jak u wszystkich ssaków (w tym i u ludzi) nowo narodzone zwierzęta i młodzież potrzebuje więcej snu niż osobniki dorosłe. Kiedy szczenięta potrzebują przespać dziennie co najmniej 95 do nawet 98 procent całego czasu, to psy dorosłe zadowalają się mniej więcej 50 procentami. To, ile snu potrzebuje nasz czworonogi przyjaciel zależy od bardzo wielu rozmaitych czynników: od rasy, wieku, stanu zdrowia oraz obciążenia fizycznego i psychicznego przez pracę (psy myśliwskie czy policyjne) czy sport (wyścigi, próby polowe, agility). Ogólnie rzecz biorąc pies dopasowuje się do rytmu dnia swojego właściciela, ale zawsze wymaga kilku chwil drzemki w ciągu dnia.

Fazy snu
Naukowcy zajmujący się snem stwierdzili, że zarówno ludzie, jak i psy, koty czy inne ssaki podczas snu przechodzą rozmaite fazy senne. Potwierdzono to także za pomocą badań elektroencefalograficznych (EEG), mierzących aktywność mózgową. Podczas fazy snu płytkiego mięśnie psa pozostają wciąż napięte, jakby w stanie gotowości, i pies daje się łatwo i błyskawicznie obudzić. Zapis elektroencefalograficzny wykazuje wtedy długie, nieregularne fale (w stanie pobudzenia natomiast pokazuje on krótkie, wysokie i nieregularne skoki, tzw. igły). Jedynie gdy pies czuje się absolutnie niezagrożony i całkowicie odprężony, wtedy potrafi zapaść w tzw. fazę snu głębokiego, podczas którego rozluźnieniu ulegają wszystkie mięśnie i czasami nawet trudno dobudzić z niej psa. Fale EEG są tym razem mniejsze i krótsze niż w śnie płytkim, ale znacznie regularniejsze niż w nim. Faza snu głębokiego zajmuje co najwyżej 20 do 30 procent całego snu psa. Okresy fazy snu głębokiego trwają jedynie kilka minut i są następnie zastępowane przez fazę snu płytkiego.

Psie marzenia
Charakterystyczne dla snu psów (i ludzi) są, pomiędzy następującymi przemiennie fazami snu płytkiego i głebokiego, tak zwane fazy REM. Nazwa pochodzi od charakterystycznych ruchów gałek ocznych, wykonywanych przy zamkniętych powiekach (po angielsku – Rapid Eye Movements). W fazie tej śpiący intensywnie śni, i choć psy nie potrafią po obudzeniu opowiadać swych snów, to nie ma wątpliwości, że je maja – wskazują na to ruchy łap, szczekanie zębami, poruszanie uszami, a czasami nawet szczekanie czy wycie przez sen. Być może psom śni się wtedy polowanie, a może zabawa z innymi psami… Niestety, nigdy nie dowiemy się, o czym śnią nasi czworonożni przyjaciele.

Przyłożyć się czy przeciągnąć…
Psy często przestępują z nogi na nogę lub kopią w swym posłaniu, kręcą się kilka razy w kółko zanim ułożą się na nim do snu. Wygląda to jakby chciały sobie przed snem ułożyć pościel – zupełnie jak czyni to człowiek! Gdy z kolei pies budzi się i wstaje, to często przy tym poziewuje i przeciąga się, a dopiero potem staje na nogi i często otrzepuje się, jakby otrząsał z siebie resztki snu – zupełnie jak czyni to człowiek, przecierający twarz rękoma. Czyż nasi najbliżsi przyjaciele nie są do nas bardzo podobni?

Zaburzenia snu
Także i psy mogą cierpieć na zaburzenia snu. Jednym z nich, dość powszechnym, jest potrzeba nadmiaru snu, zwana katapleksją. Niektóre rasy mają do niej nawet wyraźną skłonność, większą niż inne – są to przede wszystkim labrador retriever, pudel miniaturowy, basset hound i pinczer średni. Apatia i senność mogą być także objawami innych dolegliwości fizycznych czy psychicznych, warto wiec dotkniętego nimi psa zaprowadzić do lekarza weterynarii, jeśli tylko wydaje się nam, że pies śpi długo ponad miarę. Równie groźne może być pobudzenie, wynikające z niedostatku snu.

Posłanie
Każdy pies potrzebuje swojego stałego miejsca wypoczynku, którego ‘świętość’ powinien uznawać także i człowiek! Koszyk czy legowisko powinno być na tyle duże, by pies mógł się na nim swobodnie wyciągnąć, i powinien przynajmniej jednym bokiem przylegać do ściany – psy cenią sobie oparcie. Na dodatek miejsce dla psa powinno być tak wybrane, by pies – pomimo pewnego oddzielenia – mógł zeń swobodnie obserwować wszystko, co dzieje się wokół. Jednocześnie powinno to być miejsce izolowane od przeciągów i leżące możliwie jak najdalej od kaloryfera. Podczas letnich upałów psy najchętniej sypiają na chłodnej posadzce, i wola ja niż własne posłanie. Jest rzeczą oczywistą, że posłanie psa musi być regularnie prane i wolne od pasożytów. I pamiętajmy, co mówi irlandzkie przysłowie – „Pies kiedy śpi, to pracuje ,a kiedy pracuje – to nie śpi”.

—————————
Copyright for photo (c) by de.hdlandscapewallpaper.com