Znów o “puppy farms”

Znów o “puppy farms”

*** Brytyjska gazeta „Daily Mirror” powróciła do tematu importu psów z Europy Środkowej i Wschodniej do Wielkiej Brytanii ***, przestrzegając przed puppy farms, nastawionymi na produkcję szczeniąt na eksport. Autor opisuje organizowany “na masową skalę” przemyt kilkutygodniowych (także i poniżej 6 tygodnia) szczeniąt – podając przykład francuskich buldożków, które przewożone są z Węgier na Wyspy Brytyjskie. Zwierzęta transportowane są w maleńkich klatkach, praktycznie unieruchomione, ukrywane przed służbami celnymi i sanitarnymi, co sprawia, że w panujących upałach cierpią przez kilkaset kilometrów. Proceder jest niezwykle opłacalny: szczenię buldoga francuskiego z dokumentami MEOE (FCI) kosztuje wedle autora na Węgrzech około 100 funtów, po przyjeździe do Wielkiej Brytanii sprzedawane jest za około 3000 funtów. (ze względu na odmienność przepisów pomiędzy FCI a Kennel Clubem nie wszystkie szczenięta muszą mieć w momencie przyjazdu rodowody, co ułatwia rozmnażanie psów poza wszelką kontrolą organizacji kynologicznych).
Gazeta powołuje się na organizację ‘Four Paws’, zajmującą się w Wielkiej Brytanii dobrostanem zwierząt, której działaczka, Julie Sanders, twierdzi w wypowiedzi dla „Daily Mirror”: “Odkryliśmy zorganizowany na szeroką skalę proceder systematycznego, pozbawionego jakichkolwiek skrupułów i doskonale zorganizowanego przemytu szczeniąt z Węgier. (…) Złagodzenie przepisów dotyczących przemieszczania zwierząt w Unii Europejskiej sprawiło, że wiele przywożonych szczeniąt nie podlega jakiejkolwiek kontroli administracyjnej czy weterynaryjnej. Popyt na tanie rasowe szczenięta wynika z popytu na słodkie szczeniaczki, najbardziej wzruszające w wieku 6-8 tygodni, zaś zainteresowanie zwierzętami w wieku powyżej 15 tygodni jest dużo mniejsze”.
Wedle brytyjskich przepisów psy przywożone na Wyspy Brytyjskie muszą mieć skończone minimum 15 tygodni i być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Takie szczenięta cieszą się mniejszym zainteresowaniem potencjalnych nabywców i związane są z wielokrotnie wyższymi kosztami dla producentów i handlarzy. British Veterinary Association ostrzega, że kupno szczeniąt zbyt wcześnie odłączonych od matki i transportowanych w zagrażających zdrowiu warunkach musi odbić się na ich dobrostanie fizycznym ale i psychicznym, czego skutki mogą być nie do naprawienia nawet do końca życia, zwłaszcza w sferze zachowań socjalnych.
Copyright © for text by Adam Janowski
Copyright © for photo by Agnieszka Doner
Pies ukazany na zdjęciu jest wyłącznie przedstawicielem opisywanej rasy i nie ma najmniejszego związku z procederem opisanym w tekście.