Wszystko kwestia potencji…

Wszystko kwestia potencji…

Wolff_aOryginał niemiecki tej książki doczekał sie juz 11 wydań – sprzedano łącznie ponad 250.000 egzemplarzy! Ten prawdziwy przebój rynkowy trafił doskonale w lukę – moda na niekonwencjonalne metody leczenia jest naturalnym odwrotem od medycyny farmakologicznej, która w zanieczyszczonym środowisku naturalnym coraz częściej bezradnie rozkłada ręce.
Dr Wolff jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie stosowania homeopatii w leczeniu zwierząt, bo zajmuje sie tym od 1948 roku. Był bodaj pierwszym weterynarzem, który szeroko stosował i propagował homeopatię w weterynarii niemieckiej (jest autorem także homeopatycznego poradnika dla hodowców kotów i takiegoż samego dla miłośników koni). Przez prawie pól wieku wypraktykował preparaty i kuracje homeopatyczne, które – jak twierdzi – u zwierząt sa jeszcze skuteczniejsze niż u ludzi.
Bezposrednie stosowanie porad dr. Wolffa jest w Polsce trudniejsze niż gdzie indziej – w stolicy raptem kilku weterynarzy praktykuje homeopatie, zaś zasady łączenia leków homeopatycznych są trudniejsze i mniej oczywiste niż medycyny stricte farmakologicznej. Na dodatek spora część podawanych przez autora preparatów jest w Polsce trudna do zdobycia: niektóre leki homeopatyczne wykonywane są tylko na zlecenie lekarza, zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o preparaty rzadsze lub podawane w niecodziennej potencji.
Nie zmienia to jednak, ze książkę te warto zdecydowanie kupić i spróbować stosować porady dr. Wolffa w codziennym życiu. Książka ta zresztą daleko wybiega poza zestaw porad – warto przeczytać także rozdział o typach konstytucjonalnych psów i próbować neutralizować ich niepożądane zachowania przez podawanie leków homeopatycznych.
Przejrzysty i praktyczny układ tematyczny książki sprawia, ze jest ona przydatna nawet dla zupełnego laika. Co prawda wydawca zastrzega, ze rady w niej wydrukowane w żadnym wypadku nie mogą zastąpić porad lekarza weterynarii, ale przecież trudno iść do weterynarza z problemami ze zmiana zębów czy wczesnym siwieniem pyska u psa. Tymczasem książka dr. Wolffa podaje sposoby i na takie przypadłości.
Osobiście wypraktykowałem – pod nadzorem przekonanego do homeopatii weterynarza – leki homeopatyczne w fazie przygotowania do porodu, samego porodu i prowadzeniu szczeniąt przez pierwsze tygodnie życia. Powiedzieć, że z dobrymi efektami, to niewiele. Wśród zaprzyjaźnionych hodowców psów potwierdzono także efekty homeopatycznych metod sprowadzania jąder u psów, którym jądra nie schodziły do moszny, zwalczania zapaleń gruczołu mlekowego czy wyrównywania stanu psychicznego zwierząt nadmiernie pobudliwych czy lękliwych. Praktykujący weterynarz-homeopata twierdzi wprawdzie, ze dawki sugerowane przez dr. Wolffa są sporo wyższe od tych, jakie wynotował podczas kursu w USA, ale stosował je eksperymentalnie i z dobrym skutkiem. Czy może być lepsza rekomendacja?

——————————-
Dr Hans Günther Wolff – Zdrowy pies dzięki homeopatii (Mein Hund gesund durch Homeopatie)
ISBN 83-86915-02-1, Cedrus Publishing House, Warszawa 1998, Wyd. II – 2014

Copyright for text by © Adam Janowski