Świąd skóry

Świąd skóry

Nasz pies nieustannie sie tarza, drapiąc po grzbiecie lub drapie się aż do krwi – ma pchły, uczulenie czy podrażnienie skóry?
Jeśli nasz pies drapie się bezustannie, trzeba się tym zająć. Potężnymi pazurami i zębami może w ciągu kilku godzin podrażnić lub nawet pokaleczyć sobie znaczne partie ciała. Świąd skóry zazwyczaj związany jest z obecnością insektów lub roztoczy, które mogą także wywoływać rozległe reakcje uczuleniowe.

* Wiele psów drapie się często bez najmniejszego powodu
* Zwierzę nerwowe będzie się drapać częściej niż spokojne
* Nie wystarczy jedynie usunąć objawy swędzenia
* Zastanówmy się, jaka może być przyczyna świądu skóry naszego psa
* W razie wątpliwości idźmy do weterynarza
* Nie pozwalajmy psu tarzać się po szorstkich dywanach, płytach betonowych itd. – czochrając się o nie podrażni sobie skórę

Rzecz jasna, każdy pies drapie się od czasu do czasu i jeśli tylko nie czyni tego stale, to nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak zaczyna się drapać ustawicznie, to właściciel powinien się tym zaniepokoić. U psów świąd skóry może być wywołany z rozmaitych przyczyn – może być to efekt jakiejś infekcji, inwazji pasożytów skórnych lub – bardzo często – uczulenia. Jeśli pies stale się drapie lub tarza, powinniśmy poszukać pomocy weterynarza.

Co jest jeszcze normalne, a co już nie?
Jeśli państwa pies często tarza się na grzbiecie, charakterystycznie czochrając się o podłoże, jeśli usiłuje podrapać się o drzwi, drzewo czy ustawicznie nadstawia do drapania określoną część ciała, jeśli bez przerwy iska się i przeczesuje zębami sierść, powinni państwo zacząć go starannie obserwować, gdyż bardzo łatwo może sobie zrobić krzywdę. Skóra w podrażnionych miejscach szybko zaczerwienieje, a sierść przerzedzi się lub wyraźnie ściemnieje od ciągłego wylizywania. Pamiętajmy jednak, że to, co u jednego psa jest jeszcze normalne, u innego może być już powodem do niepokoju, co bardzo zależy i od warunków trzymania psa, i od jego temperamentu: psy nerwowe drapią się znacznie częściej i bardziej intensywnie niż osobniki z natury spokojne.

Przyczyna numer jeden – pasożyty skórne
Najczęstszym powodem świądu skóry naszych czworonogów jest obecność insektów czy grzybów. Ukąszenia pcheł są w zasadzie niegroźne, ale jeśli nasz pupil jest uczulony na wydzielinę lub odchody pcheł, to sprawa może być już groźna i może skończyć się zapaleniem skóry na grzbiecie czy brzuchu. Alergeny, wywołujące często strupy i parchy, mogą prowadzić także do zmian skórnych na pysku, łapach i dolnej części tułowia. Pod koniec lata aż do pełnej jesieni mamy do czynienia z okresem wysiewu roztoczy. Pies spotyka się z nimi podczas spacerów, a roztocza doskonale czują się w jego sierści, przynajmniej w okresie larwalnym. Świąd skóry mogą także wywoływać komary, muszki i kleszcze. Także i pasożyty wewnętrzne, robaki, drażniące śluzówki przewodu pokarmowego, mogą prowadzić do swędzenia skóry, połączonego zazwyczaj z biegunką czy wymiotami. Szczenięta, mające robaki, często drapią się po brzuchach, w których poruszają się glisty. Jeśli dorosły pies będzie miął tasiemca, to z reguły będzie ustawicznie tarł tyłem o drzewa czy inne trwałe przedmioty. Równie dokuczliwe swędzenie wywołać mogą niektóre nicienie i pasożyty, których larwy usiłują przedostać się przez skórę psa. I w końcu niebagatelną przyczyną swędzenia mogą być infekcje bakteryjne i zakażenia skóry. Okrągłe, bezwłose swędzące placki na ciele psa wskazują na infekcję grzybiczą.

Słońce i uczulenia
Wprawdzie chemiczne środki czystości pomagają utrzymać nasz dom w idealnym stanie, ale wiele z nich, podobnie jak niektóre mydła i szampony, może wywoływać silne reakcje alergiczne. Nawet produkty specjalnie wytworzone dla psów, takie jak choćby obroże przeciwpchelne, mogą wywoływać u noszących je psów silne uczucie swędzenia. Przyczyną podrażnienia skóry psa mogą być także używane w ogródku nawozy sztuczne lub środki ochrony roślin, by nie wspomnieć tu już o roślinach, których samo dotknięcie może wywoływać uczucie swędzenia na brzuchu czy łapach. Przyczyną zapalenia skóry może być także silne promieniowanie słoneczne, zwłaszcza w połączeniu z innym alergenem. Uczulenia mogą mieć najróżniejsze przyczyny: kontakt z pasożytami lub przedmiotami, wykonanymi z uczulających surowców (plastikowe miski!) potrafi być równie niebezpieczny, co najróżniejsze pokarm – wiele psów uczulonych jest na mleko, jaja kurze, zboża (zwłaszcza soję) a nawet poszczególne rodzaje mięsa (najczęściej jest to drób i wołowina). Listę przyczyn świądu skóry dopełniają także czynniki, których zazwyczaj nie podejrzewa się o wywoływanie swędzenia – zaburzenia przyswajania tłuszczu i związana z nimi nadwaga psa, zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu czy schorzenia nowotworowe.

Leczenie
Zazwyczaj nie wystarczy jedynie usunięcie objawów – najistotniejsze jest określenie i usunięcie przyczyn swędzenia. Najlepiej będzie udać się w tym celu do lekarza weterynarii, gdyż często bez jego doświadczenia i wiedzy nie poradzimy sobie z odkryciem przyczyny, dla której nasz pies stale się drapie. Zbyt wiele jest czynników, które mogą wywoływać takie zachowanie, gdyż do podanej wyżej listy oddać jeszcze trzeba zaburzenia psychiczne, znudzenie psa, autoagresję wywołaną stanami psychicznymi… W zależności od swej diagnozy lekarz zaordynuje psu albo środek pasożytobójczy, albo antybiotyk lub steryd o podobnym działaniu, albo zażąda przeprowadzenia dodatkowych badań. Ważna jest także często zwykła zmiana diety i wyeliminowanie z niej składników źle wpływających na stan zdrowia naszego pupila. W większości wypadków dość krótkotrwałe i skuteczne metody zwalczania przyczyn mogą trwale usunąć podrażnienia skóry psa. W przypadku podrażnienia skóry na tle alergicznym można jeszcze spróbować kuracji odczulającej…

Świąd skóry – błędne koło
Ukąszenie owada albo jakiś czynnik chemiczny wywołują podrażnienie. Bodziec ten przekazywany jest przez system nerwowy do mózgu – sygnał jest w nim interpretowany i odbierany jako drażniące uczucie swędzenia skóry. W efekcie pies się drapie, czym ponownie podrażnia sobie skórę, sygnał przesyłany jest do mózgu i tak w kółko… Czasami wystarczy krótkotrwałe ale stanowcze zniesienie uczucia swędzenia (np. przez ochłodzenie podrażnionego miejsca) by pies na jakiś czas przestał się drapać i zamknął to błędne koło ciągłych podrażnień.

Zagrożenie dla człowieka?
Niektóre z pasożytów traktują człowieka jako żywiciela równie jak psa (choćby kleszcze) – inne czynią to mniej chętnie, ale pchły, jeśli nie napotkają innego psa, mogą także zaatakować człowieka. Podobnie czynią niektóre roztocza, mogące na krótko przenieść się na ludzką skórę.