Z psem przez wieki

Z psem przez wieki

Maxwell Riddle – Dogs through History

Czy może być coś bardziej interesującego, niż poznawanie historii wzajemnej fascynacji sobą ludzi i psów? Książka p. Riddle udowadnia, że nawet to można przedstawić niezbyt ciekawie.
Tym, którzy pamiętają książkę “Z psem przez stulecia” p. Bauera, doskonale przełożoną na polski przez dr. Jana Żabińskiego czy choćby “Psią księgę” pań Foreille i Szuszkiewiczowej, dzieło p. Riddle wyda się suche i nieciekawe. Dla tego, kto szuka nieco więcej szczegółów i chciałby dokładnie wiedzieć, jak nazywają się wykopaliska, w których znaleziono kości psów w Azji Mniejszej z 10.000 lat p.n.e. będzie w sam raz. Problem w tym, czy tę wiadomość odszuka w sporym tomie, pozbawionym jakiegokolwiek aneksu…

Napisana dość pretensjonalnym angielskim, książka stawia sobie za zadanie ukazanie więzi miedzy dwoma gatunkami w sposób jak najbardziej naukowy, ale autorowi jakby brakło aparatu badawczego. Jednakowa wagę przywiązuje on i do wykopalisk, i do ludowych opowieści zanotowanych w XIX wieku w Irlandii (a dziś wiemy, jak je tworzono…), i do notki w prowincjonalnej tureckiej gazecie. Na dodatek świat w książce wyraźnie dzieli sie na “brytyjski” i “nie wart uwagi”. Teza naukowa staje sie dopiero wtedy pełnoprawną hipotezś, gdy wyjdzie z ust angielskiego, a przynajmniej angielskojęzycznego (USA, Kanada) naukowca.

Mimo wszystko warto przejrzeć te książkę, bo niektóre uwagi – bardzo ciekawe (dalmatyńczyk jako pies turecki – są dowody!)

Copyright for text © by Wojciech Korecki